Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü Özel Eğitim Merkezi
Beylikdüzü Özel Eğitim Merkezi

Beylikdüzü Özel Eğitim Merkezi

Yazı İçeriği

Beylikdüzü özel eğitim merkezi birçok alanda sunmuş olduğu eğitim ve terapilerle bireylerin hayatlarında olumlu değişikliklere imza atmaktadır. Özellikle özel eğitime gereksinimi olan öğrenciler için detaylı değerlendirme süreci yaparak eğitimleri planlaması birey için güzel gelişmeleri beraberinde getirmektedir.

Beylikdüzü özel eğitim merkezi bireyin fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda hangi alanda sorunu varsa o alanla ilgili iyileştirici tedavileri sunmaktadır. Günümüzde gelişen eğitim metotlarını yakından takip ederek, zenginleştirilmiş sınıf ortamlarıyla etkili eğitimler düzenlemektedir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti bireyin tüm değerlendirme sonuçlarına göre hazırlanan, güzel kazanımlarla dolu verilen eğitimdir. Ayrıca bu özel eğitime ihtiyaç duyan birey için gerekli personelin sağlanması ve aileye verilen eğitim hizmeti de yine bu kurumlar tarafından yapılır.

Rehabilitasyon merkezlerinde verilecek eğitim için bireyde bazı şartlar aranır. Bunların arasında öncelikle bireyin eğitilebilir olması şarttır. Eğer eğitilme düzeyi yeterli değilse birey farklı birimlere sevk edilir.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

Beylikdüzü özel eğitim merkezi de her merkez gibi genel yönetmelikler uygun olarak hizmet verir. Ayrıca uygulanan tüm eğitimlerde özel eğitim yönetmeliğinin özel ilkeleri baz alınarak planlamalar yapılır.

Özel eğitim ilk kez 1961 yılında çıkarılan ilköğretim ve eğitim kanunu çerçevesinde kendisine dayanak bulmuştur. Kendi ismi ile 1997 yılında özel eğitim isminde kanun hükmünde kararname çıkarılıp, bu alanda tüm detaylar ortaya konulmuştur. Günümüzde kullanılan yönetmelik ise 31 Ağustos 2020 yılında çıkarılan yönetmeliktir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Özel gereksinimi bulunan öğrencilere zihinsel, fiziksel ve duygusal eksikliğe göre eğitim veren kişilere özel eğitim öğretmeni denir. Günümüzde bu meslek grubunda fazlasıyla açık olduğu için özel eğitim kursları açılmış ve eğitmen yetiştirilmektedir.

Beylikdüzü özel eğitim merkezi içinde yer alan öğretmenlere sürekli geleceğe yönelik eğitim seminerleri düzenlenerek yenilikçi eğitim sürdürülmektedir. Özel eğitim öğretmenleri kullandıkları yöntem ve tekniklerle bireyin eksik olduğu becerilerin gelişmesini sağlamaktadır. Bu sayede özel eğitimli kişi hem kendi kendine yetebilmekte hem de sosyalleşerek toplum kazandırmaktadır.

Özel Eğitim Etkinlikleri

Özel eğitim etkinlikleri birçok beceriyi beraberinde getirmektedir. Özellikle motor becerilerin gelişmesinde fazlasıyla etkili olmaktadır. Zihinsel gelişim açısından da güzel etkinlikler bulunup, bireyin eğlenerek kendi kendini tedavi etmesi sağlanır.

Özel eğitimde kullanılan başlıca etkinlikler şu şekildedir:

  • Büyük küçük oyunu
  • Benzerliklerin ve farklılıkların keşfedilmesi
  • Hangi nesnenin ne olduğunu bulmak
  • Koş yakala etkinliği
  • Az ve çokluk kavramlarının öğrenilmesi

Yukarıda yer alan etkinlikler bireyin çoklu gelişimini destekleyen yararlı etkinliklerdir. Bu etkinlikleri ailelerde evde uygulayabilir.

Özel Eğitim Nedir?

Kendinden beklenen özellikleri, becerileri gösteremeyen bireylere zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak verilen eğitime özel eğitim denir. Günümüzde birçok uygulama alanı ile bu eğitimler güncel metotlarla uygulanmaktadır.

Beylikdüzü özel eğitim merkezi eğitimlere başlamadan önce birey için hızlı ve detaylı değerlendirme yapar. Değerlendirme sonucuna göre eğitimler planlanır ve bireyin bu eğitimlerden maksimum faydalanması sağlanır.

Özel Eğitim kursu

Özel eğitim kursları bu alanda öğretmen açığını kapatmak için oluşturulmuş kurslardır. Bu kurslar 1 ay ile 2 arasında değişen temel eğitimleri baz alır. Kurs sonunda verilen sertifika ile kişi özel eğitim kurumlarında çalışabilir.

Kurslarda özel eğitim kanunu, yönetmeliğinden yararlanılır. Detaylı olarak özel eğitimin genel ve özel ilkeleri öğrencilere kazandırılır. Bu aşamadan sonra öğrenci tipleri, eğitilebilir düzeyler anlatılır. Beylikdüzü özel eğitim merkezi bünyesinde bulunan birimlerle bu özel eğitim alanında kursiyer ve öğretmenlere uygulama fırsatı sunan başarılı bir kurumdur.