Ana sayfa » Felç İnme » Felç Belirtileri
Felç İnme Belirtileri

Felç Belirtileri

Yazı İçeriği

Felç yani inme belirtileri genellikle vücutta oluşan değişkenliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu belirtiler aşağıdaki şekillerde görülebilir.

 • Kol v e bacaklarda güç kaybı
 • Ani denge kayıpları
 • Tek taraflı uyuşukluk
 • Güç kaybı
 • Güç kaybı hissiyatı
 • Ani görme kaybı tek veya çift gözde olabilir
 • Baş ağrısının bir anda belirlenmesi ve bunun herhangi bir nedenin olmaması
 • Yürümede bir anda zorluk çekilmesi
 • Sersemlik hissi
 • Dengede kayıplar
 • El kol bacak ve gövde arasında koordinasyon bozukluğu

Felç Belirtileri Ve Tespiti

İnme yani felç belirtileri geçirmiş biri genellikle yukarıda belirtiğimiz sorunlarla karşılaşır. Bu sorunlar çerçevesinde kesinlikle felç geçirmişsiniz ya da geçiriyorsunuz demek de mümkün olmaz ve yanlış bir yol izlemeye neden olur. Felç geçirmiş ya da geçiren bir kişinin olup olmadığını bulabilmek için günümüzde MR ve Tomografi gibi görüntüleme cihazlarından faydalanılır.

Felç yani inme belirtileri geçirerek felç olan birinde belirtiler hemen ortaya çıkar ve geçirmiş olduğu inmeye yani felce göre değişkenliklerle birlikte sorunlar baş gösterir. Bazılarında çok az semptom yani belirti kalırken bazılarında bu belirtiler daha fazla kendini gösterir.

Felç Faktörleri

Felç inme belirtileri ile beraber felce neden olan bazı faktörler vardır. Bu faktörleri sıralayacak olursak birinci sırada yaşam tarzı gelir. Yaşam tarzı kişinin felç geçirme olasılığını artırıp azaltabilir. Felç geçirmiş bireyin yaşam tarzına baktığımızda genellikle sedanter yaşayanlarda görülür. Sedanter yaşamak demek herhangi bir aktiviteye eşlik etmeden yaşayan diyebiliriz.

Felç Önlemleri

Felç belirtileri ile felç geçirme olasılığını en aza indirmek için düzenli spor yapmak gerekir. Beslenme alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekir. Bu sayede felç geçirme olasılığını en aza indirmiş oluruz.

Sigara kullanmak da felç riskini en üst seviyeye çıkartır. Ondan dolayı felç riskini en aza indirmek için hayatta sürekli sağlıklı beslenip sağlıksız olan her şeyden uzak durmak gerekir.

Felç inme belirtileri ve faktörlerine maruz kalarak baz felç geçirmiş bireylere de baktığımız da felç sadece sağlıklı beslenmemek veya spor yapmamak ile ortaya çıkmaz. Birde elimizde olmayan kalıtsal yani aileden gelen risk faktörleri de vardır. Bu risk faktörleri siz ne kadar iyi beslenirseniz beslenin ya da ne kadar iyi spor yaparsanız yapın yine de bir şekilde karşınıza çıkabilir.

Ama şunu da unutmamak gerekir ki genetiği felce yakın olan bireylerin yaşam tarzlarında yapmış oldukları değişikliklerle felç olma ihtimalini en aza indirir. Genetik bir yatkınlık varsa bile yaşam tarzını değiştirerek bu genetik yatkınlığın etkisini minimum seviyeye indirgeyebiliriz.

Bu yazımızda felç yani inme belirtileri ve nasıl önlemler alabileceğimize değindik. Felç hakkında tam kapsamlı bilgiye ulaşmak isterseniz felç inme nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Avcılar, Bakırköy, Esenyurt, Küçükçekmece ve Beylikdüzü bölgelerine ücretsiz servis desteği vererek, felç tedavisi hizmetlerimizi sürdürüyoruz.