Ana Sayfa Otizm Atipik Otizm Rehberi
Atipik Otizm Tedavisi

Atipik Otizm Rehberi

Atipik Otizm Nedir?

Atipik otizm, otizm rahatsızlığı belirtilerine sahip ancak tanı konacak kadar yeterli kriterleri sağlamayan çocuklara verilen tanıya denir. Atipik otizmde konuşmada zorluk, iletişim kurmada güçlük, gelişimde bozukluklar, tekrarlayıcı konuşmalar, sosyalleşmede sorun yaşama gibi belirtiler bulunur. Ancak bu belirtiler daha geç yaşlarda ortaya çıkabilir veya tam tanı konmasını engelleyecek şekilde çok az görülebilir.

Günümüzde klinik olarak Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) olarak bilinen otizm, günümüzde tıp biliminde daha karmaşık ve büyük ölçüde hala bilinmeyen durumlardan biridir. O kadar çok semptomu olan, geniş bir şiddet yelpazesi olan bir hastalıktır ki, yüzyıllar boyunca, ayrı bir durum olarak tam olarak tanınmamıştı. Geçmiş yıllarda, bazı davranışsal benzerlikler ve bazı OSB hastalarının antipsikotik ilaç reçetesi yazmak gibi bazı şizofrenik tedavilere olumlu yanıt vermesi nedeniyle, geçmiş yıllarda bazı OSB formları şizofreni olarak yanlış teşhis edildi.

Atipik Otizm Özellikleri

Atipik otizmi diğer otizm türlerinden ayıran en önemli özellik erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri ile bireylerin yaşadığı konuşma ve iletişim bozukluklarının aşılarak düzeltilebilir olmasıdır. Yaşanan sorunları aşmanın ve bireyin hayatına normal bir şekilde devam edebilmesinde erken tanının etkisi çok büyüktür. Bu yüzde aileler çocuklarının hareketlerini ve gelişimlerini gözlemlemeli, doktor kontrolleri konusunda hassas davranmalı ve çocukları ile aralarında sağlıklı bir iletişim kurarak takip etmelidir. Eğer çocuk Atipik otizm belirtilerine sahipse hemen bir uzmana danışmalı ve tedavi süreci hızlı bir şekilde başlatılmalıdır.

Anormal / Olağandışı Sosyal Etkileşimler

Atipik otizm pek çok potansiyel semptom dahil edilebildiğinden, bunu kategorize etmek zordu, ancak genel olarak, bir çocuk diğer çocuklarla sorunsuz bir şekilde sosyalleşmede zorluk yaşar. Ve bunun nedeni, kışkırtılmamış düşmanlık veya konuşma isteksizliği gibi belirli davranışlardan kaynaklanıyordu.

Dilbilimsel / İletişim Sorunları

Geçmişte PDD-NOS’lu olanlar, başkaları tarafından anlaşılmasını zorlaştıran iletişim eksikliklerine sahip olmakla da karakterize edildi. Bu, gecikmiş iletişim gelişimi ya da çekimsiz konuşma ve robot gibi ses çıkarma gibi diğer anormallikler olarak ortaya çıkmış olabilir.

Tekrarlanan Eylemler

Diğer eski otizm kategorileri gibi, PDD-NOS da tekrarlayan hareketlerin veya davranışların semptomlarını içeriyordu. Belirli jestleri, eylemleri veya kelimeleri tekrarlamak, stres zamanlarında genellikle yatıştırıcı bir aktivite olacaktır. Bununla birlikte, bu tekrar eden davranışların ne zaman meydana geleceği konusunda çok az takdir yetkisi vardı. Ve bu zamanlama ve koşullar göz önüne alındığında uygunsuz olarak yorumlanabilir.

Atipik Otizm Duyusal Deneyim

Objektif bir ölçüm zor olduğundan, bunun doğru bir şekilde teşhis edilmesi zor olabilir. Atipik duyusal deneyim, daha önce PDD-NOS tanısı almış kişilerin duyularını, durumu olmayanlardan farklı şekillerde kavramış olabileceği anlamına gelir. Örneğin renkler farklı görünebilir, kokular daha güçlü veya daha zayıf olabilir, dokunma hissi farklı olabilir.

Atipik Otizm Tedavisi

Atipik otizm tedavi sürecinde çocuklar özel bir eğitim ve psikoeğitsel terapiler alarak sosyal becerilerini geliştirir, kendilerini daha iyi ifade edebilir, davranış problemleri azalır, bilişsel işlevleri gelişir, takıntıları azalır, konuşma becerileri gelişir ve motor becerileri artar. Otizm rahatsızlığında tedavi sürecine en iyi cevap veren grubun Atipik otizm rahatsızlığına sahip olan grup olduğunu unutmamak gerekir. Tedavi sürecinde ailelerin umutsuzluğa kapılması ve psikolojik olarak olumsuz reaksiyonlar göstermesi çocuğu olumsuz olarak etkiler ve tedaviyi reddetmesine neden olabilir. Bu yüzden tedavi süreci boyunca çocuk desteklenmeli ve bu desteği hissetmesi sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazınız

Web sitemiz daha iyi bir kullanıcı deneyimi için çerezler kullanmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Onayla Oku