Ana sayfa » Esenyurt Bölgesi » Esenyurt İşitme Engelliler
Esenyurt İşitme Engelliler

Esenyurt İşitme Engelliler

Yazı İçeriği

Esenyurt işitme engelliler için birçok tedaviyi içinde barındıran başarılı merkezlerden bir tanesidir. Özellikle sunmuş olduğu çoklu gelişim alanları ile bireyin her yönden gelişmesini sağlar.

Esenyurt İşitme engelli bireyler için dil ve konuşma terapilerinin yanında bazı özel eğitimlerde sunulur. Bu sayede önce bireyin konuşmasında iyileşmeler sağlanır ve sonrasında bazı becerileri için yardımda bulunulur.

İşitme Engelli Ne Demek

İşitme engelli demek bireyin çevreden gelen duyulabilen frekanstaki sesleri duyamamasına denir. Eğer kişi bu sesleri duyamıyorsa işitme engeli var anlamına gelir. Ayrıca duyma konusunda kısmen ya da tamamen kayıpların oluşma durumuna da işitme engelli denir.

İşitme engelli olan kişilerin mutlaka uzman kişilerce tedavisi yapılması gerekir. Tedavi olan kişilerin dil ve konuşma terapisi ile normal yaşama adapte olması sağlanır. Birey sosyal açıdan zorluk yaşamadan hayatına devam eder.

Sağır ve İşitme Engelli Arasındaki Fark

Sağır ve işitme engelli arasındaki fark çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Aslında iki durumda işitme açısından olumsuz bir durum olmasına rağmen bu kavramlardan biri daha şiddetli işitme kayıplarına neden olur.

İşitme engelli ile sağırlık arasındaki fark sağır olan kişinin işitme konusunda daha şiddetli işitme kaybı olduğu testlerle ortaya konulmuştur. Sağır olan kişinin tedavisi daha zor olmakla beraber bazen çözümsüz kalabilmektedir.

İşitme Engelliler Haftası

Her özel hastalığın bir haftası günü olduğu gibi işitme engelli bireylerin de özel bir haftası bulunmaktadır. Özellikle 23 ve 29 Eylül tarihleri işitme engelliler haftasıdır.

İşitme Engelliler Maaş Alabilir mi?

Esenyurt işitme engelliler aldıkları ÇÖZGER raporu sayesinde maaş alabilmektedir. Maaş durumu işitme engeline ve derecesine göre değişmektedir. Bireyin almış olduğu raporda yer alan işitme engeli yüzdesi ile maaş doğru orantılı olarak değişmektedir.

İşitme engellilerin alacakları maaşlar engel yüzdesine göre belirlenir. Eğer kişide %40 ile %69 arasında işitme engeli varsa 657 TL alır. İşitme engeli %70 ve daha üst düzeylerdeyse 1024 TL alır.

İşitme Engelliler ÖTV’siz Araç Alabilir mi?

İşitme engelliler diğer engelliler gibi ÖTV’siz araç alabilir. Her düzeyde ve her derecede yer alan işitme engelli bu haktan faydalanmayıp, belirli bir kritere göre bu hak tanınmaktadır.

İşitme engelli bir birey almış olduğu engel raporunda %90 ve üzerinde bir engelle karşı karşıyaysa bu haktan yararlanabilmektedir. Çoğu engelli birey bu oranda bir engel durumuna sahip olmadığı için bu haktan yararlanamamaktadır.

Esenyurt işitme engelli ve diğer ilçelerde yer alan merkezlerde engel durumu raporuna bakılarak bireyin yönlendirmesi yapılır. Kişi bu yönlendirme ile çoğu kriteri sağladıktan sonra istenilen araç için başvuru yaparak bu haktan yararlanabilir.

Esenyurt İşitme Engelliler Yazı Yazabilir mi?

Esenyurt işitme engellilerin zihinsel anlamda bir sorunları bulunmadığı için okuma yazma öğrenebilirler. Özellikle bu engele sahip kişiler çoğu durum için yazışarak anlaşırlar. Gittikleri eczane ya da marketlerde yazı dilini kullanarak yaşamlarını sürdürürler.

İşitme engelliler bazen okuduklarını anlamayabilirler çünkü yaşamları boyunca birisinden bu alanda eğitim almamışlardır. Sadece okuma yazma öğrenmeleri okuduklarını anlayabilirler anlamına gelmemektedir. Fakat uzun süre dil ve konuşma terapisi aldıktan sonra okudukları konusunda da başarılı olurlar.

Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu

İşitme engelliler için kurulmuş olan Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu başarılı faaliyetleri engelli bireylerle sürdürmektedir. Günümüzde bu federasyon sayesinde işitme engelliler birçok sosyal alandan faydalanmıştır.

Esenyurt işitme engelliler için bu federasyon ve diğer kurumlardan aldığı haklarla daha rahat hizmet vermektedir. Bu sayede daha fazla etkinlik ve aktiviteyi engelli bireye sunarak sosyal olarak gelişimlerine katkıda bulunur.