Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi Ne İş Yapar?
Fizyoterapi Ne İş Yapar?

Fizyoterapi Ne İş Yapar?

Yazı İçeriği

Fizyoterapi ne iş yapar? Fizyoterapi bölümü; kas-iskelet sisteminde meydana gelen fonksiyonel kayıpların giderilmesinde tedavi edici yöntemler uygular.

Travmalara, hastalıklara, spor yaralanmalarına bağlı olarak meydana gelen ya da doğuştan gelen kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları çoğu zaman bireylerde fonksiyonel kayıplara neden olmaktadır. Kas ve iskelet sistemine yönelik şikayetleri olan hastaların bu noktada başvurmaları gereken bölüm; kronik ve akut ağrıların giderilmesinde, kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hareket engelliliğinin giderilmesinde tanı ve tedavi sürecini planlayan fizyoterapi alanıdır.

İlk olarak hastalar fizyoterapi uzmanları tarafından detaylı olarak muayene edilir ve sonrasında hastaların sağlık geçmişi dinlenir. Fizyoterapi doktoru tüm bu veriler doğrultusunda hastaların şikayetlerine yönelik, bireylerin yaşam kalitesini arttırabilecek ve fonksiyonel kayıpları giderebilecek hastaya özel tedavi süreci planlar.

Fizyoterapi Ne İş Yapar: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne İş Yapar: Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında “fizyoterapist” adı verilen uzman hekimler sağlık hizmetleri sunmaktadır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında hizmet veren fizyoterapistler öncelikle hastaların fiziki durumunu değerlendirmek, tanı koymak ve rehabilitasyon sürecini programlamakla yükümlüdür.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bir tıp dalıdır. Bu alanda birçok nedene bağlı fiziksel kayıp yaşayan hastaların fiziksel koşulları incelenerek hastaların fiziksel kayıplarını gidermek ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla ağırlıklı olarak egzersizlerden oluşan tedavi planlaması yapılır. Zaman zaman fizyoterapistlerin uygun gördüğü takdirde tedavi sürecinde teknolojik cihazlar da kullanılmaktadır.

Fizyoterapi Ne İş Yapar: Fizyoterapi Mezunu Ne İş Yapar?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon lisans bölümünde mezun olan kişilere “Fizyoterapi mezunu” denir. Mezun olduktan sonra aynı zamanda uzman hekim olan fizyoterapi mezunu, hastaların fiziki muayenesinden tıbbi değerlendirmesine, tedavi planlamasından tedavinin uygulanmasına kadar tüm süreçte başrol olarak görev alır. Temel amaç ise öncelikle hastaların kimseye muhtaç olmadan günlük aktivitelerini yerine getirebilmelerini sağlamak ve hastaların yaşam standardını yükseltmektir.

Fizyoterapi mezunu, tedavi planlamasını seanslar halinde gerçekleştirir. Dolayısıyla da hastanın da aşamalı bir şekilde iyileşme kaydetmesi beklenir. Bu süreçte hem hastaya hem de hasta yakınlarına fizyoterapi mezunu yani fizyoterapist tarafından tedavi süreci ile ilgili bilgilendirme de yapılır.

Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Küçükçekmece bölgelerinde hizmet veren bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak sizlere alanında uzman ve deneyimli fizyoterapi uzmanı kadromuz ile hizmet sunmaktayız.

Fizyoterapi Ne İş Yapar: Fizyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?

Fizyoterapi teknikerliği, 2 yıllık eğitim veren önlisans eğitim programıdır. Eğitim programından başarıyla mezun olan adaylar ise “Fizyoterapi teknikeri” unvanı alarak mezun olurlar. Eğitim süreci boyunca kas ve iskelet sistemi, insan anatomisi gibi dersler alan fizyoterapi teknikeri; uzman doktor ve fizyoterapistin gözetiminde olmak kaydıyla hastalara fizik tedavi egzersizlerinin uygulama işlemlerini gerçekleştirir.