Ana sayfa » Fizik Tedavi » Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bir tanı ve tedavi yöntemidir. Özellikle, kas ve iskelet sistemini ilgilendiren rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bu tanı ve tedavi yöntemi ile hastaların ağrılarının hafifletilmesi, rahatsızlığının iyileştirilmesi ve normal yaşantısına mümkün olan en kısa süre içerisinde geri dönmesi amaçlanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tıpta bir uzmanlık alanıdır. Bu alandaki uzmanlarının temel çalışma alanı kas, iskelet, sinir, kalp ve damar sistemlerinde yaşayan sağlık sorunları ve rahatsızlıklardır.

Fizik tedavi, ekipman, hareket ve egzersizlerle hastaların fiziksel fonksiyonlarının geri kazandırılmasını amaçlar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda hareket ve egzersizlere ek olarak ısı, ışık ve su da kullanılır. Bunların tedaviye katkıda bulunmasını ve hastaya iyi gelmesini sağlayacak cihazlar da üretilmektedir. Örneğin, lazer ve ultrason fizik tedavide kullanılmaktadır.

Fizik tedavi uzmanının hastaya manuel olarak, yani elle uyguladığı tedavi yöntemleri Manuel Terapi olarak bilinir. Bunun yanında, elektrik akımlarının kullanıldığı Elektroterapi ve cihazların kullanıldığı Mekanoterapi yöntemleri de bulunmaktadır.

Fizik tedavi de egzersizler de önemli bir rol oynar. Uzmanlar, hastaların durum ve koşullarını değerlendirerek, onlara en uygun egzersizleri belirlerler. Fizik tedavide egzersizlerin hastaya iyi gelecek sıklıkla ve şekilde yapılması çok önemlidir. Aksi halde, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Uzmanlar gözetiminde kendileri için en doğru ve yararlı fizik tedavi yöntemlerini uygulamak isteyen kişiler, Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’nde bulunan merkezleri ile iletişime geçebilirler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Neye Bakar?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon birçok farklı hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Bunlardan bazıları; ortopedik rahatsızlıklar, nörolojik sağlık sorunları, kas ve sinir hastalıkları, romatizma ve spor yaralanmalarıdır.

Fizik tedavi bunlara nazaran daha az bilinen başka hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Örneğin, kalp ve akciğer rahatsızlarında, yanık sonrasında ve diyabet ve osteoporoz gibi metabolik rahatsızlıkların tedavisinde de fizik tedavi ve rehabilitasyona başvurulabilir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin uzmanları, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde, birçok farklı rahatsızlığın tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri sunmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Boyun fıtığı, bel fıtığı veya felç gibi fizik tedavi gerektiren hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvururlar. Bu merkezlerde farklı hastalıklara yönelik uygulanacak fizik tedavi yöntemleri konusunda uzmanlar çalışır.

Bu merkezlere başvuran hastaların öncelikle rahatsızlıkları ile ilgili bilgi alınır. Bu aşamada, uzmanları detaylı ve doğru şekilde bilgilendirmek önemlidir.

Uzmanlar, daha sonra, bu bilgiler ışığında her hasta için kendi durumları için en uygun fizik tedavi yöntemini belirler.

Fizik tedavi seanslar halinde uygulanır. Seanslar bir veya bir buçuk saat sürebilir. Seansların sıklığı ve seans süreleri uzmanlar tarafından hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Her aşamada uzmanların tavsiyelerine uymak, hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyondan mümkün olan en yüksek verimi almasını sağlayacaktır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri birçok farklı hizmet sunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi, yaşlılık, hareket etmekte güçlük veya herhangi bir sebepten ötürü fizik tedavi için bu tedavi merkezlerine gidemeyen hastalar için sunulan evde fizik tedavi hizmetidir. Bu hizmet sayesinde fizik tedavinin ihtiyaç duyan her hasta için erişilebilir olması amaçlanır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde birçok farklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak isteyen hastalar bizimle iletişime geçebilirler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Devlet ve özel hastanelerde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde fizik tedavi alanında uzman hekimler çalışır. Özellikle, kas ve iskelet sisteminde ağrıdan şikâyet eden veya yaralanma yaşayan kişiler hastanelerin bu bölümlerine başvururlar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümündeki uzman hekimler öncelikle hastaları muayene eder ve tanı koyarlar. Bu sırada röntgen gibi görüntüleme ekipmanlarından destek alınabilir. Tanının ardından hekimler hasta için en uygun tedavi yöntemini belirlerler.

Bazı hastalarda ağrıların azaltılması için fizik tedavi ile aynı anda ilaç tedavisi de uygulanması gerekebilir.

Uzman hekimler fizik tedavi gerektiren durumlarda hastaları, bu tanı ve tedavi merkezlerine yönlendirebilirler. Hekimlerin yönlendirmelerini dinlemek oldukça önemlidir.