Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü Rehberlik Araştırma Merkezi
Beylikdüzü Rehberlik Araştırma Merkezi

Beylikdüzü Rehberlik Araştırma Merkezi

Yazı İçeriği

Beylikdüzü rehberlik araştırma merkezi özel eğitime gereksinim duyan kişilerin öncelikle değerlendirilmesini ve eğitilmesini sağlayan kurumlardır. Özellikle engelli ve özel eğitim alanında bireylerin kendi kendine yetmesini, topluma kazandırılmasını sağlamaktadır.

Beylikdüzü rehberlik araştırma merkezi içinde birçok birim bulunmaktadır. Bu birimler sayesinde her tedavi ayrı ayrı yerlerde uygun koşullarda tedavi edilmektedir. Personel olarak özel eğitim öğretmenleri ile psikolojik danışmanlar çalışmaktadır.

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik araştırma merkezi çeşitli nedenlere bağlı olarak bireyde gözlemlenen gelişim geriliği ile bireyin değerlendirilmesini, özel eğitime olan ihtiyacının giderilmesini sağlayan kurumlardır. Genel olarak rehberlik ve psikolojik danışmanlık ile özel eğitim olarak hizmet verir.

Özel eğitime ihtiyacı olan bazı çocuklar şunlardır:

 • Otizm
 • Dikkat eksikliği
 • Üstün yetenekli brieyler
 • Hiperaktivite
 • Görme engelli
 • İşitme engelli
 • Öğrenme güçlüğü

Yukarıda yer alan rahatsızlıklar Beylikdüzü rehberlik araştırma merkezi bünyesinde tedavi edilen hastalıklar arasındadır.

Ram Nedir Özel Eğitim

Açılımı Rehberlik ve Araştırma Merkezi olan bu kurumlarda özel eğitim ve rehberlik hizmetleri ücretsiz olarak sunulur. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup, tüm yönetmeliklere uygun eğitimler uygulanır.

RAM’lar hem ilde hem de ilçe de bulunmakta olup, okullarla birlikte ortak çalışır. İçerisinde yer alan birimler sayesinde bireylerin kolayca değerlendirilip kolayca tedavi edilmesi sağlanır. Ayrıca otizmli bireylere duyu bütünleme terapileri de verilir. Bu sayede dışardan gelen uyaranlara doğru tepkiler alınır.

Ram Rehberlik

Rehberlik hizmeti RAM bünyesinde herkese verilen güzel bir hizmettir. Özel eğitime ihtiyaç duyan birey içinse kendini tanımasını, potansiyelinin farkına varmasını sağlar. Bu sayede birey normal yaşama daha çok adapte olup, toplumun bir parçası olma yolunda adım atmış olur.

Rehberliğin kendine özel ilkeleri bulunup, bu ilkeler sayesinde doğrudan tedavi olan bireyin iyileşmesi sağlanır. Aşağıda rehberliğin ilkeleri yer almaktadır:

 • Gizlilik
 • Bireye saygı
 • Bilimsellik
 • Mesleki ve etik değerlerin korunması
 • Karşılıklı iş birliği
 • Gelişimsel anlayış
 • Bireysel farklılıklara saygı

Bu ilkeler rehberliğin doğru şekilde yapılabilmesi için kesinlikle uyulması gereken ana konulardır. Beylikdüzü rehberlik araştırma merkezi bu ilkeleri tüm terapilerde baz alarak uygulama yapmaktadır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi

RAM’lar özel ihtiyaçları olan bireylere çeşitli testler uygular. Bu sayede ilk değerlendirme yapılır ve birey için tanı konur. Sonrasında gözlemlerle birlikte bireyin hayatında iyileşmeler sağlamak için eğitimler planlanır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde yapılan testlerden sonra bireyin özel eğitim alması gerekliyse özel sınıflara, zeka seviye sınıflarına gönderilir. Ayrıca kendi bünyesinde verebileceği dışında eğitimler için normal okullara öğrencileri sevk eder. Bu sayede birey için sosyalleşme süreci daha hızlı gelişir. Toplumun bir parçası olması gerçekleşmiş olur

Ram Raporu

RAM raporu özel eğitimli bireylerin değerlendirilmesinden sonra çeşitli analizler sonrası verilen bir rapordur. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin mutlaka bu raporu alması gerekir. Aksi halde hiçbir kurumdan eğitim ve tedavi alması mümkün değildir.

Günümüzde RAM raporunu ilgili kurumlar vermektedir. Raporu almak için online olarak site üzerinden ya da E-devlet üzerinden randevu almak gerekiyor. Randevu sonrasında başvurulan kurum değerlendirme sonucu raporu alıp almamaya karar verecektir.

Beylikdüzü rehberlik araştırma merkezi ram raporu ile başvuru yapan bireylere eğitim verirken ailelere de ücretsiz olarak rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Ram Randevu

RAM raporu alabilmek için mutlaka randevu alınması gerekiyor. RAM özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından incelemeler sonucu verilen bir rapordur. Randevu oluşturmak için site üzerinden ve e-devlet üzerinden bilgileri girip onaylamak yeterli olmaktadır.

Randevu aldıktan sonra, randevu alan kişinin telefonuna bilgiler gelmektedir. Hangi gün hangi saat gidileceğiyle ilgili her detay telefona gelen SMS de yer almaktadır. Mutlaka randevu günü gidilmeli ve gidilmeden önce tam teşekkülü hastaneden engelli raporu alınması gerekir. Her şey sağlandıktan sonra değerlendirme kurulunun vereceği karar beklenmelidir.