Ana sayfa » Özel Eğitim » Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, günümüzde özel eğitime ihtiyacı olan bireylere özel eğitim hizmetleri veren kurumlardır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon; zihinsel ve bedensel engeli olan öğrencilere okul ile koordineli olarak planlama yaparak hizmet veren kuruluşlardır. Bu eğitimler öğrencinin özel eğitim gereksinimler doğrultusunda temel eğitim olarak ya da okul eğitimine destek olarak öğrencilere verilir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon merkezi nedir: Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, okul eğitimine devam eden ancak bedensel ya da hafif düzeyde zihinsel engeli olduğundan özel eğitime destek duyan öğrencilere temel eğitim ya da destekleyici eğitimler vermektedir.

Bu merkezlerde özel eğitim alan öğrencilere yaş ve zeka gelişimlerine göre ve özel gereksinimleri dikkate alınarak özel eğitim programları hazırlanmaktadır.

Avcılar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezimizin şubelerinden birisi Avcılar şubesidir. RAM olarak da isimlendirilen Rehberlik ve Araştırma Merkezi, genellikle çocukların eğitim aldığı okulun yönlendirilmesi ile devreye girer.

Çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya ve öğrenmelerine engel olan zihinsel ve bedensel engelleri ortadan kaldırmak ya da bu engellerin olumsuz yönlerini minimum seviyeye indirmek için her çocuğun gelişimine uygun eğitim programları oluşturulur.

Beylikdüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Bedensel ya da zihinsel engellerinden dolayı özel eğitim gereksinimi olan çocuklar, Beylikdüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde birebir, uzmanlar tarafından destekleyici ya da temel özel eğitim dersleri almaktadır.

Çocukların engel derecesi ve özel gereksinimleri doğrultusunda her çocuğa bireysel eğitim programları hazırlanır. Bu programlar alanında uzman kişiler tarafından birebir olarak uygulanır ve bu süreçte çocukların gelişimi yine uzmanlar tarafından takip edilir.

Küçükçekmece Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi, genellikle çocukların eğitim aldığı okullardan gelen yönlendirme raporu Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından hazırlanır. Bu raporda bireyin fiziksel ve zihinsel gelişimine dair detaylar yer alır. Küçükçekmece Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi de bu noktada profesyonel kadrosu ile çok yönlü ve bireyselleştirilmiş programlar hazırlayarak hizmet vermektedir.

Esenyurt Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon hizmetleri, okul çağında olan ve hafif düzeyli zihinsel ya da bedensel engeli bulunan öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim hizmetleridir. Genellikle normal okullarda eğitim gören ve bu okullardaki Rehberlik Araştırma Merkezi raporu ile rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilirler.

Yönlendirme çocuğun gereksinimleri doğrultusunda olduğundan birçok merkezde olduğu gibi Küçükçekmece Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ücretleri de devlet tarafından karşılanmaktadır.