Ana sayfa » Disleksi » Disleksi Ne Demek?
Disleksi Ne Demek?

Disleksi Ne Demek?

Yazı İçeriği

Disleksi ne demek sorusunun cevabı; bir nörogelişimsel bozukluk sonucu meydana gelen özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanabilmektedir.

Disleksi; bireylerin okumasını, yazmasını ve aritmetik işlemleri yapmasını engelleyen özel öğrenme güçlüğüdür. Disleksi tanısı konulan çocukların herhangi bir zihinsel geriliği olmamasına rağmen öğrenmelerinde güçlük görülür. Dolayısıyla da disleksinin zeka gelişiminden ya da sosyo-kültürel çevreden olabileceğini söylemek mümkün değildir.

Özel öğrenme ya da okuma güçlüğü olarak bilinen disleksi; özellikle diskalkuli, dispraksi, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi durumlarla birlikte sıklıkla görülebilmektedir. Okuma-yazma sürecini ciddi anlamda olumsuz etkileyen disleksi, aynı zamanda bireylere yön karmaşası, kendini ifade etmekte zorluk ve hafıza sorunları gibi birçok sorun yaşatabilmektedir.

Disleksi Ne Demek: Disleksi Neden Olur?

Disleksi, her ne kadar okuma ve yazma güçlüğü olarak bilinse de zihinsel gelişimle alakası olmayan bir nörogelişimsel bozukluktur. Yapılan bilimsel araştırmalara ve gözlemlere göre disleksinin temel nedeninin, beynin dili algılayan bölümlerinin işlevlerini tam anlamıyla yerine getirememesi olduğu saptanmıştır.

Aynı zamanda genetik faktörlerle de bağlantılı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de disleksik olan bireylerin aile üyelerinde de bu nörogelişimsel bozukluğun görülmesi olası ihtimaldir.

Disleksi Ne Demek: Disleksi Belirtileri

Disleksi belirtileri, her bireye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Okul öncesi bir çocukta belirtiler kendisini akranlarına göre geç konuşma ve basit kelimeleri dahi telaffuz edememe şeklinde gösterebilir.

İlkokula giden bir çocuğun harfleri öğreneme, yazamama, harflerin yerlerini karıştırma, hecelemede güçlük, yavaş okuma, yüksek sesle okumakta güçlük çekme gibi belirtiler de disleksiyi işaret eden belirtilerdir.

Disleksi Ne Demek: Disleksi Tedavisi

Disleksi, uzun vadede bireylerin birçok zorlukla karşılaşmasına neden olan bir nörogelişimsel bozukluktur. Bu nedenle de tedavi edilmesi şarttır. Bu rahatsızlığın herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak özel eğitim kapsamına giren disleksi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde kişiye özel hazırlanan özel eğitim programları ile tedavi edilebilmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanında disleksi tedavisi yapan özel eğitim merkezi vardır. Nüfusu fazlasıyla yoğun olan ve bu nedenle de birçok ilçesinde özel eğitim merkezi faaliyet gösteren İstanbul’da Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü illeri başta olmak üzere birçok ilde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.