Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü Rehabilitasyon Merkezi
Beylikdüzü Rehabilitasyon Merkezi

Beylikdüzü Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi kendi içindeki birimler sayesinde zihinsel, ruhsal ve bedensel olan fonksiyon kayıplarını gideren terapiler uygular. Doğru yöntem ve süreklilik ile hastanın kesin iyileşme şansı bulunur.

Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi yaptığı tedaviler sonrasında bireyin kendi yaşamını idame ettirebilmesini, kendi kendine yetebilmesini sağlar. Günümüzde bu gibi sosyal hizmet kuruluşlarından çeşitli rahatsızlıklar için randevu oluşturulabilir ve sonrasında bilgi alınıp tedaviye başlanır.

Rehabilitasyon Nedir? Ne Demektir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan fonksiyon kayıplarının giderilmesi için uygulanan her şeye rehabilitasyon denir. İlk önce dünya savaşlarında sakatlıkları gidermek için ortaya çıksa da günümüzde neredeyse her alandaki fonksiyon kayıplarını gidermek için uygulanır.

Rehabilitasyon hizmetleri ekip halinde koordineli olarak sürdürülür. Başta fiziksel tıp uzmanları, rehabilitasyon uzmanları, nörologlar, psikiyatristler, ortopedistler bu ekibin içinde yer alır. Ekip içinde yer alan uzmanlar sayesinde tedaviler çoğunlukla başarı ile sonuçlanmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon bireyde meydana gelen zihinsel, ruhsal ve bedensel fonksiyon kayıplarını gidermek için bireye birçok aktiviteyi sunan sosyal hizmet kuruluşudur.

Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi sunduğu hizmetler arasında bireyin günlük yaşam aktivitelerini artırmakta ve koruyu sosyal hizmetler sunmaktadır. Günümüzde bu hizmet almak için resmi ve özel kurumlara başvuru yapılabilir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Özel eğitim ve rehabilitasyon ile bireye hem okul derslerine yardımcı olunur hem de temel birçok eğitim alması sağlanır. Daha çok hafif düzeyde zihinsel engeli bulunanlara ve bedensel olarak engeli olan öğrencilere eğitim verilir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alabilmek için öncelikle RAM raporu bulunması gerekiyor. Bu rapora sahip olan kişiler ücretsiz olarak bu hizmetler yararlanabilmektedir. Ayrıca aileye de ücretsiz rehberlik hizmeti verilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Kişide fiziksel olarak meydana gelen fonksiyon kayıplarını gidermek için verilen tedaviye fizyoterapi ve rehabilitasyon denir. Çoğunlukla fizik tedavi adı altında yapılmaktadır. Bu tedavide doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan kayıplar tedavi edilir.

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar, uzun sürelerde tedavi edildiği için bireyin sabırla tedaviye devam etmesi gerekir. Fizyoterapi ile başta egzersiz, elektroterapi, manuel terapi, sıcak uygulamalar, termoterapi uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile fiziksel olarak geliştirilen araçlarla bireyin tedavi olması sağlanır. Günümüzde birçok fizik tedavi merkezi bulunmaktadır. Bunların başında Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi gelir. Kurum için birçok hastalık için özel birimler kurulmuş olup, tedaviler planlı olarak uygulanmaktadır.

Tedaviler uygulanırken hastalığın seyri çok önemli olup, tedavi sürecini uzatıp ya da kısaltmaktadır. Özellikle Parkinson, spor yaralanmaları, romatizmalı rahatsızlıklar, kırıklar, felç, fıtık hastalıkları için fizik tedavi süresi biraz daha uzun sürmektedir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Tıbbi bir hizmet alanı olan engelli bakımı ve rehabilitasyon daha çok kendi ihtiyaçlarını göremeyen bireylere uygulanır. Bu hizmet ile bireyin günlük yaşam aktiviteleri devam ettirilir. Hastanın daha fazla hayata tutunması sağlanarak vaktini dolu geçirmesi için imkan yaratılır.

Engelli bakımı için özel olarak hazırlanmış odalar ve bu odalarda günlük hayatı eğlenceli hale getirecek birçok aktivite bulunur. Engelli birey rutin tüm işlerinin giderilmesi için bu bakım merkezlerinde yaşayabilir ve dilediği zamana kadar kalabilir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile hareket sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar tedavi edilir. Önemli bir tıp sahası olmakla beraber, kaybedilen fonksiyonların kazanıldığı güzel bir alandır.

Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi bünyesinde yer alan bu tıp birimi birçok kişi için hayat konforunu yeniden kazanmak demektir. Ayrıca kısa sürede tedavi olunması için teknolojik birçok araçtan yararlanır.

Pediatrik Rehabilitasyon

Çocuklar için uygulanan pediatrik rehabilitasyon ile çocukların yaşıtlarıyla aynı konuma gelmesi için tedaviler uygulanır. Kullanılan uygulamaların çoğu oyun şeklinde olduğu için birey sürekli tedaviye devam eder.

Çocuk üzerinde yeterli olmayan yeteneklerin gelişmesi, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendini tamamlaması için fırsatlar sunulur.

Sosyal Rehabilitasyon Nedir?

Sosyal rehabilitasyon, bireyde var olan rahatsızlığın sosyal yaşama etkisini azaltmak için uygulamalar yapar. Özellikle uygulanan aktivitelerle birey yavaş yavaş toplum içinde var olmaya başlar. Başta otizmli bireyler, davranış bozukluğu olanlar, down sendromlular için uygulamalar yapılır.

Nörolojik Rehabilitasyon

Beylikdüzü rehabilitasyon merkezi içinde yer alan nörolojik alan beyin üzerinde gerçekleşen hastalıkları inceleyip, tedaviler uygular. Amaç bireyde var olan merkezi ya da periferik sinir sistemine bağlı problemleri ortadan kaldırmaktır.

Nörolojik rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilmek için mutlaka tıp fakültesi mezunu olunması ve en az 4 yıl kadar uzmanlığa sahip olması gerekir.