Esenyurt Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Esenyurt

Yazı İçeriği

Esenyurt bölgesine de hizmet veren Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bu alanda hizmet veren en başarılı firmaların başında gelmektedir. Farklı ilçelerde de hizmetlerine devam eden merkezimiz aynı zamanda Avcılar, Beylikdüzü, ve Küçükçekmece bölgelerinde de faaliyet göstermektedir.

Özel Eğitim Merkezi

Esenyurt özel eğitim merkezi çoğu engelli birey için fırsat eşitliğini sağlayıp, eğitimler vermektedir. Kendi bünyesinde yer alan alanlarla özel eğitimli bireyler için çoklu gelişim olanağı sunmaktadır.

Özel eğitim hizmetinden yararlanmak isteyen bireyler mutlaka engelli ve RAM raporuna sahip olmak zorundadır. Bu rapor sayesinde birçok hizmetten ücretsiz olarak özel eğitime gereksinim duyan bireyler faydalanabilmektedir.

Rehabilitasyon Merkezi

Esenyurt rehabilitasyon merkezi yararlı bir kuruluş olup, çoğu engel durumu için hizmet vermektedir. Ayrıca özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için bu merkezler çok yararlı olmakla beraber, aileleri içinde tedaviler konusunda bilgi alma olanağı sağlamaktadır.

Rehabilitasyon merkezinden herkes faydalanamamaktadır. Bu merkezlerden faydalanmak için mutlaka ÇÖZGER raporu alınması gerekiyor. Alınan bu raporla beraber RAM’lardan alınan rapor bu merkezlerden yararlanmak için yeterli olmaktadır.

Duyu Bütünleme

Esenyurt duyu bütünleme hizmeti çocuklar için oluşturulmuş bir hizmet alanıdır. Bu hizmet merkezlerde oluşturulmuş zengin materyal donanımlı sınıflarda verilmektedir. Bu sayede çocuğun motivasyonu sağlanarak oyun oynarken iyileşmesi sağlanır.

Rehberlik Araştırma Merkezi

Esenyurt rehberlik araştırma merkezi özel eğitime ihtiyaç duyan kişilere hizmet vermektedir. MEB’e bağlı olarak hizmet veren bu kurum bu alanda en başarılı merkezlerin başında gelmektedir. Ayrıca merkez içinde ailelere de ücretsiz olarak rehberlik hizmeti verilmektedir.

Rehberlik ve araştırma merkezinden hizmet almak isteyen öğrenciler mutlaka RAM raporu olması gerekiyor. Bu raporu olan bireyler ücretsiz olarak eğitimlerden faydalanabilmektedir. Özellikle haftada 40 saate kadar verilen bu eğitimler bireyin çoklu gelişimine katkı sağlamaktadır.

RAM’larda aileler içinde eğitim programları rehberlik bölümü tarafından verilmekte olup, çocuklarının durumları ve alınan eğitimler için bilinçli olması sağlanır. Aynı zamanda kendileri de çocuklarının engelli bir birey olduğunu kabullenmesi için rehberlik hizmetinin önemi büyüktür.

Felç Fizik Tedavi Merkezi

Esenyurt felç fizik tedavi merkezi vücudun iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıklar için başarılı tedaviler uygulamaktadır. Bünyesinde yer alan uzman fizyoterapistlerle hastaların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır.

Fizik tedavinin öncelikli amacı hasta olan kişinin kaybettiği birçok fonksiyonun geri kazanılmasına yardımcı olmaktır. Tedavi öncesi yapılan detaylı teşhis sayesinde bireyin kısa sürede tedaviye başlanması sağlanır. Ayrıca Esenyurt’da yer alan bu merkez robotik aletler kullanılarak başarılı tedaviler uygulanır.

RAM

Esenyurt RAM özel eğitim ve daha birçok rahatsızlık için hizmet vermektedir. Kendi içinde yer alan rehberlik, psikolojik danışmanlık ve özel eğitim alanları ile bireylere tedaviler uygulamaktadır.

Rehberlik ve araştırma merkezi başta otizm, down sendromu, dikkat dağınıklığı, konuşma bozukluğu ve sütün zekalı bireyler için eğitim olanağı sağlar. Bu bireylerin topluma kazandırılması, normal yaşamlarında çeşitli yaşam becerilerinin kazandırılmasında büyük rol oynar.

Otizm

Esenyurt otizm bireyler için kapsamlı birçok eğitimi bünyesinde barındıran bir kurumdur. Özellikle uzun süreli genetik bir bozukluk olan bu otizm hastalığı için geleceğe dönük tedaviler sürdürülmektedir.

Otizmli bireyin RAM’larda detaylı tanı işleminden sonra yine bu kurumlarda eğitimlerine ve çeşitli tedavilerine devam edilir. Fakat otizm hastalığına sahip bireyin mutlaka ailesi tarafından gerekli yerlere başvuruları yapılması ve çoğu eğitimden faydalanması sağlanılmalıdır.

Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Esenyurt disleksi tedavisi ve eğitimi ilkokul çağına gelmiş çocuklara uygulanan bir hizmettir. Öğretmenin ya da ailenin fark etmesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlığın mutlaka önemsenmesi gerekir. Aksi halde çocuğun sürekli yaşıtlarından geri kalması olası sonuçlar arasındadır.

Çocukta öğrenme güçlüğünün fark edilmesinin ardından hemen gerekli kurumlara başvurulması gerekir. Disleksi başlı başına büyük bir sorun olmayıp gerekli tedaviler sonrası iyileştirilmesi mümkündür.

Disleksi hastalığına etki eden disgrafi ve hiperaktivite bozukluğu bu rahatsızlığın düzelmesi için daha fazla uğraşılmasına neden olmaktadır. Günümüzde kesin tedavisi olmayan disleksinin iyileşme sürecinde mutlaka üstte yer alan rahatsızlıklar giderilerek tedaviye devam edilmelidir.

Dil ve Konuşma Terapisi

Esenyurt dil ve konuşma terapisi önemli bir hizmet alanı olup, bireylerin daha sağlıklı sosyal yaşamlarının olmasını sağlamaktadır. Terapinin uygulanacağı hastalık skalası oldukça geniş olduğu için öncelikle hangi nedenle bu terapiye başvurulduğu saptanır ve tedavi sürdürülür.

Konuşma ve dil terapisi ağızdan çıkacak olan seslerin en sağlıklı şekilde oluşması için fayda sağlar. Özellikle artikülasyon sorunlarını belli tekrarlar sonrası çözen bu terapi oldukça başarılı tedavilere imza atmaktadır.

İşitme Engelliler

Esenyurt işitme engelliler ve diğer ilçelerde yer alan merkezlerde güzel hizmetler verilmektedir. Bireyin bu merkezlerde hizmet alabilmesi için ÇÖZGER raporuna ve engellilik raporuna sahip olması gerekir.

İşitme engeli görülen bir bireyin kendisi ya da çevresinde yer alan kişilerin mutlaka ilgili yerlere başvuru yapması gerekir. Akademik Terapi ve Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi içinde işitme engelliler için birçok bölüm bulunur. Bu bölümler sayesinde işitme engelli bireyin tümden gelişimi sağlanır.

İşitme engeli bulunan kişinin gerekiyorsa medikal cihazlarla öncelikli tedavisi yapılır. Sonrasında ilgili merkezlerde normal yaşama uyum sağlaması ve sosyal ilişkilerinin sağlıklı olması için terapiler uygulanır. Aynı zamanda birçok rehberlik hizmeti hem aileye hem de bireye ücretsiz olarak sunulur. Bu sayede birey sağlıklı bir şekilde hem bu merkeze hem de normal ev yaşamına kolayca uyum sağlar.