Ana sayfa » Duyu Bütünleme » Duyu Bütünleme Kitap Önerileri
Duyu Bütünleme Kitap Önerileri

Duyu Bütünleme Kitap Önerileri

Yazı İçeriği

Duyu bütünleme kitap önerileri bulabileceğiniz bu yazımızda özellikle aileler için yararlı olabilecek kitapları seçerek sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Duyu Bütünleme Kitap: Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri

Duyu bütünleme kitap önerilerimize öncelikle Mom’s Choice Awards” ödülünü kazanan “Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri” kitabı ile başlıyoruz. Bu kitap orta ve ileri seviye aktiviteler içeriyor. Her bir aktivitenin işleyişini, bunun için neye ihtiyacınızın olduğunu ve daha geliştirici hâle nasıl getirebileceğinizi bu kitapta bulabilirsiniz. Ek olarak çocuğunuzun aktivitelerden en iyi şekilde yararlanabilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz duyu bütünleme rehberi yazımızı da ziyaret ederek tüm merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Bu duyu bütünleme kitabında deneyimli ve tanınmış her iki yazar toplamda yetmiş yıllık öğretme deneyimine sahiptir. Çocukların motor büyüme becerilerini kullanarak öğrenmelerine yardımcı olacak en iyi şekilleri öğrenmişlerdir. Artık ebeveynler, çocuklarının gelişimlerine, öğrenmelerine ve yeteneklerinin en iyi şekilde gelişmesine yardımcı olabilmek için elverişli aktiviteleri kullanarak çocuklarının büyümelerine büyük katkılarda bulunabilecekler.

Duyu Bütünleme Kitap: Klinisyenin Uygulama Rehberi

Duyu bütünleme modeli, tüm dünya ile paralel olarak, ülkemizdeki rehabilitasyon uygulamaları içinde son dönemde dikkat çeken bir yaklaşım haline gelmiştir.

Bununla beraber alanın dışındaki profesyonellerin konuya olan ilgisi, duyu bütünleme müdahalelerinin tam ve doğru olarak anlaşılmasına olan ihtiyacı arttırmaktadır.

Bu kılavuz kitap ile duyu bütünleme müdahalesinin hem pratik uygulamalarında, bununla beraber ilmi çalışmalarda Ayres’in ortaya koyduğu temel çerçeveye sadık kalınması ve günümüzdeki bilimsel gelişmelerle paralel olarak mevzu ile alakalı uzmanlara rehberlik edilmesi hedeflenmiştir. Ek olarak duyu temelli bir müdahale olan ve Ayres Duyu Bütünleme® olarak adlandırılan yaklaşımın, diğer duyu temelli müdahalelerden ayırt edilmesi sağlanmakta ve bu modelin temel yapıları ortaya konulmaktadır.

Bu kitap; yazar ve arkadaşları (Schaaf ve Ark., 2014) tarafınca meydana getirilen, Ayres Duyu Bütünleme yaklaşımının, otizmli bireylerde katılımı pozitif yönde yönde etkilediğini gösteren rastgele kontrollü bir çalışmada izledikleri kanıta dayalı modeli yansıtmaktadır ve kanıta dayalı bir model olma kriterleri açısından müdahale kılavuzu niteliğindedir. Kitapta bulunan veriye dayalı karar verme sistemi, müdahalede izlenecek yola rehberlik ederek, pratik uygulamalarla beraber ilmi çalışmalarda da izlenmesi ihtiyaç duyulan aşamaları net bir halde ortaya koymaktadır.

Duyu Bütünleme Kitap: Duyu’lmak İstiyorum

Bu kitap, çocuğunuzun duyu bütünleme uzmanı olma, onun duyusal profilini çıkarıp neler yapabileceğinizi bilecek kadar bilgi sahibi olmayı garanti ediyor. Kitabın yazarı Ebru Albayrak Sidar; University of Southern California’da duyu bütünleme terapisi eğitimleri almış ve binden fazla çocukla çalışmış bir bilim insanı, fizyoterapist, öğretim üyesi ve uluslararası bir eğitmendir.

Duyu Bütünleme Kitap: Sensory Integration and the Child

Bu duyu bütünleme kitabı duyu bütünleme teorisini geliştiren, Dr. A. Jean Ayres tarafında 1970 yılında ilk basımı yapılan orijinal baskının Pediatric Therapy network tarafından 25.Sene anısına revize edilmiş ve geliştirilmiş halidir. Dr. Ayres’in “duyusal bütünleme ve çocuk” adlı bu kitabı ilk basımından itibaren duyu bütünleme terapisi ile ilgili bütün eğitimci, araştırmacı, terapist ve uzmanlar için duyu bütünlemenin temel kavramını anlamak için en gerekli vasıtalardan biri olmuştur.

Bu duyu bütünleme kitabı sadece uzmanlar için ele alınan bir kitap değil, duyu bütünlemenin ne olduğunu gerçekten anlamak isteyen herkes, özellikle de aileler için içinde ipuçları içeren reel bir başucu kitabı. Çok rahat ve anlaşılır bir dile sahip, okumak için yıllardır bu işin içinde olmanıza gerek yok. Şayet çocuğunuz duyu bütünleme problemi yaşıyorsa bu kitabı okurken, kendinizden pek çok parça bulacaksınız, kimi zaman işte bu benim oğlum/kızım diyeceksiniz, kimi zaman da ne kadar lüzumsuz yere kendimi üzmüş büyütmüşüm diyeceksiniz. Zaman zaman seni anlıyorum da diyeceksiniz ve kendinize çözüm bulabildiğiniz için kendinizi iyi hissedeceksiniz.