Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi Doktoru
Fizyoterapi Doktoru

Fizyoterapi Doktoru

Yazı İçeriği

Fizyoterapi doktoru özellikle kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hastalıkların ilaç ve ameliyat tedavisine ek olarak tedavi yöntemleri uygular.

Fizyoterapi ya da diğer adıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü, günümüzde çok ciddi bir öneme sahip ve aynı zamanda geniş bir kapsama sahip bir tıp alanıdır. Özellikle kas ve iskelet sisteminde, sinir sisteminde bireylerde hastalıklara bağlı gelişen ya da doğumdan gelen kısıtlılıkların giderilmesinde fizyoterapi bölümünün önemi büyüktür.

İlaç tedavisi ve ameliyat yöntemi gibi tedavi yöntemlerinin yanı sıra fizyoterapi alanında egzersiz ve benzeri gibi manuel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tüm bu yöntemler alanında uzman olan fizyoterapi doktoru tarafından uygulanmaktadır.

Fizyoterapi Doktoru Ne Yapar?

Fizyoterapi doktorları ile ilgili en çok merak edilen şey fizyoterapi ne iş yapar sorusu olmaktadır. Fizyoterapi doktoru, fizik tedavi ve rehabilitasyon ana bilim dalında eğitim alarak uzmanlaşmış olan kişilerdir. Fizyoterapi alanında uzman olan doktor, ilaç ve ameliyat gibi tedavi yöntemlerinin aksine birçok farklı cihaz ve ekipmanlarla egzersiz tedavilerini hastaya özel şekilde uygulayarak bireylerin hastalık ve sakatlık şikayetlerinin çözümlerine eğilmektedir.

Hastalık ya da kazalar sonucunda veya yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel sakatlık durumlarının ortadan kaldırılması ve bireylerin hareket alanının genişletilmesi gibi tüm sağlık hizmetleri fizyoterapi doktoru tarafından gerçekleştirilir. Fizyoterapist; tüm bu sağlık hizmetlerini manuel terapi, elektroterapi, terapötik egzersiz gibi yöntemleri hastaya özel olarak uygulamaktadır.

Günümüzde Türkiye’nin birçok bölgesinde fizyoterapi doktorlarının hizmet verdiği fiziksel tıp ve rehabilitasyon merkezi vardır. İstanbul’da Beylikdüzü, Esenyurt, Küçükçekmece ve Avcılar başta olmak üzere farklı illerde fizyoterapist doktor arayışınız var ise hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fizyoterapi Doktoru Nasıl Olunur?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon doktoru olmak için öncelikle adayların sağlık meslek liselerinden mezun olması gereklidir. Lise eğitiminden sonra fizyoterapi doktoru olmak isteyen adaylar, lisans eğitimi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim alarak bu eğitimi başarıyla tamamlamış olmalıdır. 6 yıllık tıp lisans eğitimini tamamlayan adaylar, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı” unvanı almaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan kişiler, fizyoterapist olarak kariyer planlaması yapabilmek için 6 yıllık lisans eğitimi sonrasında 5 yıl kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon tıp bölümüne yönelik uzmanlık eğitimi almalıdır. Bu eğitim sonrasında da bireyler, fizyoterapist unvanı ile kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavi sürecini planlayabilmektedir.