Ana sayfa » Fizik Tedavi » Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, birçok alanda sağlık hizmetleri veren birçok yerde bulabileceğiniz sağlık merkezleridir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, kas ve iskelet sistemi hastalarının tanı ve tedavi süreçlerini uzman kadro ile yürüten sağlık kuruluşu olmaktadır. Hastanın hareket kısıtlılığına ve ağrılarına neden olan sorunların saptanması sonrasında ağrıların hafifletilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması için ve böylece hastanın eski sağlıklı günlerine dönebilmesi bu sağlık kuruluşlarının öncelikli hedefidir.

Cerrahi işlemler ve ilaç tedavilerinin yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde ağrıları azaltarak hastaların hareket kısıtlılığını ortadan kaldıracak egzersiz tedavileri uygulanır. Işık, ısı, su, lazer, ultrason ve elektroterapi gibi yöntemler de fizik tedavi uzmanları tarafından egzersiz tedavilerinin yanı sıra tercih edilen tedavi yöntemleridir.

İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

İstanbul, nüfus yoğunluğu ve dolayısıyla da metropol bir şehir olması sebebi ile fizik tedavi merkezlerinin en fazla olduğu bölgelerin başında gelir. Doğuştan gelen sağlık sorunları ya da travma ve kazalara bağlı olarak sonradan oluşan kas ve iskelet sistemi hastalıkları için fizik tedavi rehabilitasyon uzmanları tanı ve tedavi sürecini hasta için en doğru şekilde planlar.

Hastalık, travma ya da kaza gibi nedenler sonrasında kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrı ve sakatlık gibi hareket kısıtlılığı nedenleri egzersiz tedavileri başta olmak üzere ultrason, ısı, ışık gibi alternatif tedavi yöntemleri ile yapılarak hastanın özgür şekilde ağrı yaşamadan hareket etmesi amaçlanır.

Yatılı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri

Fizik tedavi rehabilitasyon sağlık hizmetleri, genellikle ayakta uygulanabilen ve hastanede yatış gerektirmeyen tedavi yöntemlerini uygular. Ancak bazı durumlarda gerek hastanın şikayet derecesinin fazla olması ya da hastanın diğer özel durumları nedeni ile merkezde yatılı olarak tedavi görmesi gerekebilir. Bu durumda birçok fizik tedavi rehabilitasyon merkezi yatılı sağlık hizmetleri de sunmaktadır.

Fizik tedavi uzmanlarının öncelikli hedefi hastanın ağrılarını hafifletmek, mümkünse ortadan kaldırmak ve hastanın bir an önce sağlıklı günlerine geri dönmesini sağlamaktır. Dolayısıyla da yatılı tedavi gören hastalar için uzmanlar hızlandırılmış ve hasta için en etkili tedavi programını hazırlayarak kısa sürede hastanın tedavi olmasını ve taburcu olmasını sağlar. Ancak bu noktada yatılı tedavi olan hastaların sayısı oldukça azdır.

Avcılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Avcılar fizik tedavi rehabilitasyon merkezi, alanında uzman kadrosu ile kas ve iskelet sistemini yakından ilgilendiren hem ağrıya sebep olan hem de hastanın hareket etmesini büyük ölçüde engelleyen hastalıkların tanı ve tedavi sürecini yönetir.

Fizik tedavi uzmanları, birçok egzersiz tedavilerini manuel terapi yani elle tedavi yöntemi ile yapabilirken aynı zamanda ısı, ışık, lazer ve ultrason gibi alternatif tanı ve tedavi yöntemlerini de süreç içerisinde kullanmayı tercih edebilirler. Bu tedavi programları, tamamen hastanın özelliklerine göre hazırlanan kişiselleştirilmiş tedavi programlarıdır.

Beylikdüzü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Beylikdüzü fizyoterapi merkezi, hareket kısıtlığına neden olan ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini düşüren ağrıların tanı ve tedavi sürecini yöneten sağlık merkezleri arasında yer alır. Hastaların ağrı seviyesi ve şikayetleri doğrultusunda ilaç ve cerrahi işlemlerden ziyade manuel terapi ve egzersiz tedavi yöntemleri gibi tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından kişiye özel olarak planlanır.

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları, bireylerin hareket özgürlüğünü ciddi anlamda azaltan ve aynı zamanda dayanılmaz ağrılara neden olan hastalıklardır. Genellikle hastalık ve travmalar sonrasında meydana gelen sorunlar olarak karşımıza çıkar. Bu sağlık sorunlarının minimuma indirilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması fizik tedavi programları ile mümkün olmaktadır.

Esenyurt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Tıpta bir uzmanlık dalı olan fizik tedavi ve rehabilitasyon, kas ve iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere vücutta ağrıya ve hareket engeline neden olan hastalıkların tedavi programlarını ilaç tedavilerine ek olarak egzersiz ve manuel terapi yöntemleri ile düzenler.

Egzersiz programları, hastanın özelliklerine göre kişiselleştirilmiş bir şekilde hazırlanır. Her hastanın şikayetlerinin farklı olması bu tedavi programlarının da kişiye özel olmasını gerekli kılar. Bu noktada egzersizlerin hastaya en uygun aralıklarda ve en uygun tekniklerde mutlaka bir uzman tarafından uygulanması daha büyük sakatlıklara ve hastalıklara neden olmaması adına son derece önemlidir.