Ana sayfa » Fizik Tedavi » Fizik Tedavi Aletleri
Fizik Tedavi Aletleri

Fizik Tedavi Aletleri

Yazı İçeriği

Fizik tedavi aletleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sırasında destekleyici ve tamamlayıcı amaçla kullanılır.

Fizik tedavide özellikle ısı, ışık ve su etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle, ultrason ve lazer gibi cihazlar ile hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyonu desteklenmektedir.

Ayrıca, vücudun belli bölgelerinde kullanılmak üzere özellikle tasarlanan egzersiz aletleriyle hastaların kaslarının güçlendirilmesi ve kan akışının hızlandırılması sağlanmaktadır.

Fizik tedavi aletleri aynı zamanda hastaların evde fizik tedavilerine devam etmelerine de imkân sağlamaktadır.

Fizik Tedavi Cihazları

Fizik tedavi cihazları çok çeşitlidir.

Bazı fizik tedavi cihazları ısı, ışık veya elektrik akımlarının hastaya uygulanması ile ağrı yaşanan bölgelerin iyileştirilmesi için geliştirilmiştir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için, bu tip fizik tedavi cihazları, uzmanlar tarafından kullanılmalıdır. Zira, ultrason veya lazer cihazlarının yanlış kullanımı tahriş veya yara gibi sonuçlar doğurabilir

Öte yandan, masaj ve egzersiz kolaylaştırıcı fizik tedavi cihazları evde hastalarca kullanılabilmektedir. Ancak, doğru cihazların tercih edilmesi ve bu cihazların doğru şekilde kullanılması için hastalar uzmanlarına danışmalıdırlar.

Evde Fizik Tedavi Aleti

Hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde gördükleri fizik tedaviyi desteklemek için evde de birtakım egzersiz ve uygulamalar yapabilirler. Uzmanlar, gerekli gördükleri durumlarda, hastaları bunun için teşvik edecek ve yönlendirecektir.

Evde fizik tedavi uygulamaları yapan hastaların kullanımı için üretilen fizik tedavi aletleri bulunmaktadır. Günümüzde bu aletleri İnternet üzerinden edinmek de mümkündür.

Bu aletlerin bazıları masaj amacıyla hastanın sorun yaşadığı bölgelerde kullanılır. Diğer aletler ise hastaların fizik tedavi egzersizlerini daha kolay ve ağrısız yapması için tasarlanmıştır.

Evde fizik tedavi aleti adı altında birçok farklı cihaz satışa sunulmaktadır. Bu nedenle, hastaların herhangi bir cihazı kullanmaya başlamadan önce bu cihazın kendileri için uygun olup olmadığı konusunda uzmanlara danışması önerilir.

Fizik Tedavi Masaj Aleti

Masaj aletleri en sık kullanılan fizik tedavi cihazlarının başında gelir. Birçok farklı çeşit masaj aleti bulunmaktadır ve bu aletlere İnternet üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir.

Bazı masaj aletleri vücudun belli bir bölgesine uygulanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, tüm vücuda aynı anda masaj uygulanmasını sağlayan aletler de vardır. Hastaların kendi ihtiyaçlarına göre masaj aleti tercih etmesi gerekir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanların doğru ekipman tercihi yapılması konusunda hastalara yardımcı olmaktadır.

Masaj aletlerinin bazıları ısı da barındırır. Isı uygulaması, vücuttaki kan dolaşımını arttırdığı için masajın yanında hastanın ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi; Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde yüksek kalite fizik tedavi ve rehabilitasyon aletleri kullanarak uzman gözetiminde etkili fizik tedavi hizmetleri sunmaktadır.

Fizik Tedavi El Egzersiz Aletleri

Fizik tedavi egzersiz aletleri genellikle özel bir bölgedeki ağrının hafifletilmesi veya o bölgedeki kasların güçlendirmesi için tasarlanır ve kullanılır.

En yaygın fizik tedavi egzersiz aletlerinin başında el egzersiz aletleri gelir. Bu aletler elde bulunan kasların çalıştırılmasını ve eldeki damarlardaki kan akışının hızlandırılmasını amaçlar.

El ve egzersiz aletlerinin bazı örnekleri; el topu, el ve parmak çarkı, el, parmak ve bilmek bantlarıdır. Top, çark ve bant gibi aletler aracılığında eldeki kasların daha sık kullanılarak güçlendirilmesi sağlanır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki uzmanlar Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerde hastaların ihtiyaçlarını belirleyip onlara en uygun egzersiz aletlerini kullanmaktadır. Uzmanlar ayrıca hastaları yakından inceleyerek aletlerin kullanım sıklığını ve süresini de belirlenmektedir.

Fizik Tedavi Aletleri Fiyatları

Şu anda piyasada birçok farklı amaca ve rahatsızlığa yönelik fizik tedavi aletleri bulunmaktadır. Bu aletlerin fiyatları; cihazların üreticileri, malzemesi, kullanım amacı ve barındırdığı teknoloji de dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere göre belirlenmektedir. Dolayısıyla, fizik tedavi aletleri için genel bir fiyat aralığı belirlemek mümkün değildir.

Herhangi bir fizik tedavi aleti almayı düşünen hastalar, fizik tedavi uzmanlarına başvurarak bu cihazın kendileri için faydalı olup olmayacağını öğrenebilirler. Bu şekilde hem yanlış bir aletin satın alınması önlenir, hem de yanlış tedavi sebebiyle hastalık ve rahatsızlıkların ilerlemesi önlenir.