Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bazı rahatsızlıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon, kas ve iskelet sistemi, kalp ve damar sistemi veya eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşanabilecek ağrı ve diğer olumsuzlukların tedavisi için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Fizyoterapi, fizik tedavi olarak da bilinmektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyonda uygulanan egzersizler ve farklı terapi yöntemleriyle hastanın kasları güçlendirilir, eklemlerinin esnekliği artırılır ve fiziksel fonksiyonlarının geri kazanılması amaçlanır.

Doğru ve gerekli durumlarda, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerle birlikte uygulandığında fizik tedavinin hastaların iyileşmesini ve ağrılarının büyük ölçüde veya tamamen ortadan kalkmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde, birçok farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti sunmaktadır.

Fizyoterapi Nedir Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne İş Yapar: Fizyoterapi; fizik hareketleri, egzersizleri ile cihaz ve ekipmanlar yardımıyla, kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkları ve yaralanmaları tedavi eden uzmanlık alanıdır.

Fizik tedavi olarak da bilinen fizyoterapi birçok farklı rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Örneğin, spor yaralanmaları, boyun fıtığı, bel fıtığı, eklem ve kemik rahatsızlıklarında doğru fizyoterapi uygulaması sonucu etkili sonuçlar alınmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon; egzersizler, cihazlar ve manuel olarak elle uygulanan müdahaleler ile kişilerin herhangi bir sebebe bağlı olarak yitirdiği veya zedelediği fiziksel fonksiyonlarının yeniden düzgün çalışır hale gelmesini sağlar.

Çok etkili bir tedavi yöntemi olan fizyoterapi ve rehabilitasyonun uzman kişilerce uygulanması oldukça önemlidir. Zira, doğru uygulamayla çok iyi sonuçlar veren bu tedavi yöntemi yanlış uygulandığı takdirde rahatsızlıkların ilerlemesine de yol açabilmektedir. Bu nedenle, hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ilgili kendi kendine hareket etmelerinden ziyade bir uzman gözetiminde ve uzmanın yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmeleri daha faydalı olacaktır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerindeki uzmanlar, her hasta için en uygun tedavi yöntemini uygulamaktadır.

Fizyoterapi Bölümü

Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıklar ve bel, boyun gibi bölgelerdeki ağrı şikayetleri ile ilgilenmek üzere uzmanlaşmış hekimler fizyoterapi bölümünde çalışmaktadır. Bu hekimler, hastanelerin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde çalışır.

Uzman hekimler, hastaların şikayetleri ile ilgili incelemeler yapar ve tanı koyar. Ardından, hastanın rahatsızlığı için en doğru ve etkili tedavi yöntemine karar verirler. Toplumda düşünülenin aksine, kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların büyük bir bölümü cerrahi müdahale gerektirmeden iyileştirilebilmektedir.

Ancak, hasta için ameliyatın gerekli olduğu durumlarda da fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında uzman hekimler hastayı cerrahiye yönlendirecektir. Her durumda, uzman hekimlerin yönlendirmelerine kulak vermek önemlidir.

Cerrahi müdahalenin zorunlu olmadığı durumlar, uzman hekim fizyoterapi, rehabilitasyon ve ilaç tedavisinin aynı anda uygulanmasını tavsiye edebilir. Bu durumda, ilaç tedavisini hekim gözetiminde sürdüren hastalar, fizyoterapi ve rehabilitasyon için fizik tedavi merkezlerine başvurabilirler.

Fizyoterapi Tedavisi Nedir?

Fizyoterapi fiziksel hareketlerle kas ve iskelet sisteminde sorun yaşayan hastaların kaslarının güçlendirmesini ve eklemlerinin esnetilmesini sağlayarak, ağrıların ortadan kaldırılmasını ve hastalıkların iyileşmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Evde Fizyoterapi Hizmeti

Evde fizyoterapi hizmeti, fizik tedavi uzmanlarının hastanın evine giderek orada hastaya fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamasını ifade eder.

Bazı rahatsızlıklar sebebiyle, hastaların fizik terapi merkezlerine gitmesi mümkün olmayabilir. Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bu hastalara evde fizyoterapi sunmaktadır.

Fizyoterapi Doktoru

Fizyoterapi doktoru, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzmanlığı olan kişidir. Fizyoterapi alanında uzman hekimler devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde çalışırlar.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı hekimlerin temel çalışma alanı kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarıdır. Ancak, kalp ve damar sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, yanıklar, spor sakatlanmaları, diyabet gibi metabolik rahatsızlıklar da fizik tedavi uzmanı hekimlerin çalışma alanına girebilmektedir.

Fizik tedavi yöntemlerini uygulamak uzmanlaşan kişiler fizyoterapist olarak da bilinmektedir. Fizyoterapistler hastanelerde çalışabildikleri gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde de çalışmaktadır.

Fizyoterapi birçok sağlık sorununun tedavisi için etkili bir yöntemdir ve ağrı veya fiziksel fonksiyonlarda kayıplar gibi hastaların günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen birçok rahatsızlığa karşı çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Öte yandan, her tedavi yöntemi gibi fizyoterapi de yanlış uygulandığı durumlarda ne yazık ki olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu durum fizyoterapi alanında uzman hekimlerin ve fizyoterapistlerin önemini net olarak ortaya koymaktadır.

Hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon ile istedikleri sonuçlara ulaşabilmeleri için muhakkak uzmanlara danışmaları ve onların yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelidir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hastalarına Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde alanında uzman kişiler ile hizmet sunmaktadır.

Fizyoterapi Merkezi

Fizyoterapi merkezleri; bel ve boyun fıtığı, kemik ve eklem sorunları veya felç gibi rahatsızlıklar yaşayan hastaları uzman kişilerle buluşturarak onlara fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunar.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki uzmanlar her hastayla özel olarak ilgilenir ve hastanın ihtiyaçlarına en uygun tedavi yöntemlerini uygular. Doğru uygulanan fizyoterapi ile hastaların ağrıları hafifler ve normal yaşantılarına geri dönmeleri sağlanır.

Fizyoterapi Egzersizleri

Fizik tedavi hareketleri, fizyoterapide önemli bir rol oynar. Uzmanlar, hastalara kendi ihtiyaçlarına yönelik özel egzersizler tavsiye ederler. Bu egzersizler ile kasların güçlendirilerek omurları desteklemesi ve eklemlerin esnetilmesi amaçlanır. Güçlü kaslar ve esnek eklemler sayesinde hastaların fiziksel fonksiyonlarında gelişmeler ve ağrılarında hafifleme gözlenir.

Fizyoterapi Aletleri

Fizyoterapide egzersizlere ve uzmanın elle manuel olarak uyguladığı tedavilere ek olarak fizyoterapi cihazları ile de uygulamalar yapılır.

Birçok farklı amaca yönelik geliştirilmiş fizyoterapi aletleri bulunmaktadır. Masaj aletleri veya vücudun belli bir bölgesindeki kasları çalıştırmak için geliştirilen egzersiz aletleri sıkça kullanılmaktadır.

Bunlara ek olarak, fizik tedavi de elektrik akımı, ultrason, ısı gibi yöntemler de cihazlar aracılığıyla hastalara uygulanmaktadır.

Fizyoterapi Fiyatları

Fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi seanslar halinde uygulanmaktadır. Seans ücretleri belirlenirken dikkate alınan çeşitli etkenler vardır. Bunlardan başlıcaları; seansı uygulayacak merkez ve uzman, seansın süresi, seansın evde veya fizik tedavi merkezinde yapılması, tedavinin amacı, tedavide kullanılan teknolojiler ve cihazlardır. Bu nedenle, her hasta için fizyoterapi ve rehabilitasyonun maliyeti farklı olabilir ve genel olarak fizyoterapi fiyatlarından bahsetmek doğru olmayacaktır.

Bununla birlikte, Fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi almak isteyen hastaların seans ücretlerini merak etmesi olağandır. Hastalar, Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezleri ile iletişime geçerek fizyoterapi fiyatları ve seans ücretleri ile ilgili bilgi alabilirler.

Postür Egzersizleri Fizyoterapi

Postür, kişinin vücudunun baş, gövde, omurga, omuzlar gibi farklı kısımların ayaktayken, otururken veya hareket ederken düzgün şekilde durmasını ifade eder. Postür, duruş olarak da bilinir. Kamburluk en çok bilinen duruş bozukluklarındandır.

Fizik terapi egzersizlikleri, postür ile ilgili sorunların düzeltilmesinde etkili bir yöntemdir. Bu konuda, uzmanlardan fizik tedavi hizmeti almak isteyen kişiler; Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerine başvurabilirler.

Bel Fıtığı Fizyoterapi

Halk arasında genellikle bel fıtığının tedavisinin yalnızca ameliyatla mümkün olduğu düşünülmektedir. Ancak, birçok hasta için ameliyat olmaksızın bel fıtığı tedavi edilebilmektedir. Bu hastalar için fizyoterapi çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne başvuran bel fıtığı hastaları için uzmanlar özel egzersiz ve fizyoterapi programları oluşturmaktadır. Bu hastaların ihtiyaçlarına göre seans süreleri ve sıklığı da belirlenmektedir.

Ayrıca, Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kaliteli fizik tedavi ve rehabilitasyon cihazları da kullanılarak hastanın mümkün olan en kısa sürede ağrılarının hafifletilmesi ve hayat kalitesinin artırılması sağlanmaktadır.

İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İnme veya diğer adıyla felç, hastaların fiziksel fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyen çok ciddi bir hastalıktır. Bu durumdaki hastalar için fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında uzman hekimler tanı ve teşhisin ardından çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları ameliyat, ilaç tedavisi ve fizyoterapi ve rehabilitasyondur.

İnme sonrasında uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyonun temel amacı hastanın kas ve eklemlerinin güçlendirilmesi ve fiziksel fonksiyonlarının geri kazandırılmasıdır.

Fiziksel fonksiyonlarda ciddi kayıplara yol açan felç gibi rahatsızlıklarda, hastaların hareket kabiliyetleri büyük ölçüde kaybolduğu için fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine giderek fizik tedavi seanslarına girmek mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle, bu hastaların için evde fizik tedavi hizmeti sunan merkezler bulunmaktadır.

Evde fizik tedavi hizmeti ile hastalar evlerinin konforunda, uzmanların gözetiminde fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi görmektedir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, evde fizik tedavi hizmeti sunarak, ihtiyacı olan tüm hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisinden faydalanmasını sağlamaktadır.