Ana sayfa » Alternatif Tedaviler » Kişiye Özel Pilates Dersleri
Kişiye Özel Pilates Dersleri. Pilates nedir? Faydaları nelerdir?

Kişiye Özel Pilates Dersleri

Yazı İçeriği

Pilates Nedir? Adı Nereden Gelmiştir?

Pilates, genel zindeliği ve refahı iyileştirmek için özellikle çekirdek güce vurgu yaparak vücudu eşit bir şekilde güçlendirmeyi amaçlar.

Bu isim bir bireye ait ve kurucu ismi almıştır. Bu tekniğe ismini veren Joseph Pilates’tir. Pilates, küçük yaşlarda astım ve romatizma hastalığı olan sağlıksız bir çocuktur. İlerleyen yaşlarda bazı sporlarla uğraşarak kendini geliştirdi. 1. Dünya savaşında kampa alınarak askerlere kendi tekniğini öğretti amacı özel ve kendine ait olan teknikler geliştirerek sağlıklı ve diri vücutlar oluşturmaktı ve bunu da başardı. Artık herkes onu konuşuyor ve ondan ders almak için çaba harcıyorlardı. Aslında bu tekniği birçok ünlü ismin de benimsemesi ile dünya çapında giderek yaygınlaştı ve reklamı yapıldı. Bu teknik 30-40 teknik sayesinde tüm vücut adına gelişimi ve sağlıklı bir bünyeyi vaat ediyor.

Pilates Prensipleri

 1. Konsantrasyon: Yapılan hareketlere uyum sağlamak ve onları hissetmek bu adımda çok önemlidir.
 2. Kontrol: Bu adımda vücudu kontrol edebilmeli ve ona hâkim olmalısınız, bedeninizin yorgun olmamasına özen göstermelisiniz.
 3. Merkezleme: Göbek, bel ve kalça merkezleme denilen olay bunların etrafında gerçekleşmektedir.
 4. Akıcı Hareket: Yapılan hareketler ara vermeden ve en doğru şekilde yapılmalıdır. Kesintisiz çalışılmalı ve hız kesmemelisiniz.
 5. Kesinlik: Yapılan hareketler rastgele ya da bilinçsizde değil tam doğru şekilde yapılmalıdır.
 6. Nefes: En önemli noktalardan bir tanesi bu adımda nefesinizi en doğru şekilde kontrol etmeli ve yorgunluk hissinden kurtulmayı öğrenmelisiniz.

Pilates Faydaları

Pilatenin sağlığa faydaları ile ilgili birçok rapor var. Bununla birlikte, bunlardan çok azı titiz bilimsel incelemeye tabi tutuldu ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Uygulayıcılar, düzenli pilatesin duruşu, kas tonusunu, dengeyi ve eklem hareketliliğini iyileştirmenin yanı sıra stresi ve gerginliği azaltabileceğini söylüyorlar. Dansçılar da dahil olmak üzere seçkin sporcular için pilates, tüm vücut gücünü ve esnekliğini geliştirerek antrenmanı tamamlayabilir ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Vücut duruşunu şekillendirir
 • Dolaşım sistemini düzene sokar
 • Kas kontrol mekanizmasını sağlar
 • Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır
 • Sakatlanma riskini en alt seviyeye çeker
 • Kuvvetli kasların oluşumuna yardımcı olur
 • Tam anlamıyla sağlıklı bir bünye.

Dersleri

Pilates dersleri yeni başlayanlardan seçkin sporculara kadar her yaştan ve yetenek ve zindelik düzeyindeki insanlara sunacak bir şeye sahiptir. Aparat, yeni başlayanlar ve belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için destek sağlamak ve ayrıca vücutlarına meydan okumak isteyen insanlara direnç sağlamak için kullanılabilir.

Sağlık durumunuz veya yaralanma gibi herhangi bir sağlık sorununuz varsa, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce bir pratisyen hekim, fizik tedavi doktoru veya bir sağlık uzmanından tavsiye alın.