Ana sayfa » Fizik Tedavi » Bel Fıtığı Fizik Tedavi
Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Yazı İçeriği

Bel fıtığı fizik tedavi yöntemi ameliyat gerekmeden etkili olabilecek tedavilerden biridir. Öncelikle, bel fıtığı omurlar arasındaki dokunun yıpranması veya tamamen yırtılması sonucunda meydana gelir. Bunun sonucunda bel bölgesindeki sinirler sıkışır ve bu da kişinin ağrı hissetmesine yol açar.

Bel fıtığı tedavisinde uygulanan birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Fizik tedavi bunlardan yalnızca bir tanesidir. İlaç tedavisi ve ameliyat diğer tedavi yöntemlerine örnek gösterilebilir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’nde fizik tedavi hizmetleri sunmaktadır.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri

Bel fıtığı için fizik tedavi hareketleri özellikle karın ve sırt kaslarını güçlendirmeye yöneliktir. Karın ve sırt kasları güçlendiğinde kişinin belini koruyan doğal bir korse görevi görür.

Uzmanlar bel fıtığı için özellikle bel egzersizleri önermektedir.

Bel fıtığına iyi gelebilecek hareketlerden biri sırtüstü uzanıp bacakları birer birer ellerin yardımı ile karna çekip bırakmaktadır. Ayrıca, arka bacak kaslarındaki gerilme ve kısalmalara karşı esnemeyen bir kumaş parçası yardımıyla bacaklar yatar pozisyondayken esnetilebilir.

Omurga esnekliği için uzmanlar kedi-deve egzersizi olarak bilinen egzersizi de önermektedir.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Her tedavide olduğu gibi fizik tedavinin de faydalı olması, bir uzmanın yönlendirmesi dahilinde doğru bir biçimde uygulanmasına bağlıdır.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin uzmanları Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’nde hastalara ihtiyaçlarına uygun fizik tedavi hizmetleri sunmaktadır.

Fizik tedavi genellikle sıcak ve soğuk terapi yöntemiyle hastanın ödeminin giderilmesi ile başlar. Bu aşamanın ardından hastanın kaslarının güçlendirilmesi için egzersizlere başlanır.

Fizik tedavinin yanında ilaç tedavisi uygulanabilir. Uzmanlar, her hastanın kendi durumuna göre fizik tedaviye ek olarak yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme gibi aktiviteler önerebilir.

Tedavinin faydalı olması için uzmanların yönlendirmelerine uymak oldukça önemlidir.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi ile Geçer Mi?

Bel fıtığının iyileşmesi ve hastanın hayat kalitesinin yükselmesi için fizik tedavi etkili bir yöntemdir.

Fizik tedavinin ilaç tedavisi ile birlikte uygulanması gerekebilir. Uzman hekimler tedavi yöntemlerine ve tedavinin nasıl uygulanacağına her hasta özelinde, o hastanın durumu ve ihtiyaçlarını dikkat alarak karar verirler.

Fizik tedavi seansları haftada birkaç kez tekrarlanabilir ve hastanın durumundaki iyileşmeye göre tedavi sonlandırılabilir veya uzatılabilir.

Fizik tedavi yönteminin kendileri için faydalı olup olmayacağını merak eden hastalar Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece ve Avcılar ilçesi başta olup, Esenyurt, Beylikdüzü’nde yer alan merkezlerinden bilgi alabilirler.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi Hareketleri

Fizik tedavi hastaların büyük bir bölümü için ameliyata alternatif bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, bazı hastalar için ameliyat gerekli olabilmektedir. Hastaların kendileri için en doğru tedavi yöntemini uzman hekimlere muayene olarak öğrenmeleri çok önemlidir.

Fizik tedavi bel fıtığı ameliyatı olan kişilerde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bel fıtığı ameliyatından sonra fizik tedavi, özellikle bel bölgesindeki kasların kuvvetlendirilmesini sağlayarak hastaların ameliyat sonrasında normal yaşantıya geçmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle, bel fıtığı ameliyatı geçirmiş olan hastalar da Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne başvurarak uzmanlar eşliğinde fizik tedavi hizmeti alabilirler.

Bel Fıtığı Başlangıcı Fizik Tedavi ile Geçer Mi?

Toplumun geneli bel fıtığı rahatsızlığının tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu düşünmektedir. Ancak, bu bir yanılgıdır. Ameliyat yalnızca bel fıtığı hastalarının ufak bir bölümü için zorunlu tedavi yöntemidir. Diğer hastalar, uzman gözetiminde kendilerine uygun fizik tedavi egzersizleri ile bel fıtığı rahatsızlığını büyük ölçüde veya tamamen iyileştirebilirler.

Hastaların yapması gereken en önemli şey, uzman bir hekime muayene olmak ve hekimlerinin yönlendirmelerine göre hareket etmektir. Uzman hekimlerin fizik tedavinin etkili bir yöntem olacağı kanaatine vardığı hastaların fizik tedavi merkezlerine başvurması gerekmektedir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne başvuran her hasta, kendi durumları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uzmanlar eşliğinde fizik tedavi görmektedir. Bu hastaların bel fıtığında gerileme ve yaşam kalitesinde yükselme gözlenmektedir. Dolayısıyla, fizik tedavi birçok hastaya bel fıtığının iyileştirilmesi sürecinde umut olmaktadır. Bu nedenle, toplumun ameliyatın her hasta için tek çare olmadığını bilmesi ve hastaların, hekimlerinin yönlendirmesi ve uzmanların gözetiminde fizik tedavi yöntemini de denemesi tavsiye edilmektedir.