Ana sayfa » Küçükçekmece Bölgesi » Küçükçekmece RAM
Küçükçekmece RAM

Küçükçekmece RAM

Yazı İçeriği

Küçükçekmece RAM, Küçükçekmece bölgesi ve diğer ilçelerde otizm, dikkat dağınıklığı, down sendromu, konuşma bozukluğu, hiperaktivite, serebral palsi bireylerine gerekli eğitimleri vermektedir.

Küçükçekmece RAM özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere gerekli değerlendirmeler sonrası, konulan tanıya göre terapiler verilir. Günümüzde hem özel eğitimli bireylere hem de ailelere birçok hizmet bu merkezlerde verilmektedir.

Ram Açılımı Nedir?

Açılımı Rehberlik ve Araştırma Merkezi olan bu kurumlarda birçok hizmet verilmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin tüm ihtiyaçları bu kurumlarca karşılanırken birçok destekleme eğitimine de yer verilir.

Ram Raporu Nedir, Ne Demektir?

Özel eğitime gereksinimi bulunan bireylerin ücretsiz olarak birçok hizmetten faydalanabilmesi için RAM raporu alması şarttır. Bu rapor özel eğitime ihtiyacı olan bireyin belirlenmesinde kullanılır.

RAM’larda oluşturulan özel eğitim değerlendirme kurulu rapor vermek için yetkili tek kuruldur. Bu kurul her şeyi göz önünde bulundurarak karar verir.

Özel Ram Raporu Nasıl Alınır?

Özel RAM kuruluşlarından rapor alınabilmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınması gerekiyor. Bu rapor yoksa ikametgahın bulunduğu yerdeki RAM ziyaret edilmelidir. Her şey sağlandıktan sonra randevu alarak RAM’lardan rapor alınabilir.

Ram Raporu Örneği Var mı? Raporda Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

RAM raporu örneği bulunmamaktadır. Çünkü bireyin özel bilgileri bu raporda olduğu için paylaşılması güvenlik açısından sakıncalıdır. Bunun dışında raporda bireyin adı, anne ve babasının adı, doğum bilgileri, raporun tarihi, raporun sonlandığı tarihe ait bilgiler yer alır.

Ram Raporu Sorgulama

Küçükçekmece RAM ve diğer kurumlardan verilen raporların sorgulanması E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Raporu alan birey kimlik bilgileri ve şifresiyle sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilir. Aratma bölümüne E-imzalı Çocuk Özel Gereksinim Raporları Sorgulama kelimesi yazılmalıdır.

Ram Raporu E Okulda Nasıl Gözükür?

E-okul üzerinden RAM raporu görüntülenebilmektedir. Fakat bu raporda detaylı bilgiler olmayıp sadece kaynaştırma eğitimi alıyor ibaresi bulunur. Öğretmenler ve idareciler bu yazı içeriğini görebilir.

Ram Raporu Sicile İşlenir mi?

RAM raporu bireyin siciline alındığı günden itibaren işlenir. Bu rapor belli periyotlarla alındığı için süresi dolduğunda iptal edilerek kurum sistemlerinden silinir. Buna göre rapor süresi dolduğunda sicilden de silinir.

Ram Raporu Almanın Zararları Var mı?

Küçükçekmece RAM kurumlarından alınan raporun zararı hiçbir zararı yoktur. Aksine bireyin ücretsiz olarak hizmetlerden ve destek eğitimlerden yararlanabilmesi için bu rapora ihtiyaç vardır. Günümüzde verilen bu raporla başvurulan tüm RAM’lardan özel eğitim alınabilir.

Rapora sahip olan bireyler hem ihtiyaçlarını karşılarken hem de topluma kazandırılmış olurlar. Bireyin kendini ifade etmesi ve sosyalleşmesi sağlanır. Bu açıdan birey kendini rahat hissettiği kurumlarda destek eğitimleri alarak kendini tamamlamış olur.

Ram Raporu İleride Sorun Olur mu?

Özel eğitimli bireyin almış olduğu RAM raporu ile gelecekte ya da geçmişe dair yapılan işlemlerde hiçbir sorun olmamaktadır. Birey bu rapor sayesinde aldığı eğitimle hayatına daha fazla olumlu katkılar yapmaktadır.

RAM raporu alan bireyin evlenmesi, askerliğe gitmesinde de asla bir sorun olmamaktadır. Çünkü bu rapor süreli olup, süresi dolunca kendiliğinden silinmektedir. Bu da demek oluyor ki rapor bireyin hayatına asla olumsuz bir etki yapmıyor.

Ram Raporu ile Okul Erteleme Mümkün mü?

Küçükçekmece RAM raporu ile okul erteleme bireyin engel türüne bağlı olarak gerçekleşmektedir. Eğer birey ilkokul çağındaysa alınan rapor ile çocuğun bir yıl daha anaokuluna gitmesi gerçekleşmiş olur.

Rapor süresi ne kadarsa o kadar erteleme söz konusu olup, çocuğun okula gitme süresi doğru orantılı olarak ertelenebilir. Bu konuda velilerin bilinçli olması ve çocuğun eğitim süresi çok fazla ertelenmemelidir.