Ana sayfa » Avcılar Bölgesi » Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi
Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi

Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi

Yazı İçeriği

Avcılar rehberlik araştırma merkezi MEB’e bağlı olup, özel eğitime gereksinimi olan bireylerin hem değerlendirmesini hem de danışmanlık hizmetini yapan kurumdur.

Avcılar rehberlik araştırma merkezi özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin zihinsel, duygusal ve fiziksel anlamda değerlendirilmesini ardından eğitilmesini sağlar. Eğitiminin farklı kurumlarda sürdürülmesi gerekiyorsa yönlendirme ve sevk işlemlerini de yine bu kurum yapar.

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için oluşturulmuş bir kurumdur. İçinde birimlere bölünmüş planlı bir yapıdır. Rehberlik ve özel eğitim hizmetlerini yönetmeliklerle sürdüren önemli bir yerdir. Özellikle özel eğitim alması gereken bireyler ve aileleri için çok önemli eğitimler sunmaktadır.

Bu kurumun okullardaki küçük donanımlı versiyonu olan PDR hizmeti de güzel hizmetler vermektedir. Fakat RAM kadar geniş ve detaylı bir değerlendirme ve eğitim verememektedir. Özel eğitim hizmetleri açısından bu kurum oldukça değerli çalışmalar ortaya koymaktadır.

Ram Nedir Özel Eğitim

Ram özel eğitim ve rehberlik psikolojik hizmetlerinde ailelerin ücretsiz olarak destek alabilecekleri kurumlardır. Neredeyse her ilde bulunan bu kurum sayesinde hem rehberlik hizmetleri hem de özel eğitim hizmetleri verilmektedir.

Özel eğitim açısından çok önemli olan bu kurumda, tüm değerlendirmeler yapılır. Tanı konu konulduktan sonra yönlendirme ve sevk işlemleri yapılır. Birey için önemli kararlar alınıp, onun hayata daha fazla tutunması sağlanır.

Ram Rehberlik

Ram içinde sunulan bir başka hizmette rehberlik hizmetidir. Daha çok ailelere sunulan bu hizmet bilgilendirme amaçlı çalışmalardır. Bu hizmeti almak isteyen herkes bu merkezlere giderek ücretsiz olarak faydalanabilir.

Avcılar rehberlik araştırma merkezi içinde de bu hizmeti almak mümkün olup, uzman kişilerce isteyen herkese verilmektedir.

Bu hizmeti verirken rehberliğin ilkelerine de uyulmaktadır. O ilkeler ise şunlardır:

  • Bireysel farklılıklara saygı duyulması
  • Hizmeti alacak olan bireye saygı duyulması
  • Ne olursa olsun gizliliğin korunması
  • Bilimsellik
  • Mesleki ve etik değerlere uyulması
  • İlgili tarafların(danışan ve danışman) iş birliği ve eşgüdümü
  • Gelişimsel anlayış

Yukarıda yer alan ilkeler neticesinde sağlıklı bir rehberlik süreci bireylere sağlanmış olur.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi

RAM’lar bünyelerine yapılan başvurularda gelen bireyi detaylı olarak değerlendirir. Sonrasında konulan tanıya göre yönlendirilmesi ve sevk işlemini yapar.

Yaptığı işlemler doğrultusunda öğrenciyi sürekli takip edip, gelişimi hakkında analiz raporları oluşturur ve bireyi takip altında tutar. Bunun haricinde kendi bünyesinde bulunan psikolojik danışmanlık birimi ile hem rehberlik hizmeti verir hem de terapi hizmetini verir.

Kendi birimleri ile birçok özel eğitim ve psikolojik danışmanlık hizmetini bir arada sürdüren RAM’lar günümüzün en yararlı kurumlarından bir tanesidir.  Ayrıca Avcılar rehberlik araştırma merkezi de MEB’e bağlı bir kurum olup, özel eğitim ve psikolojik danışmanlık adına tüm hizmetleri Avcılar bölgesinde ailelere sunmaktadır.

Ram Raporu

RAM bünyesinde bulunan özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından verilen süreli bir rapordur. Belli sürelerce devam eden bu rapor 6 ay ile 2 yıl arasında verilmektedir. Özellikle özel eğitim ve farklı bir nedenden dolayı desteğe ihtiyaç duyan bireylerin ücretsiz olarak faydalanabilmesi için bu rapora ihtiyaçları vardır.

RAM raporunu bireyin bulunduğu ilin Rehberlik araştırma merkezlerinde almak mümkün olup, kişi dilediği zaman alabilir. Rapor almadan önce mutlaka tam teşekküllü hastaneden engelli sağlık kurulu raporu alınması gerek. Bu aşamadan sonra RAM raporu alınabilir.

Avcılar rehberlik araştırma merkezi içinde de eğitim ve rehberlik hizmetlerinden yararlanılabilmesi için mutlaka RAM raporu alınması gerekir. Ayrıca ücretli ve ücretli hizmetlerden yararlanabilmek için de yine bu raporun bulunması gerekiyor.

Ram Randevu

RAM merkezleri sayesinde halkın bilinçlenmesi ve engelli bireyler için verilen yararlı hizmetler bulunmaktadır. Özellikle bazı durumlarda RAM çok gerekli olmaktadır. Bu durumlarda randevu alınması ve sonrasında gidilip görüşülmesi gerekir.

RAM randevu için öncelikle bilinmelidir ki sağlanan birçok kolaylık sayesinde kolaylıkla alınmaktadır. Randevu almak için internetin olması yeterli olmaktadır. Kişi MEB’in kendi sitesinden ya da e- devlet üzerinden randevu alabilmektedir. Avcılar rehberlik araştırma merkezi sayesinde randevu konularında da yardım alabilirsiniz.