Avcılar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi

Avcılar

Yazı İçeriği

Avcılar ilçesine bağlı Firüzköy mahallesinde Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2018 yılında kurulmuştur. Özellikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri içinde en başarılı kurumların başında gelen kurumumuz toplum için her geçen gün daha da yararlı olmaktadır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi başta zihinsel engelli bireyler olmak üzere birçok rahatsızlık için eğitimler vermektedir. Bu özel eğitim ve terapileri veren Avcılar dışında Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Esenyurt ilçelerinde de hizmetlerini vermektedir.

Avcılar Özel Eğitim Merkezi

Avcılar özel eğitim merkezi olan Akademik Terapi kurumu yıllardır bu alanda hizmet vermektedir. Milli Eğitime bağlı olan bu kurum RAM raporu alan bireylere gerekli destek eğitimi ve ailelerine de rehberlik hizmeti vermektedir.

Avcılar Rehabilitasyon Merkezi

Avcılar rehabilitasyon merkezi engelli bireyler için oluşturulmuş yapılardır. İçerisinde birçok uzman personelin çalıştığı bu kurumlar özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için oldukça yararlı olmaktadır.

Rehabilitasyon merkezine gelmek isteyen bireylerin ÇÖZGER raporuna sahip olması gerekiyor. Sonrasında RAM’a başvuru yapılması yeterli olmaktadır. RAM tarafından da verilen raporla ücretsiz olarak eğitimlerden faydalanabilir ve bireyin ailesi de ücretsiz olarak rehberlik hizmeti alabilir.

Avcılar Duyu Bütünleme

Avcılar duyu bütünleme hizmeti daha çok çocuklara verilen etkili bir hizmettir. Bu hizmet ile bireylerde eksik olarak kabul edilen duyuların destek eğitimlerle iyileştirilmesi sağlanır.

Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi

Avcılar rehberlik araştırma merkezi Milli Eğitime Bağlı olan RAM merkezleri özel eğitme ihtiyaç duyan bireylere hizmet veren kuruluşlardır. Hem özel eğitim hizmeti verip hem de isteyen ailelere rehberlik hizmetleri veren topluma yararlı kurumlardır.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler RAM raporu alarak eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanırlar. Bu rapor sayesinde haftada 40 saate kadar eğitim almak mümkün oluyor.

Avcılar Felç Fizik Tedavi Merkezi

Avcılar felç fizik tedavi merkezi iskelet sisteminde meydana gelen rahatsızlıkları özel fizik tedavilerle iyileştirmektedir. Uzman fizyoterapistlerin yardımı ile rahatsız olan kişilere uzun vadeye yayılan etkili tedaviler uygulanır.

Vücudun kaybettiği fiziksel fonksiyonların yeniden kazandırılması için kişiye konulan teşhise göre birçok tedavi uygulanır. Günümüzde teknolojiden fazlasıyla faydalanırken robotik aletlerle etkili olan tedaviler uygulanmaktadır.

Avcılar RAM

Avcılar RAM: Rehberlik ve araştırma merkezi olan bu kurum insanlar için birçok yararlı hizmet sunmaktadır. Otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, down sendromu, hiperaktivite, konuşma bozukluğu, serebral palsi ve üstün zekalılar için eğitimler verilir.

RAM sayesinde hem bireyin teşhisi hem de teşhis sonrası verilecek destek eğitimler planlanır. Plana göre düzenli olarak bireye eğitimler verilir. Birey kendini tanır ve topluma yeniden kazandırılır.

Avcılar Otizm

Otizm uzun süreli olarak devam eden genetik hastalıktır. Otizmli bireyler için birçok tetkik ve değerlendirme sonrasında tanı konulmaktadır. Birey otizm tanısı aldıktan sonra destek eğitimi almak için RAM merkezlerine başvuru yapması gerekir. Kendi eliyle olmasa da ailesi tarafından mutlaka başvuruları yapılması ve tedavilerine başlanılması gerekir.

Yaygın gelişimsel (otizm) destek eğitim programı çerçevesinde eğitim süreci planlanır. Bu tedavilerin çoğu için ilk adım duyu bütünleme terapisi ile başlar. Bu eğitim tamamlandıktan sonra koordineli olarak diğer fonksiyon eksiklikleri de destek eğitimlerle giderilmeye çalışılır. Eğitimlerin içinde brieyin günlük yaşantısını kendi sürdürmesinden, kendini ifade edebilmesine kadar devam eden eğitimlerdir.

Avcılar otizm bireyler için detaylı eğitim veren Akademik Terapi merkezi çoğu ilçede de devam etmektedir. Kurum olarak bireylerin uzun süreli eğitimleri sürdürülürken, ailelere de gereken rehberlik hizmetleri doğru orantıda verilmektedir.

Avcılar Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Disleksi okuma yazma güçlüğünü ifade eden kavram olup, ilkokul çocuklarında görülen ve fark edilmesi kolay bir rahatsızlıktır. Özellikle ses eğitimine başlanıldığı sürede kendini belli eden bu durum oldukça önemlidir. Öğretmenlerin ve ailelerin bu durumun üzerinde durmaları ve gereken destekleri vermeleri gerekir.

Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi konusunda farklı kurumlardan teşhis sonrası destek eğitimleri alınabilir. Sadece disleksi sorunu varsa bu sorununun düzeltilmesi daha kolay olmaktadır. Disgrafi sorunu gibi daha birçok sorun birey üzerinde etkili ise mutlaka bu sorunların çözümü için uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Kesin bir çözümü olmayan disleksi rahatsızlığında sürekli tekrar uygulamaları ile çözüme gidilmeye çalışılır. Bu süreçte hem aile hem de eğitimciler fazla efor verirler ve çocuk üzerinde etkili gelişimler gözlemlenir.

Avcılar Dil ve Konuşma Terapisi

Avcılar dil ve konuşma terapisi bazı gözlemler sonucunda tanımlanan bir rahatsızlıktır. Özellikle dil ve konuşma üzerinde gelişen birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın giderilmesi biraz uzun sürebilmektedir.

Destekleme eğitimleri sayesinde artikülasyon sebebinden, dil ve dudaktan kaynaklı nedenlere kadar birçok analiz yapılır. Bu analizler sonrası kesin tanı ile kolayca terapiye ve eğitimlere başlanır. Bu süreçte bireyin motive edilmesi ve eğitimlere devam etmesi için kurum birçok motivasyon etkinliği düzenler. Bu sayede eğitimler daha fazla yararlı olur ve bireyin hastalığı giderilir.

Avcılar İşitme Engelliler

Avcılar işitme engelliler için kurulmuş olan birçok eğitim kurumundan bir tanesi de Akademik Terapi kurumudur. Bünyesinde yer alan eğitimci ve terapi uygulamaları ile engelli bireylerin rahat bir ortamda eğitim görmesi sağlanır. Bu sayede kendini huzurlu hisseden birey daha kolay tedavi edilir.

Günümüzde işitme engelliler için yapılan tedavilerde teknolojinin gelişmesi ile medikal cihazlar oldukça kolaylık sağlamıştır. Bugün kullanılan cihazlar %100 başarı oranına sahip olup, bireyin normal bir insan kadar net olarak sesleri duyması ve algılaması için yeterli olmaktadır.

İşitme engelliler aldıkları raporla ne kadar engelli oldukları belli olur. Bu aşamadan sonra başvurdukları kurumlarda hemen tedavilerine başlanır. Özel bir tedavi programı uygulanırken bireylerin kısa sürede verim almaları için her türlü destek eğitimi verilir.