Ana sayfa » RAM » RAM Raporu
RAM Raporu

RAM Raporu

Yazı İçeriği

RAM raporu, özel eğitim konusunda danışmanlık ve rehberlik hizmeti almak isteyen kişilerin mutlaka edinmesi gereken, özel eğitime ihtiyaç duyulan noktayı gösteren önemli bir rapordur.

RAM raporu, rehberlik ve özel eğitim kapsamında hizmet alması gereken bireylerin belirlenebilmesi için alınması gereken bir belgedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve bu bakanlıkla iş birliği içerisinde RAM, ailelere ücretsiz danışmanlık bireylere ise özel eğitimler sunabilecektir.

Ram Açılımı Nedir?

RAM açılımı nedir? RAM kelimesinin açılımı Rehberlik ve Araştırma Merkezi şeklindedir. Bu merkezlerde otizm, down sendromu, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, konuşma bozukluğu, disleksi, serebral palsi, üstün zekalı gibi tanısı bulunan bireylerin eğitim ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Ram Raporu Nedir, Ne Demektir?

Ram raporu nedir, ne demektir: RAM raporu özel eğitim ihtiyacı bulunan bireylerin belirlenebilmesi için verilen bir rapor türüdür. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin tamamında Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu oluşturulmuştur.

Bu kurul, eğitsel bir değerlendirme yaparak destek ihtiyacı bulunan bireyler için özel bir rapor oluşturmaktadır. Bu rapora sahip olan bireyler özel eğitimden yararlanabilirken, aileleri ise ücretsiz olarak psikolojik danışmanlık hizmeti alabilir.

Özel Ram Raporu Nasıl Alınır?

Özel Ram raporu alınabilmesi için öncelikli olarak bir Sağlık Kuruluşundan ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ alınması gereklidir. Bu raporun bulunmaması durumunda ise işlemler hakkında ikametgah adresinde bulunan RAM merkezi ziyaret edilmelidir.

Engelli raporu bulunmayan bireylerde özel bir değerlendirme süreci sonrasında Ram raporu sahibi olabilecektir. RAM merkezini ziyaret edebilmek için ise online işlemler ile randevu alınması gereklidir. Özel Ram raporu alabilmek için ebeveynlerden herhangi bir ücret talebi söz konusu değildir.

Ram Raporu Örneği Var mı? Raporda Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Ram raporu örneği, üzerinde yer alan bilgilerin neler olduğu bilinmesi yönünden merak edilebiliyor. Verilen rapor üzerinde bireyin adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum yeri ve tarihi, raporu aldığı tarih, raporun sonlandığı tarih, önerilen eğitim hizmetleri, bireyin eğitimlere katılacağı süre ve katılacağı merkez hakkında bilgiler yer verilmektedir.

Ram Raporu Sorgulama

Ram raporu sorgulama işlemi E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecektir. Bunun için raporu bulunan bireyin kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Sonrasında ise arama bölümüne gelinerek, ‘’E-imzalı Çocuk Özel Gereksinim Raporları Sorgulama’’ kelimesi aratılmalıdır. Çıkan sonuçlara tıklayarak rapor aratılabilecektir.

Ram Raporu E Okulda Nasıl Gözükür?

Bu rapor E-okul sistemi üzerinden de görüntülenebilmektedir. Ancak detaylı bir bilgi akışı söz konusu değildir. Bu rapora sahip olan çocuklar E-okul sistemi bilgilerinin yanında ‘’Kaynaştırma Eğitimi Alıyor’’ yazısı yer alır. Sistem üzerinde öğretmenler yalnızca bu yazı içeriğini görebileceklerdir.

Ram Raporu Sicile İşlenir mi?

Ram raporu sicile işlenir mi: Evet Ram raporu alındığında bireylerin geçmişine işlemektedir. Ancak bireylerin iyileşme eğilimi göstermesi halinde, bu raporun silinmesi de söz konusu olabilecektir. Çünkü bu raporların belli bir süresi var ve süre sonunda yenilenmek durumundadır. Raporu bulunan bireyin iyileşme sürecinde olduğu değerlendirmede fark edilirse, yeni rapor sorunsuz olarak sisteme işlenecektir. Bundan dolayı çıkan ilk raporun hükmü kaybolur ve yeni rapor geçmişe işlenmiş olur.

Ram Raporu Almanın Zararları Var mı?

Ram raporu almanın zararları var mı: Özellikle özel eğitim gereksinimi bulunan çocukların ebeveynleri bu noktada büyük tereddütler yaşamaktadır.

Alınan bu rapor çocukların özel eğitim alarak, bu yöndeki ihtiyacının giderilebilmesi amacını taşımaktadır. Yani bu raporun alınmasının çocuğa bir zararının bulunduğu söylenemeyecektir. Aksine RAM’in ilgi alanı kapsamında hastalığı bulunan bireyler, özel eğitimlerle topluma başarılı bir şekilde kazandırılabilecektir.

Ram Raporu İleride Sorun Olur mu?

Ram raporu ileride sorun olur mu: Ram raporu bireyin yaşamının ilerleyen dönemlerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açamayacaktır. Devlet hastanesi ya da Rehberlik ve Araştırma merkezleri sayesinde alınan bu rapor ilerleyen dönemlerde iş hayatına, evlenmeye ya da askerliğe engel bir durum teşkil etmeyecektir. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi iyileşme durumu söz konusu olduğunda raporun iptal edilerek silinebilmesi de mümkündür.

Ram Raporu ile Okul Erteleme Mümkün mü?

Ram Raporu ile okul erteleme mümkün mü: Bu raporu edinmeniz halinde çocuğunuzu bir sene daha anaokuluna gönderebilmeniz mümkün olabilecektir.

Bunun yanı sıra dilerseniz anaokuluna ya da birinci sınıfa bir yıl geç gönderebilme imkanınız bulunmaktadır. Ancak bu raporun geçerliliği bir yıl olacağı için, ikinci bir kez erteleme için yeni bir raporun alınması gereklidir. Rapor öncelikle hastanelerde, sonrasında ise Rehberlik ve Araştırma merkezlerine gidilerek yenilenebilecektir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi AvcılarBeylikdüzüKüçükçekmece ve Esenyurt bölgelerine RAM olarak hizmetler vermektedir.