Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü İşitme Engelliler
Beylikdüzü İşitme Engelliler

Beylikdüzü İşitme Engelliler

Yazı İçeriği

Beylikdüzü işitme engelliler özel eğitim merkezinde birçok tanılama işlemi ve yararlı eğitim uygulanır. Özellikle birey için sosyalleşmeyi, kedini ifade etmeyi olumsuz etkileyen bu durumun giderilmesi için etkili yöntemler uygulanmaktadır.

Beylikdüzü işitme engeliler ve diğer bölgelerde bu rahatsızlığa sahip bireyler için gelişen teknolojik tedaviler uygulanmaktadır. Ayrıca bireyin tümden gelişimi için destekleme çalışmaları yine bu merkezler tarafından yapılır.

İşitme Engelli Ne Demek?

İşitme engelli demek kişinin kulağına gelen sesleri normal insanlara göre algılayamaması durumunda oluşan durumdur. Kulak duyma görevini yerine getiremez ve birey bundan olumsuz şekilde etkilenir. Eğer algılanacak düzeydeki frekanstan gelen sesler duyulmuyorsa kişide işitme engeli var demektir. Ayrıca odyogram grafiği ile günümüzde kolayca bu durum anlaşılmaktadır.

İşitme Engellilerin Hayatı

Beylikdüzü işitme engelliler için hayat çoğu durumda olumsuz olarak kendilerine geri dönmektedir. Birey kendini anlamayan ve kendisi de onları nasıl anlayacağını bilmeden yaşar. Sosyal ilişkilerinin yanında kendini ifade edememe büyük sorunlara neden olur.

İşitme engellilerin kendini daha rahat ettiği rehabilitasyon merkezleri günümüzde sayıca artmıştır. Bu merkezlerde birey kendi gibi birçok kişi ile tanışır. Bu sayede huzurlu olup, alacağı terapilere olumlu yanıt verir. Birey hayata daha fazla tutunarak yaşamını devam ettirir.

ÇÖZGER İşitme Engelliler

ÇÖZGER raporu işitme engelli olup, 18 yaş altı bireylere verilen bir rapordur. Raporun alınması bireyin birçok yardım ve eğitimden ücretsiz olarak faydalanmasını sağlar. Raporu almak için öncelikle randevu alınması ve sonrasında çeşitli değerlendirmelerle rapor verilir.

İşitme Engelliler Maaş Alabilir mi?

İşitme engelliler belli oranlarda maaş alır. Maaş alabilmek için ilk olarak engel durumu detaylı olarak değerlendirilmelidir. Sonrasında doktor raporu ile ilgili makamlara başvuru yapılarak maaş alınmaya başlanır.

Beylikdüzü işitme engelliler ve diğer bölgelerde yer alan engellilerin maaş alma durumları engel derecelerine bağlıdır. Bireyin engel oranı %40 ve 69 oranındaysa 657 TL, %70 ve daha üstteyse 755 TL değerinde bir ücrete tabii olurlar.

Türkiye’de İşitme Engelli Sayısı

Her ülkede olduğu gibi demografik nüfus tablosunda her insanın hangi özelliklere sahip olduğu Türkiye’de de analiz edilir. Sonrasında birçok uzman tarafından ortaya konulan değerlendirmelerle toplam engelli birey sayısı ortaya çıkar.

Yapılan analizler sonrası belli rakamlar ortaya çıkmıştır. Özellikle her geçen yıl artan engel oranı insanlık için bazı sonuçlara neden olmaktadır. Bu yılda oluşan işitme engelli sayısı 230 bin 806 kişidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile bireylerin işitme problemi neredeyse tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

İşitme Engelliler ÖTV’siz Araç Alabilir mi?

Çoğu engelli bireyde olduğu gibi işitme engellilerde de ÖTV’siz araç alabilmek mümkün. Araç alınmasında belli şartları taşıyan bireyler bu haktan kolayca faydalanabilirler. Çeşitli değerlendirmeler ve analizlerden sonra birey için karar verilir. Bu aşamadan sonra araba alınabilir.

İşitme engelli bireyin araba alabilmesi için öncelikle engelli raporu alınması şarttır. Rapor bireyin ne kadar engelli olduğu hakkında bilgi vermektedir. Bu raporda yer alan oran kişinin indirimli araba alıp, alamayacağı ile ilgili bilgi vermektedir.

Beylikdüzü işitme engelliler merkezinde yapılan değerlendirme ve başka merkezlerdeki değerlendirmeler %90 engellilik gösteriyorsa bu haktan yararlanma yolu açılmış olur. Fakat altında bir değer varsa maalesef ÖTV’siz araba almak pek de mümkün olmamaktadır.

İşitme engelliler ve başka engelli bireyler için doktor farkı bazen oluşabilmektedir. Bu yüzden çoklu olarak engel oranının değerlendirilmesinde fayda vardır. Bu nedenle farklı hastane ve merkezlere başvurularak rapor hakkında gereken tetkikler tekrar yaptırılabilir.