Ana sayfa » Esenyurt Bölgesi » Esenyurt RAM
Esenyurt RAM

Esenyurt RAM

Yazı İçeriği

Esenyurt RAM özel eğitimli bireyler için kapsamlı değerlendirme yaparak, ortaya çıkan tanıya göre birçok eğitim ve terapiyi sunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu merkezler gelişmiş uzman kadroları ile yararlı hizmetler vermektedir.

Esenyurt RAM psikolojik danışmanlık hizmetinin yanında ücretsiz olarak da ailelere rehberlik hizmetini sunmaktadır. İki hizmette de rehberliğin ilkelerine bağlı kalarak hizmetler verilir.

Ram Açılımı Nedir?

RAM açılım olarak Rehberlik ve Araştırma Merkezi ismi ile bilinmektedir. Bu kurumlarda otizm, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, disleksi, üstün zekâlılar, konuşma bozukluğu olan bireyler için eğitimler düzenlenmektedir.

Ram Raporu Nedir, Ne Demektir?

RAM raporu özel eğitimli bireyler için verilen bir rapordur. Bu rapor özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından verilmektedir. Yapılan eğitsel değerlendirme sonrası verilen bu raporu almak isteyenler öncelikle randevu alınması gerekiyor. Randevu aşamasından sonra çeşitli değerlendirmelere girilerek rapor alınabilmektedir.

Özel Ram Raporu Nasıl Alınır?

Özel kuruluşlardan RAM raporu alınabilmesi için mutlaka engelli sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Bu rapor alındıktan sonra RAM merkezlerinden randevu alınarak ilgili adreslere gidilmelidir. Son olarak özel değerlendirmeden sonra rapor verilmektedir.

Ram Raporu Örneği Var mı? Raporda Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Esenyurt RAM gibi merkezlerden alınan raporun örneği herhangi bir yerde bulunmamaktadır. Çünkü rapor üzerinde kişisel bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler: Bireyin ad ve soyadı, ebeveyn isimleri, doğum tarihi, raporun alındığı tarih-bitiş tarihi bilgileri yer alır.

Ram Raporu Sorgulama

RAM raporu alındıktan sonra E-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Sistem üzerinde kişisel bilgilerin girilmesi ve şifrenin girilmesi ile giriş yapılmalıdır. Son adım olarak e-imzalı çocuk özel gereksinim raporları sekmesine tıklayarak rapora ulaşılabilir.

Ram Raporu E Okulda Nasıl Gözükür?

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin alması gereken RAM raporu çoğu platform üzerinden görüntülenmektedir. E-okul üzerinden de öğretmen ve idarecilerin yalnızca görebildiği rapor için kaynaştırma eğitimi alıyor ibaresi yer alır.

RAM raporu sorgulama işleminde e-okul kişisel bilgilerinin girilmesi yeterli olmayıp mutlaka bireyin öğretmeni olunması gerekir. Bunun haricinde okulun idareci konumundaki kişilerde rapora ulaşabilir ve düzenlemeler yapabilir.

Ram Raporu Sicile İşlenir mi?

RAM raporunu alan bireyin kişisel sicil dosyasına işleme yapılır. Fakat bu rapor süreli olduğu için süre dolduktan sonra rapordan silinir. Çoğu durumda iptal de edilebildiği için süreklilik arz eden bir sicil oluşturmaz.

Ram Raporu Almanın Zararları Var mı?

Çoğu ailenin ve kendini bilen özel eğitimli bireylerin endişesi bu raporun kişinin yaşamına zarar vereceğidir. Bu durum söz konusu olmayıp, raporu alan bireyin ücretsiz olarak çoğu eğitim ve terapi hizmetinden yararlanmasını sağlar.

Esenyurt RAM ve diğer kuruluşlardan alınan raporlar süreli olup, günü geldiğinde kendiliğinden iptal edilir. Bu sayede birey hiçbir sistem üzerinde bu rapor altında görünmez.

Ram Raporu İleride Sorun Olur mu?

RAM raporu bireyin hayatının kolaylaşması, eğitim alacağı kurumlardan kolayca yararlanabilmesi için bir ayrıcalık oluşturur. Günümüzde bu rapor herkese verilmeyip, belli şartları taşıyan kişilere verilmektedir. Raporu alan kişi birçok ayrıcalıktan yararlanırken, ailesi de ücretsiz olarak rehberlik hizmetinden faydalanır.

Ram Raporu ile Okul Erteleme Mümkün mü?

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin almış oldukları engelli ve RAM raporu ile okul hakları ertelenebilmektedir. Özellikle rapor süresi ile yapılabilen bu işlem yeri geldiğinde tekrarlanabilmektedir.

Esenyurt RAM raporu alındıktan sonra üzerinde yer alan süre zarfında bir yıl erteleme yapılır. Aile çocuğun yine okula başlamasında sakınca görürse bu süre tekrardan rapor süresi kadar ertelenebilir.