Ana sayfa » Rehabilitasyon » Özel Rehabilitasyon Merkezi
Özel Rehabilitasyon Merkezi

Özel Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Özel rehabilitasyon merkezi; fiziksel, ruhsal ve zihinsel açıdan kaybolan fonksiyonların bireylere geri kazandırılması için sağlık hizmetleri sunar.

Rehabilitasyon; doğuştan var olan ya da kaza ve hastalık sonrasında kaybedilen fiziksel ve bilişsel fonksiyonların bireylere geri kazandırılması anlamına gelir. Geçmişi 1. ve 2. dünya savaşına kadar dayanan rehabilitasyon, o dönemlerde savaş sonrasında meydana gelen sakatlıkların tedavi edilmesi için kullanılan yöntemlerdi. Günümüzde ise tedavi alanını fazlasıyla geliştirmiş ve hem fiziksel hem de zihinsel birçok rahatsızlığın tedavisini gerçekleştiren kurum haline gelmiştir.

Rehabilitasyon; hastaların birtakım hastalıklarının ve engellilik durumlarının ortadan kaldırılması ve hastaların bedensel, ekonomik hem de sosyal açıdan özgürlüğünü geri kazanması için önemli tedavi yöntemlerini içerisinde barındırır. Bu tedavi çalışmaları ekip olarak sunulan hizmetler olduğundan bir özel rehabilitasyon merkezi içerisinde nörolog, psikiyatrist, fizyoterapist, ortopedist, konuşma terapisti ve psikolog gibi uzmanlar vardır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi; hafif seviyede bedensel ve zihinsel engele sahip olan veya özel ilgiye ihtiyaç duyan öğrencilerin okula destek ya da temel eğitim hizmeti sunan eğitim kuruluşudur. Bu merkezlerde eğitim alan öğrencilerin hepsi bireysel eğitim projesi dahilinde kendi akranları ile eğitim sürecine dahil olurlar.

Bedensel veya zihinsel engeli olan ya da özel ilgiye gereksinim duyan çocukların özel eğitim merkezlerinde eğitim alabilmesi için Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından öğrencinin eğitim alması gerektiğini belirten bir rapor çıkması gereklidir. Bu şekilde rapor çıkaran öğrencilerin tüm eğitim masrafları devlet tarafından karşılanır ve aileleri herhangi bir maddi sıkıntı çekmez.

Özel eğitim merkezlerinde öğrencilerin gelişim düzeylerine ve yaşlarına uygun farklı etkinlik programları düzenlenir. Bu etkinlik programları çocukların zeka seviyesi, yaşı ve ihtiyaç düzeylerine göre uzmanlar tarafından özel olarak hazırlanır. Böylece bu etkinlikler kapsamında çocuklara sorumluluk bilinci, anlama, yorumlama, kavrama, hayal edebilme ve kendisini ifade edebilme gibi öz değerini arttıracak beceriler kazandırılır.

Özel Rehabilitasyon Merkezi: İstanbul Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri

Özel Rehabilitasyon Merkezi: İstanbul, nüfus yoğunluğu en fazla olan metropol bir şehirdir. Sosyal hayatın oldukça canlı olması aynı zamanda eğitim ve sağlık hizmetlerinin de İstanbul’da hat safhada olmasına ortam hazırlamıştır. Bu sayede Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt ve Avcılar başta olmak üzere İstanbul’un sayısız ilçesinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri özel gereksinime ihtiyaç duyan, hafif düzeyde bedensel ve zihinsel engeli olan çocuklara uzman kadrosu ile eğitim hizmeti verir.

RAM raporu ile birlikte tüm eğitim masraflarının devletin üstlendiği özel eğitim sayesinde hafif dereceli engeli olan çocukların belirli bir süre içinde sosyal hayata adapte olması amaçlanır. Bu nedenle de erken tanı son derece önemlidir. Çocuklardaki farklılıklar, bilinçli ebeveynler tarafından ne kadar erken fark edilip bir uzmana başvurulur ise özel eğitim süreci de o kadar hızlı ve verimli sonuçlanabilir.

Özel Rehabilitasyon Merkezi: Sosyal Rehabilitasyon

Özel rehabilitasyon ve fizyoterapi merkezi kapsamında sunulan önemli sağlık hizmetlerinden birisi de sosyal rehabilitasyon hizmetleridir. Down sendromu, otizm, özel öğrenme güçlüğü, hiperaktivite ve davranış bozukluğu gibi tanılar koyulan çocukların sosyal hayata uyum sağlaması ve sosyal çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurması da oldukça zordur.

Bu noktada devreye sosyal rehabilitasyon hizmetleri girmektedir. Çocukların yaşına, zeka seviyesine ve konulan tanıya göre özel olarak hazırlanan özel eğitim etkinlikleri ile çocukların sosyal hayata kolay bir şekilde adapte olması ve sosyal çevresiyle hem sağlıklı hem de uyumlu ilişkiler kurması amaçlanır.

Özel Rehabilitasyon Merkezi: Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli bakımı ve rehabilitasyon, engelli olup kimsesi olmayan ve hayatını devam ettirebilmesi için yardıma muhtaç olan kişilerin bakım ve tedavisini gerçekleştirerek bu bireylerin günlük aktivitelerini yeterli bir şekilde gerçekleştirebilmelerine destek olan sağlık hizmetleridir. Bu sağlık hizmetleri alanında eğitim almış olan sağlık personelleri tarafından bireylere sunulur.

Engelli bakım ve rehabilitasyon sağlık hizmetlerinin temel amacı öncelikle engelli ve aynı zamanda bakıma ihtiyacı olan bireylerin yaşam standardını arttırarak hayatlarını güvenle ve huzurla devam ettirebilmelerine yardımcı olmaktır. Bu bireylerin de tıpkı diğer sağlıklı bireyler gibi zamanlarını keyifle ve dolu dolu geçirmesi, toplumsal ve bireysel problemlere karşı güçlü olabilmesi ve kaygılarından uzaklaştırılabilmesi için özel rehabilitasyon merkezi ortamı son derece sağlıklı ve elverişli olmaktadır.