Ana sayfa » Otizm » Bebeklerde Otizm Belirtileri
Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Yazı İçeriği

Bebeklerde otizm belirtileri görülmesi zor olan belirtiler olsa da dikkatli ve bilinçli olduğunuzda bu belirtileri fark etmeniz mümkündür.

Otizm spektrum bozukluğu, bir hastalık değil nöro-gelişimsel bir farklılıktır. Dolayısıyla da otizmli bireylerde birçok gelişimsel farklılık görülürken özellikle ilerleyen yaşlarda otizmi işaret eden net belirtiler de kendisini göstermeye başlar.

Bebeklerde otizm belirtilerini görmek daha zor olsa da bu konuda ebeveynlerin bilinçli olması belirtilerin de erken dönemde fark edilmesini kolaylaştırır. Özellikle özel eğitim sayesinde sosyal hayata uyumu sağlanabilen otizmli bireyler için bu noktada erken tanı dolayısıyla da bilinçli olmak son derece önemlidir.

Bebeklerde Otizm Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde otizm belirtileri aynı zamanda bebeklerin gelişim dönemlerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin; 3 aylık, 4 aylık ila 7 aylık arasında olan normal bebekler artık seslere tepki vermeye başlarken otizm spektrum bozukluğu olan bebekler bu dönemlerde seslere karşı genellikle tepki vermezler.

İlerleyen dönemlerde ise bebeklerde otizm belirtileri daha netleşmeye başlar. Mesela; normal bir bebek 17 aylık olduğunda ismi ile seslenildiğinde bakar ve en önemlisi çevresiyle göz teması kurar. Ancak otizmli bebekler göz teması kurmaktan kaçınırken çoğu zaman isimleri söylendiğinde bakmaz.

Yeni Doğan Bebeklerde Otizm Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde otizm belirtisi görmek ve otizm tanısı koymak son derece zordur. Ancak bu konuda bazı somut belirtiler yeni doğan bebeklerde otizm olabileceği ihtimalini akla getirebilir. Bu belirtilerin başında ise göz teması gelir.

Yeni doğan bebeklerin her ne kadar görme yetisi net bir şekilde henüz gelişmemiş olsa da 1 aydan sonra kendilerine bakım veren kişiler ile göz teması kurmaya başlar. Ancak otizm söz konusu olduğunda yeni doğan bebeklerde bu dönemlerde göz teması görmek oldukça zordur. Bu gibi durumlarda mutlaka profesyonel ekibe sahip olan bir rehabilitasyon merkezinden destek alınması erken tanı adına son derece önemlidir.

Eğer güvenilir ve profesyonel bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi arayışı içerisindeyseniz Küçükçekmece, Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü gibi birçok noktada bulunan merkezlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

6 Aylık Bebekte Otizm Belirtileri

Bebekken otizm belirtileri görmek son derece zor olsa da özellikle artık çevreyi tanıması ve çevresindeki insanlara gelişimi gereği tepki vermesi gereken 6 aylık bebeklerde şayet otizm var ise otizme dair belirtiler görmek mümkün olabilir.

6 aylık bebeklerde en somut görülen otizm belirtileri göz temasından kaçınması ve seslere tepki vermemesidir. Ayrıca normal bebekler bu dönemlerde aşırı hareketli ve neşeli olurken yapılan gözlemler neticesinde 6 aylık otizmli bebeklerin aşırı huysuz ya da aşırı sessiz ve dingin olduğu gözlemlenmiştir.