Ana sayfa » Özel Eğitim » Özel Eğitim ve Rehabilitasyon
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

“Özel eğitim ve rehabilitasyon nedir? Özel eğitim ve rehabilitasyon kimlere verilir? Bu merkezler nerededir? Neler yapılır?” gibi birçok soru aklımıza takılır. Tüm sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Özel eğitim ve rehabilitasyon çoğunluktan farklı olarak ve gerçekten özel bir eğitime ihtiyaç duyulan çocuklara verilen eğitimdir. Üstün yetenekli olan öğrencileri tespit edip yetenekli olduğu alana yönlendirmek ve bu alanda onları en üst seviyeye çıkartılır.

Kişilerde bulanan yetersizlikleri engel gibi görmelerini önlemek ve yeterli hale gelebilmeleri sağlamak amaçlanır. Engelli kişi kendini olabildiğince yeterli hale getirmesi için gerekli uygulamalar yapılır. Sosyalleşmesini, kendinin de bağımsız bir birey olduğunu, üretici bireyler olması gerektiği söylenir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, bu merkezler hangi amaçla açılmıştır? Kimler faydalanır? gibi sorunlarınız yanıtını sizler için araştırdık.

Rehabilitasyon merkezleri, zihinsel veya fiziksel kişinin vücudunda oluşan hastalıktan ötürü hayatında bazı yapılmadı gereken işleri yerine getiremeyişidir. Bu oluşan kaybı gidermek ve kendi işlerini kendi yerine getirebilme becerisi kazandırılmak amaçlanır. Bu kendi kendine yetebilme becerisini kazanamayanlara ise koruyucu sosyal bakım hizmeti vermek amacıyla verilen hizmet kuruluşlarıdır.

Bu kurumdan yararlanmak için oturduğunuz ilçenin aile ve sosyal politikalar bakanlığına müracaat edilir. Gerekli hizmet karşılanır.

Herhangi bir engeli bulunan veya özel bir ilgi gösterilmesi gereken, sınıf düzeyinden geri kalmış bazı yetersizlikleri bulanan öğrencilerin gittiği merkezlerdir. Bu merkezlerden tedbir raporu almış bireylerin genellikle okullarda tam zamanlı olarak kaynaştırma gittiği sınıfa hâlen de gitmeye devam etmektedirler. Bu öğrencilere özel bir program hazırlanır ve uygulanır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Nedir?

Özel eğitim ve rehabilitasyon nedir: Belirli bir hastalık sonucunda veya geçirdiği herhangi bir kaza sonucunda günlük yaşamında kendi işlerini kendi yapamayabilir. Sahip olduğu yeteneği ve gücü kaybedebilir. Bu durumun eski haline getirilmesine, iyileşmesine rehabilitasyon denir. Bu hastalıklar şöyledir:

 • Zihinsel ve gelişimsel
 • Hafif, orta, ağır derecede olan zihinsel engel
 • Disleksi ve öğrenme güçlüğü
 • Ruhsal
 • Şizofreni
 • Paranoya
 • Manik bozukluk
 • Depresif bozukluk
 • Bedensel
 • Görme kaybı
 • İşitme kaybı
 • Hareket ve fonksiyon kaybı
 • Tedavisi zor ve uzun soluklu olan hastalıklardan ötürü oluşan hareketsizlikler ve hareket kayıp
 • Omurgada oluşan hastalıklar
 • Aşırı kiloluluk ve obezite
 • Yaş ilerlemesinden kaynaklı hareket kayıpları

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon ile İlgili Son Haberler

Özel eğitim ve rehabilitasyon ile ilgili son haberler nelerdir: Geçtiğimiz senelerde rahatsızlığı engeli veya yetersizliği olan çocuklara özel ilk spor merkezi açıldı. PG Sports adı verilen spor merkezi uygulamalara başlandı. Bu uygulama çocuklar için oldukça önemli onların daha fazla sosyalleşmesi açısından hem de bedensel sağlık açısından. Gelişimlerini de olumlu etkilemektedir.

Bu spor merkezinde özel bir alet sayesinde çocukların ilgi ve konuya odaklanmaları ölçülüp her bir öğrenciye uygun bir program hazırlanır. Ayrıca sihirli oda adı verilen bu odada kişilerin duyularını uyararak beynin tüm alanı kullanılması sağlanır. Bu uygulama sırasında öğrencilerin öğrenme hızı da oldukça artıyor. Yaklaşık 50 dakika süren seanslar halinde yapılır. Problem çözme, uyum sağlamalarını sağlıyor.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Özel eğitim ve rehabilitasyon çocuklar gün geçtikçe gelişmeye devam ederler. Ebeveynler bu gelişimi gözlemlerler. Bedensel, fiziksel veya zihinsel bir aksaklık olduğunu düşündüklerinde hemen bir rehabilitasyon merkezine başvurmaları gerekir. İlaç kullanımı gibi uygulamalar yapılır. Fiziksel bir rahatsızlık olduğu tespit edilirse fiziki tedavi yapılır.

Bu konuda uzman kişiler tarafından öğrenciler incelenir. Eğitimle alakalı tedbir kararı rehberlik araştırma merkezlerine özel gerekli eğitim verildiği için diğer bir basamak aileler bu alana yönlendirilir. Bu konuda gerekli bilgiler verilir.

Tam zamanlı kaynaştırma uygulaması için öğrenciler gerek yaşıtları ile aynı sınıftan eğitim alabilecek veya eğitimlerine devam edebilecektir. Birebir öğrenme şansını da böylelikle kazanmış olacaktır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde öğrenme güçlüğü, disleksi, otizm, duyu organlarındaki kayıplar gibi sıkıntıları olan öğrencilere fayda sağlayabilmektedir.