Ana sayfa » Rehabilitasyon » Rehabilitasyon Merkezi Nedir?
Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yazı İçeriği

Rehabilitasyon merkezi nedir sorusu; psikolojik, bedensel ve zihinsel açıdan kaybedilen işlevlerin bireylere geri kazandırılması olarak açıklanabilir.

Doğuştan olabileceği gibi sonradan hastalıklara, kazalara, travmalara ve yaşlılığa bağlı olarak bireylerde hem psikolojik hem zihinsel hem de bedensel olarak işlev kayıpları meydana gelmesi olası durumlardır. Bu gibi durumlarda rehabilitasyon merkezi; bireylere kaybettikleri fonksiyonları kazandırarak hayatlarını kendi kendilerine devam ettirebilmelerini amaçlar.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon merkezi nedir: Rehabilitasyon merkezi; bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan kayıp yaşayan bireylerin bu kayıplarını ortadan kaldırarak, bireylerin günlük yaşamını kendi kendilerine idame ettirebilmeleri için koruyucu ve tedavi edici sosyal bakım hizmetleri sunan kuruluşlardır. Bu merkezlerin özel ve resmi olmak üzere iki farklı kolu mevcuttur.

Bedenen, ruhen ya da zihinsel olarak fonksiyon kayıpları yaşayan bireyler yatağa bağımlı olabileceği gibi yatağa bağımlı olmayan hastalar da olabilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak hastanın fiziken iyi olması amaçlanır. Bu bağlamda rehabilitasyon merkezi; ilk olarak hastaların fiziki olarak günlük yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesini amaçlar.

Rehabilitasyon Merkezi Ne İşe Yarar?

Rehabilitasyon merkezi, ilaç tedavilerinin yanı sıra bireylerin şikayetleri doğrultusunda en uygun ve kişiye özel çalışma programlarıyla bireylerin yaşam standardını yükseltmeyi hedefler. Diğer bir deyişle; yürüyemeyen, konuşamayan ya da farklı zihinsel engelleri olan bireylerin bu engelleri aşabilmesi ya da bu engellerin olumsuz etkilerini en aza indirgeyebilmesi için gerekli yöntemleri bireyselleştirilmiş tedavi programları ile hastalara uygular.

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yaşlı bireylerin sağlıklı, huzurlu ve dinç bir şekilde yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayan merkezlere “Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi” adı verilir. Yürüyebilen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen yaşlıların yanı sıra yatağa bağımlı ve hasta olan yaşlı bireyler de bu merkezlerde özel bakım altına alınarak rehabilite edilmektedir.

Küçükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde şubesi olan özel rehabilitasyon merkezi olarak ihtiyaç duyan tüm yaşlı bireylerimize rehabilitasyon hizmetleri sunmaktayız.

Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yatılı bakım ve rehabilitasyon merkezi; genellikle yatağa bağımlı olan ya da özel bakıma ihtiyacı olan zihinsel ve bedensel engelli bireylerin sosyal bakım ve sağlık hizmetleri aldığı kuruluştur. Bu merkezlerde genellikle tüm bireylere yatılı bakım hizmetleri verilir.

Rehabilitasyon Araştırma Merkezi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan Rehabilitasyon ve Araştırma merkezi; özel eğitim gereksinimi olan çocukların değerlendirmesini yaparak bu çocuklara ve çocukların ailelerine danışmanlık hizmeti sunar.

Rehberlik Araştırma merkezi olarak da bilinen rehabilitasyon araştırma merkezi kısaca; zihinsel ya da bedensel engeli olan bu nedenle de özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin değerlendirmesini yaparak özel eğitim ihtiyaçlarını karşılar.

Sosyal Hizmet Uzmanı Rehabilitasyon Merkezinde Ne İş Yapar?

Rehabilitasyon merkezinin profesyonel kadrosunda önemli bir yere sahip olan profesyonellerden birisi de sosyal hizmet uzmanıdır. Genel olarak aile ile kurum arasında kurulan bağlantıyı geliştirmekle yükümlü olan sosyal hizmet uzmanı; aynı zamanda engelli çocukların hem ev hem okuldaki bakımı üzerine bilgilendirmeler yaparak aynı zamanda ailenin okul ile işbirliği içinde olmasını sağlayarak çocuğun en üst seviyede özel eğitimden faydalanmasına ortam hazırlar.