Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü
Beylikdüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Beylikdüzü

Yazı İçeriği

Beylikdüzü gibi Avcılar, Küçükçekmece, Esenyurt bölgelerine de hizmet veren Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi İstanbul’da faaliyet gösteren başarılı merkezlerden bir tanesidir. İçinde yer alan birimlerle birçok özel eğitim ve rehberlik hizmetini vermektedir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi eğitilebilir zihinsel engelliler ile otizmli bireyler gibi daha birçok kişiye hizmet verir.

Beylikdüzü Özel Eğitim Merkezi

Beylikdüzü Özel Eğitim Merkezi: Beylikdüzü içinde yer alan özel eğitim merkezi hem değerlendirme hem de tanı işlemlerini yapar. Ek olarak terapi ve rehberlik hizmetleri de ücretsiz olarak özel eğitime ihtiyaç duyan kişiye, ailesine sunulur.

Beylikdüzü Rehabilitasyon Merkezi

Beylikdüzü Rehabilitasyon Merkezi: Engelli bireyler için özel olarak hazırlanmış bu yapılar birçok tedaviyi içinde barındırır. Günümüzde rehabilitasyon merkezleri teknolojik donanımlı olup, daha fazla zengin materyalle tedaviler sunmaktadır.

Bu merkezlere gelmek ve faydalanmak için öncelikle ÇÖZGER raporu alınması gerekir. Bu aşamadan sonra RAM başvurusu yapılarak buradan da rapor alınır ve ücretsiz olarak tüm imkanlardan faydalanılır.

Beylikdüzü Duyu Bütünleme

Beylikdüzü Duyu Bütünleme: Duyu bütünleme bir terapi türü olup, çocuklara uygulanmaktadır. Bireyde eksik olan duyuların tamamlanması, daha sağlıklı olarak dışardan gelen uyaranlara tepki verilmesi duyu bütünleme ile mümkün olmaktadır.

Beylikdüzü Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Beylikdüzü Rehberlik ve Araştırma Merkezi MEB’e bağlı olup, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için oluşturulmuştur. İçinde yer alan birimler her türlü özel eğitime cevap verecek nitelikte olup, üstelik ailelere de ücretsiz rehberlik hizmeti verir.

RAM’larda özel eğitimli birey haftalık toplam 40 saate kadar eğitim alabilir. Bu eğitimlerin yanında sosyal olarak aktivitelerden yararlanabilir.

Beylikdüzü Felç Fizik Tedavi Merkezi

Felç fizik tedavi merkezleri iskelet sistemine bağlı olarak gelişen birçok rahatsızlığı fiziksel tedavi altında iyileştirir. Uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan tedavilerde kesin çözümler uygulanır.

Vücudun iskelet sisteminde meydana gelen fonksiyonel eksikliklerin yeniden kazandırılması noktasında tedaviler uygulanır. Teknolojik aletler yardımı ile birey eski sağlığına daha kısa sürede kavuşur.

Beylikdüzü Felç Fizik Tedavi Merkezi bünyesinde robotik aletlerle yapılan tedavilerle daha hızlı iyileşmeler söz konusu olmaktadır. Bireyin rahatsızlığı göz önüne alınarak hem ağrıların önünü kesmek hem de kayıp edilen fonksiyonların yeniden kazandırılması sağlanır.

Beylikdüzü RAM

Açılımı Rehberlik ve Araştırma Merkezi olan bu kuruluşlar, insan hayatı için çok önemli işlere imza atmaktadır. Özellikle özel eğitimli bireylerin yaşama daha fazla bağlanmasında bu yerlerin önemi büyüktür.

Otizm, hiperaktivite, serebral palsi, dikkat dağınıklığı, üstün zekalılık, down sendromu rahatsızlıkları için eğitimler uygulanır. Beylikdüzü RAM kendi bünyesinde bulunan uzman personellerle sürekli geleceğe dönük tedavi, terapi ve etkinlikler oluşturulur. Bu sayede birey sürekli kendini yenileyen bir ortamda eğitim fırsatı yakalamış olur.

Beylikdüzü Otizm

Yaygın gelişimsel bozukluklardan bir tanesi olan otizm genetik olarak ortaya çıkmış bir hastalıktır. Tanı sürecinde daha çok gözlem tekniği kullanılır. Birey değerlendirildikten sonra tanısı konulur. Bu aşamadan sonra bireyin hayatında destekleyici, iyileştirici terapilere başlanır.

Beylikdüzü otizm ve diğer bölgelerde yer alan otizmli bireyler için çeşitli ortamlar oluşturulur. Bu sayede birey kendi gibi birçok kişi ile bir arada hem sosyalleşir hem de daha özgüvenli olarak yaşamına devam eder.

Otizmli bireylere eğitim veren merkezler uzun süreli olarak bu eğitime devam ederler. Bu yüzden birey için seçilecek olan merkez iyice araştırılmış olmalı ve kaliteli hizmet veriyor olmalıdır.

Beylikdüzü Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Beylikdüzü Disleksi Tedavisi ve Eğitimi: Disleksi çocukların ilkokul döneminde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bireyin öğrenmesinde olumsuz etki yaratan bu hastalığın diğer ismi öğrenme güçlüğüdür. Öğrenme güçlüğünde mutlaka bir uzmana danışılmalı ve erken dönemde tedaviler alınmalıdır.

Disleksi kolay olarak tedavi edilen bir hastalıktır. Günümüzde gelişen eğitim metotları ile bireyin belli sürelerde aldığı eğitimlerle tedavi olması sağlanır. Özellikle okula gittiği süreler dışında gelişen bu tedaviler, bireyin eğitim hayatını etkilemeden devam eder.

Öğrenme güçlüğü tek başına tedavisi kolayken bazı durumlarda disgrafi ve dikkat dağınıklığı etki ettiğinde maalesef tedavi uzamaktadır. Bu nedenle ilk önce bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi ve sonrasında disleksinin tedavisinin yapılması gerekir.

Beylikdüzü Dil ve Konuşma Terapisi

Beylikdüzü Dil ve Konuşma Terapisi: Dil ve konuşma terapisi bireyin hayatında ortaya çıkan olumsuz bir iletişim sorunudur. Bireyin sosyal hayatını ve kendini ifade etmesini olumsuz yönde etkiler. Günümüzde bu hastalığın tanı süreci çeşitli gözlemlerle yapılabilmektedir.

Dil ve konuşma olarak iki kısımda değerlendirilen bu rahatsızlık için ayrı ayrı tedaviler uygulanır. Dil üzerinde çıkan sorunlar için ayrı, konuşma üzerinde ortaya çıkan sorunlar için ayrı terapilere yer verilir.

Kişinin artikülasyona bağlı nedenlerden dolayı konuşmasında sorun varsa destekleme eğitimleri yapılır. Kişinin motivasyonunu sürekli yüksek tutan bu eğitimler, onun ilerleyen süreçlerde motivasyonla terapiye devam etmesini sağlamaktadır. Bu sayede iyileşmesi de doğru orantıda artmaktadır.

Beylikdüzü İşitme Engelliler

Beylikdüzü işitme engelli bireylere özel eğitim veren başarılı kurumlar bulunmaktadır. Bunların başında Akademik Terapi ve Özel Eğitim Merkezi gelmektedir. Bireylerin tanı süreci ve sonrasında eğitim süreçleri bu kurumlarca düzenli ve planlı olarak sürdürülür.

Günlük yaşam içinde işitme engellilerin sosyal olarak yaşadıkları sorunları göz önüne alarak zenginleştirilmiş ortamlar oluşturulur. Birey bu ortamlarda kendi rahatsızlığına sahip birçok kişi ile tanışma fırsatı bulur. Birey için bu ortam hem sosyalleşme yeri hem de kendini rahatça ifade etme yeridir.

Eğer bireyin ilerlemiş işitme engeli varsa mutlaka medikal cihazlarla bu durum giderilmelidir. Sonrasında planlı olarak destek eğitimlerine başlanmalı ve süreç içinde dönüt alınarak ilerleme kaydedilmelidir.

Günümüzde kullanılan medikal cihazlar %100 başarı oranına sahip olup, bireyin dışardan gelen sesleri rahatlıkla algılamasını sağlar. Bu süreçten sonra Beylikdüzü işitme engelliler merkezinde terapiler ve birçok eğitim alınarak bireyin normalleşmesi sağlanabilir.