Ana sayfa » Rehabilitasyon » Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Engelli bakım ve rehabilitasyon, engeli dolayısıyla bakıma ihtiyacı olan bireylere profesyoneller tarafından sunulan sağlık hizmetleridir.

Engelli olan birçok birey, bakıma muhtaç olurken sağlık ihtiyaçlarını dair kendisini karşılayamamaktadır. Bu durumda engelli bakım ve rehabilitasyon bölümü, kaza ya da hastalık sonucunda engelli kalmış bireylerin bakım ve sağlık hizmetlerini uzman sağlık personelleri tarafından üstlenmektedir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Nedir?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon; engelli ve yardıma ihtiyacı olan, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bireylerin tedavi ve bakımlarını üstlenerek bu kişilerin ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olan sağlık hizmetleri alanıdır.

Bu bölümde bu sağlık hizmetlerini itinalı ve özverili bir şekilde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara sunabilecek alanında uzmanlaşmış sağlık personelleri yetiştirilmektedir. Burada temel amaç; herhangi bir hastalık ve engellilik durumlarında hastaların ihtiyaçlarını karşılayarak yaşamlarını kolay hale getirmektir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Ne İş Yapar?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon mezunlarının geniş bir iş alanı vardır. Bu mezunlar ilk olarak engelli bireylerin iletişim sorunlarına çözümler üretmeyi ve danışmanlık yapmayı hedefler. Aynı zamanda Engelli bireylerin yaşam alanlarını sağlığa uygun hale getirmek, tedavi sürecini ve ilaç takibini yapmak da bu bölüm mezunlarının görevleri arasında yer alır.

Giyinmek, beslenmek, öz bakımlarını yerine getirmek gibi eylemler engelli bireyler için yapılması son derece zor işlerdir. Bu gibi durumlarda da engelli bakımı ve rehabilitasyon uzmanları engelli bireyleri tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü

Engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü, 2 yıllık ön lisans programıdır. Bu bölüm kapsamında adaylara; engellilik ve hastalık durumu nedeniyle yardıma ihtiyacı olanların bakım ve tedavilerinde nasıl destek olması gerektiği yönünde eğitimler verilir. Bu sayede bu bölüm mezunlarının engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkinliği kazanmış sağlık personelleri olması sağlanır.

Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde bulunan özel sağlık kuruluşlarıdır. İstanbul’da da Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü olmak üzere birçok ilçe de rehabilitasyon merkezi bulmak mümkündür.

Bu merkezler, genellikle engelli bireylere yatılı sağlık hizmetleri veren kuruluşlardır. Bireylerin tedai süreçlerinin takibi, ilaç takibi, kişisel bakımı ve temizliği bu merkezler tarafından üstlenilir.