Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi Ne Demek?
Fizyoterapi Ne Demek?

Fizyoterapi Ne Demek?

Yazı İçeriği

Fizyoterapi ne demek sorusu sıkça sorulmaktadır. Fizyoterapi; kaybedilen vücut fonksiyonlarının geri kazanılmasını amaçlayan bir tıp dalıdır.

Fizyoterapi, genel olarak kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hastalıklarda ve birçok nörolojik rahatsızlıklar da oldukça etkili multidisipliner yaklaşıma sahip bir alandır.

Fizyoterapi genel bir tanımla; bireylerin farklı nedenlerden dolayı kaybettikleri ve günlük yaşamlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları hareket kabiliyetlerini tekrar kazandırmak için uygulanan bilimsel terapi yöntemleridir. Fizik tedavi olarak da adlandırılan fizyoterapi yöntemleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzman olan fizyoterapistler tarafından uygulanan yöntemlerdir.

Fizyoterapi Ne Demek: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne Demek?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon, halk dilinde fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak da bilinen tıp dalıdır. Geniş bir kapsama sahip olan fizyoterapi ve rehabilitasyon, kaybedilmiş olan hareket fonksiyonlarının geri kazanılması konusunda çalışmalar yürütmektedir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyonun ilk amacı öncelikle kas ve iskelet sisteminde oluşan kronik ve akut ağrı şikayetlerinin tamamen ortadan kaldırılması ya da minimum seviyeye indirilmesidir. Bunun yanı sıra motor becerilerinde oluşan işlev bozuklarını gidermek ve olası bozuklukları önlemek, bireylerin kaybettiği motor becerilerini tekrar geri kazanmasını sağlamak ya da bu becerilerin gelişmesini sağlamak, bireylerin günlük yaşantılarında kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olmasını sağlamaktır.

Fizyoterapi Ne Demek: Fizyoterapi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Fizyoterapi ne demek ve fizyoterapi ne iş yapar soruları kadar elbette fizyoterapinin alanına giren hastalıklar da oldukça merak konusudur. Fizyoterapi, geniş kapsamda birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Her hastanın şikayetleri, her hastalığın seyri ve semptomları farklı olduğundan hastalara uygulanan fizyoterapi yöntemleri ve tedavi planlaması da hastadan hastaya değişkenlik gösterdiğinden kişiye özeldir.

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen işlevsel bozukluklar yani ortopedik yaralanmalar ve hastalıklar, sinir sisteminde meydana gelen travmatik durumlar, akut ve kronik ağrı şikayetleri, spor yaralanmaları gibi durumların yanı sıra Multipl Skleroz (MS) ve Parkinson gibi nörolojik sorunlar da fizyoterapi kapsamına giren hastalıklardır.

Alanında uzman bir kadroya sahip bir rehabilitasyon merkezi olarak sizlere Küçükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar ve Esenyurt bölgelerinde son sistem ekipmanlar ile güvenilir, çözüm odaklı fizyoterapi sağlık hizmetleri sunmaktayız.