Ana sayfa » Beylikdüzü Bölgesi » Beylikdüzü Disleksi Tedavisi ve Eğitimi
Beylikdüzü Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Beylikdüzü Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Yazı İçeriği

Beylikdüzü disleksi tedavisi ve eğitimi konusunda birçok uzmanla birlikte mücadele etmektedir. Çocukların detaylı olarak gözlemlenmesi ve öğrenmelerin gerçekleşmesi için birçok metot geliştirmektedirler.

Beylikdüzü disleksi tedavisi ve eğitimi diğer bölgelerde de başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Disleksi tek başına mücadele edilebilir bir hastalık olsa da ona etki eden farklı hastalıkların varlığı maalesef tedaviyi uzatmaktadır. Bu yüzden iyi bir kurumdan detaylı olarak değerlendirme ve sonrasında eğitimler alınmalıdır.

Disleksi Nedir?

Çocukların ilkokula başladığı yıllarda kendini gösteren öğrenme güçlüğü birçok çocuk üzerinde görülmektedir. Özellikle zihinsel bir problemi bulunmayan çocukların kesinlikle disleksi rahatsızlığına sahip olduğu söylenebilir.

Disleksi hastalığı iki kısımda incelenir. İlk olarak konjenital gelişime bağlı ve travmatik disleksi olmak üzere ikiye ayrılır. Konjenital olan kalıtsal olup, uzun süren bir tedavi ile iyileştirilebilir. Travmatik olan ise belli yaşantılardan sonra iyileşebilir.

Disleksi Belirtileri

Beylikdüzü disleksi tedavisi ve eğitimi öncesi hastalığın belirtileri çok iyi analiz edilir. Sonrasında uygulanacak olan yöntem ve teknikler planlanır. Birey için en uygun olan tedavi zamana yayılarak uygulanır.

Disleksi belirtileri için aşağıdakileri inceleyebilirsiniz:

  • Yazılı olan kelimeleri öğrenmede ve ezberlemede sorun yaşanır.
  • Konuşmada çoğunlukla gecikme görülür.
  • Nesnelerin adlarını yazmada, hecelemede zorluk
  • Kendini anlatırken doğru kelimeyi seçememe
  • Kelime sonlarındaki ekleri okurken sorun yaşama
  • Yeni kelimelerin öğrenilmesinde yavaşlık

Üstte yer alan belirtiler çocuk üzerinde gözleniyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı ve sonrasın uygun tedavilere başlanılmalıdır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB):

Öğrenmede güçlük olarak tanımlanan disleksi için farklı hastalıkların varlığı bu hastalığı daha da zor bir tedaviye itmektedir. Disleksi belli yöntemlerle tedavi edilebilirken yanında başka hastalıklar olduğunda maalesef süreç daha fazla uzamaktadır.

Dikkat eksikliği disleksi hastalığına sahip bireylerin neredeyse %24’ünde görülebilmektedir. Dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu maalesef hastanın bir yere odaklanmasını engellendiği için beraberinde öğrenmeyi de güçleştiren bire hale getirir.

Disleksiye olumsuz etki eden dikkat eksikliği, disgrafi gibi hastalıklar çocuklar üzerinde erken dönemde fark edilirse tedavi süreci bir o kadar kolay olmaktadır. Aksi takdirde süreç daha uzun olup, çocuğun gelişimsel olarak çok ileri yaşlarda öğrenmesi gerçekleşir.

Beylikdüzü disleksi tedavisi ve eğitimi hiperaktivite bozukluğunda öncelikli olarak bu hastalığı tedavi etmeye çalışır. Bu sayede öğrenmenin önündeki bir sorun kalkmış olur. Birey daha fazla noktaya odaklanabildiği için kısa sürede öğrenmeye hazır hale gelir.

Öğrenme Sürecinde Disleksi ile İlgili Sorunlar

Öğrenme sürecinde disleksiye bağlı birçok sorun yaşanır. Başlı başına öğrenmeyi güçleştiren bu kavram birey için öğretmeninden ve ailesinden baskı görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka öğretmen çok dikkatli olup, durumu fark etmeli ve aileye bildirmelidir.

Ülkemizde uygulanan öğretme metotlarında da bazı sıkıntılar görülür. Türkçe’nin ses yapısı ve her sesin farklı bir karaktere ait olması öğrenmeyi güçleştirmektedir. Öğrenci de disleksi varsa öğrenme süreci ses yapısından dolayı daha da uzamaktadır.

Beylikdüzü disleksi tedavisi ve eğitimi bu hastalığın başlıca nedenlerini ortaya koyarken çocuğun en çok sorun yaşadığı yerler için çalışmalar yapar. Bunun yanında okul ortamında çocuğun yazılı sınavlar sürekli sorunlar yaşadığı görülür. Sözlü sınavlarda bazen başarılı olsalar da bazı yanlış yönlendirmelere takılıp, başarısız olabilirler.

Matematik derslerinde daha fazla sembol olduğu için birey hem sembolleri hem de kavramları öğrenmede güçlük çeker. Ek olarak sayıları hatırlamaları çok güç olduğu için, sayıları sayma ve yazma da sorun yaşarlar. Ayrıca çarpım tablosunu ezberleme konusunda da çok sorun yaşarlar.