Ana sayfa » Küçükçekmece Bölgesi » Küçükçekmece Özel Eğitim Merkezi
Küçükçekmece Özel Eğitim Merkezi

Küçükçekmece Özel Eğitim Merkezi

Yazı İçeriği

Küçükçekmece özel eğitim merkezi bünyesinde yer alan birçok personel ile Küçükçekmece bölgesi ve diğer bölgelere hizmet vermektedir. Genel amaç gelişim basamaklarında eksiklik görülen bireylerin her türlü eğitimini üstelenmek ve gerekli olan uygulamaları bireyin hayatına yansıtmaktır.

Küçükçekmece özel eğitim merkezi ve çevre ilçelerdeki eğitim merkezleri gibi planlı olarak eğitimlerini sürdürür. Özellikle teşhis ve tanı sonrası bireyin kısa sürede eğitim alması için hızlı bir plan hazırlanır. Ailenin dahil edildiği bu plan sayesinde bireyin yeniden topluma kazandırılması sağlanır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Özel eğitim ve rehabilitasyon ile özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin fiziksel, zihinsel ve duygusal alanlarda eğitilmesi, eksiklerinin giderilmesi sağlanır. Ayrıca bireye sunulan hizmetler özel olarak hazırlanan programlar ile oluşturulur ve kısa sürede uygulanır.

Bu merkezlerde tanı konulduktan sonra aileye rehberlik hizmeti de verilir. Bu hizmet kapsamında aile çocuğu hakkında daha fazla bilinçlenir ve ne yapması gerektiğini bilir. Bunlara ek olarak yönlendirme ve sevk işlemleri de yine bu merkezlerde yapılır.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

Özel eğitim yönetmeliği sayesinde bu alanda yapılması gereken her şey planlanmıştır. Özellikle ulaşılacak hedefler noktasında güzel çalışmalar yapılmıştır. Bireyin kazanması gereken birçok davranış ve özel yaşam becerisi koordineli olarak planlanmıştır.

İlk olarak 1961 yılında çıkarılan ilköğretim ve eğitim kanunu neticesinde temelleri atılmıştır. Daha sonra özel eğitim olarak ilk kez 1997 yılında kanun hükmünde kararname çıkarılmıştır. Bu kararname ile özel eğitime dair her şey ortaya koyulmuştur.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Küçükçekmece özel eğitim merkezi bünyesinde yer alan öğretmenler çoğu destek eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Özellikle çocukların en fazla vakit geçirdikleri özel eğitim öğretmenleri 4 yıllık fakülte mezunu olup, bu alan için tüm kazanımları öğrencilere aktarmaktadırlar.

Özel eğitim öğretmenliği, bireyin zihinsel ve duygusal anlamda eksikleri konusunda ona eğitim veren personellerdir. Birçok uygulama ve aktivite ile özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin yeniden topluma kazandırılmasını sağlar.

Özel Eğitim Etkinlikleri

Özel eğitim etkinlikleri birey için eğitimi zevkli hale getiren güzel çalışmalardır. Özel eğitim grubunda yer alan eğitilebilir bireyler için bu uygulamalar çık yararlı olmaktadır.

Özel eğitimde uygulanan bu etkinlikler hem zihinsel hem de bedensel anlamda gelişime yardımcı olurlar. Tüm vücudun etkin olduğu bu etkinliklerde birey eğlenerek anı yaşar ve sosyalleşme ya da kendini ifade etme konusunda gelişim gösterir.

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim, bireyin zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak eksiklikleri için verilen eğitimdir. Ayrıca bu eğitimlerin ortak amacı bireyin toplumsal yaşantıya kendini hazır hissetmesi ve kendini tanıması içindir.

Küçükçekmece özel eğitim merkezi ile birey kendini yeniden keşfeder ve yaşam için var olmaya başlar. Hangi konuda eksiği olduğu ona hissettirilmeden giderilmeye çalışılır.

Özel Eğitim kursu

Özel eğitim kursu bu alanda kısa süre eğitim veren yerlerdir. Özel eğitim alanında personel açığının olmasından dolayı bu alan istihdam konusunda başarılı işlere imza atmıştır.

Kurs içeriği itibari ile özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için gereken tüm teorik bilgiyi kişilere aktarır. Aktarılan bilgiler imkan varsa uygulamalı olarak gösterilir. Özellikle uygulama gerektiren eğitimler için bu uygulama alanları çok önemlidir. Kişi kimlerle karşı karşıya olduğunu ve nasıl davranması gerektiğini bilir.

Günümüzde özel eğitim ile bireyin farklı kademelere hazır olması sağlanır. Bu konuda etkinliklerin ve uygulamaların oldukça faydası vardır. Ayrıca ortak amaç bireyin topluma kazandırılması olduğu için çoğu çalışma ve etkinlik hedefe ulaşmak için düzenlenir.

Küçükçekmece özel eğitim merkezi içinde yer alan birçok uygulama alanı vardır. Bu uygulama alanları ile hem özel eğitimli birey hem de eğitmenler uygulama yapma şansını bulur.