Ana sayfa » Duyu Bütünleme » Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri
Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri

Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri

Yazı İçeriği

Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri: Amaç

Evde duyu bütünleme etkinlikleri için sadece terapistler tarafından uygulanan bir yöntem gibi bakmamak gerekir. Aynı zamanda bir aile eğitim ve bakış açısı değiştirme sürecidir. Terapi sırasında uygulanan birçok duyusal aktivitenin belli bir amacı vardır. Bu amaçlar terapist ve bakım veren tarafından değerlendirildikten sonra evde uygulanacak metot ve ekipmanlar göz önünde bulundurulur, yapılacak aktivitelerin planlaması yapılır. Bu sayede çocuğun günlük yaşamına devam ederken duyusal açıdan daha nitelikli oyunlar oynaması sağlanmış olur.

Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri: Plan

Günlük yaşamına devam ederken yapılacak motive edici duyusal anlamda zengin ortam ve oyunlar çocukta hedeflenen problemin çözünde hem etkili hem de en süratli çözümün anahtarı konumundadır. Duyusal problemi olan çocuklar ayrıntılı değerlendirildikten sonra çocuğun eksik veya hedeflenen duyusal girdiye yönelik, her çocuğa özel olacak şekilde motive edici oyunlar içermektedir.

Evde Duyu Bütünleme Etkinlikleri: Uygulama

Duyusal hassasiyeti olan bir çocukta ellerini veya vücudunda herhangi bir madde veya materyal temas ettiğinde çok fazla tepki veriyorsa, evde kaplara konulacak fasulye, mercimek benzeri maddelerde oyuncak arama yaptırılabilir.

Köpükleri aynaya sürerek hem vücut farkındalığını çalışmada hem taktil durumuna yönelik aktivite yapılmış olunur. Sakinleşmede problem yaşan çocuklarda veya fazla hareket halinde bulunan çocuklarda yatak içinde yorgan altında aktiviteler gerçekleştirilebilir. Kokulara karşı hassas olan çocuklarda farklı kokular veya aromatik kokular ile çeşitli kokuların olduğu ortamlar yapılabilir. Tüm bu aktiviteler bir uzman tarafında çocuğa özel geliştirmesi önemli bir husustur.

Evde duyu bütünleme ekinliklerinde önem verilecek ve dikkat edilecek durumlardan biride çocuğun asla travma edilecek şekilde baskılanarak veya zorla bir aktivite veya oyun veya da duyusal girdi olmamalıdır. Evde yapılan çalışmalar veya terapide yapılan çalışmalarda çocuğun ağlamaması verilmek istenen duyusal girdiye önem arz etmektedir. Bu durumda ailelerde veya terapistten istenecek en son şey ağlamalı durumların ortaya çıkarılmamasıdır.

Evde yapılacak duyusal aktiviteler salıncakta sallanma, bir çarşaftan tünel olarak geçilmesi, yastıkların üzerinde yürümek, ağır yastık veya ayıcık gibi hacimce ve ağırlık olarak nispeten büyük materyallerin bir yerden bir yere taşınması gibi pek çok basit aktivitelerde içermektedir. Duyu bütünleme hakkında tam kapsamlı rehber niteliğindeki duyu bütünleme rehberi sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.