Ana sayfa » Fizik Tedavi » Boyun Fıtığı Fizik Tedavi
Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Yazı İçeriği

Boyun fıtığı fizik tedavi boyun ağrıları yaşayan hastalar tarafından araştırılan bir konudur. Fizik tedavinin, doğru uygulandığında boyun fıtığını iyileştirdiği gözlenmiştir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, boyun fıtığı olan hastalara; Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü bölgelerine, uzman gözetiminde fizik tedavi hizmeti alma imkânı sunmaktadır.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri

Boyun fıtığı için fizik tedavi hastanın ağrılarını azaltabilecek ve hatta fıtığı iyileştirebilecek etkili bir yöntemdir.

Boyun fıtığı için fizik tedavi başın önüne, arkasına veya yanlarına ellerle direnç uygularken, aynı anda başı dirence karşı hareket ettiren egzersizlerden oluşur. Bu egzersizler ayakta yapılmalıdır. Ayrıca, bilinmesi gereken en önemli unsur hareketleri yaparken asla boyunda zorlanmaya yol açmamaktadır. Boyun omurlarının fazla zorlanması fıtığın ilerlemesine yol açabilecektir. Bu nedenle, fizik tedavi hareketlerinin mutlaka bir uzman gözetiminde ve doğru şekilde yapılması fizik tedavinin faydalı olması için oldukça önemlidir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Boğun fıtığı egzersizleri ile boyun bölgesindeki eklemlerin esnetilmesi ve kasların güçlendirilmesi amaçlanır.

Genellikle fizik tedavi egzersizlerinin sabah ve akşam tekrarlanması önerilir. Ancak, ağrı durumlarında hastanın bir veya iki gün istirahat etmesi gerekebilir.

Boyun fıtığı hastalarına uygulanan fizik tedavi hareketleri genellikle ayakta yapılır. Hareketlerin bir bölümü dirence karşı başı hareket ettirmeye çalışacak boyun bölgesindeki kasların güçlendirilmesini ve boyun omurlarının kaslarla korunmasını ve desteklenmesini sağlar. Diğer hareketler de ise baş yanlara doğru veya aşağıya yukarıya hareket ettirilir. Bu hareketlerin amacı boyundaki dokuların esnekliğinin geri kazandırılmasıdır.

Boyun fıtığında uygulanacak doğru fizik tedavi hastanın ağrılarını büyük ölçüde azaltabilmekte ve fıtığı iyileştirebilmektedir. Ancak, yanlış uygulanan fizik tedavi egzersizleri boyun fıtığının kötülemesine sebep olabilir. Bu nedenle, fizik tedavi de uzman gözetimi ve yönlendirmesi çok önemlidir. 

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Sonrası Ağrı

Boyun fıtığının tedavisi için yapılan fizik tedavi hareketleri zorlanmadan yapılmalıdır. Fizik tedavi sırasında veya sonrasında ağrı veya yanma oluşması fizik tedavinin doğru uygulanmadığının işareti olabilir.

Hastalar fizik tedavi egzersizleri sırasında yanma veya ağrı hissi hissettiklerinde durmalıdır. Zira, fizik tedavinin yanlış yapıldığında boyun fıtığını kötüleştirmesini mümkündür.

Benzer şekilde, fizik tedavi sonrasında ağrı yaşayan hastaların bunu derhal fizik tedavi uzmanlarına bildirmesi gerekmektedir. Uzmanlar bu ağrının kaynağını araştırıp, ilerleyen süreçte fizik tedavi egzersizlerinin hasta için en uygun ve doğru şeklinde uygulanmasını sağlayacaktır.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Uygulamaları

Boyun fıtığında fizik tedavi hastanın ağrılarını hafifletmek ve boyun fıtığını tedavi etmek için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biridir. Diğer tedavi yöntemlerine örnek olarak ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale, yani ameliyat gösterilebilir.

Her ne kadar toplumda boyun fıtığının tek tedavisinin ameliyat olduğuna dair yaygın bir yanılgı bulunsa da boyun fıtığı doğru uygulanan fizik tedavi egzersizleri ile büyük ölçüde veya tamamen iyileşebilmektedir. Bu süreçte, hastaların ağrılarının dindirilmesi ve hayat kalitesinin yükseltilmesi için fizik tedavi ve ilaç tedavisi aynı anda da uygulanabilecektir.

Hastaların kendileri için en uygun tedavi yöntemini veya tedavi yöntemlerini uzman hekimlere danışarak ve muayene olarak öğrenmelidir. Bazı durumlarda hekimler ameliyatın gerekli olduğuna kanaat getirebilir. Ancak, hastaların birçoğu için fizik tedavi ve ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir.

Hekimlerinin fizik tedavi yöntemine yönlendirdiği hastaların fizik tedavi alanında uzman kişilerle iletişime geçmesi gerekmektedir. Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak uzmanlarımızla boyun fıtığı için fizik tedavi görmek isteyen hastalara Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerinde hizmet vermekteyiz.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Ücretleri

Boyun fıtığı için fizik tedavi maliyetleri hastadan hastaya, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda fizik tedavi seanslarının sıklığı ve tedavinin süresi belirlenmektedir. Fizik tedavi ücretleri de buna bağlı olarak değişmektedir.

Hastaların boyun fıtığı için fizik tedavi hizmetlerinin maliyetleri ile ilgili olarak bu alanda hizmet veren merkezlerle iletişime geçmesi sağlıklı olacaktır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmetleri ve ücretleri ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezlerimiz ile iletişime geçebilirler.

Boyun Fıtığı Evde Fizik Tedavi

Boyun fıtığını iyileştirmek için doğru fizik tedavi egzersizlerinin uzmanlar gözetiminde uygulanması çok önemlidir. Yanlış yapılan egzersizler boyun fıtığının ilerlemesine ve hastanın ağrılarının artmasına yol açabilir. Bu nedenle, hastaları uzman gözetimi olmaksızın evde kendi başlarında bu egzersizleri yapmaları önerilmez.

Bununla birlikte, fizik tedavi uygulanan hastalar, uzmanları tarafından, fizik tedavi seansları dışında da bazı egzersizler ve spor yapmaya yönlendirilebilir. Seanslara ek olarak hastanın evde de fizik tedavi egzersizlerini uygulaması tedavinin etkili olması için katkıda bulunabilir.

Bu noktada, hastaların uzmanların yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmesi olumsuzluklar yaşanmasını önleyecektir.