Ana sayfa » Avcılar Bölgesi » Avcılar RAM
Avcılar RAM

Avcılar RAM

Yazı İçeriği

Avcılar RAM özel eğitime ve rehberlik hizmetine ihtiyaç duyan herkese hizmet vermektedir. Özellikle günümüzde özel eğitim için donanımlı bir yer bulmak isteyenler bu merkezle iletişim kurarak kaliteli hizmet alabilirler.

Avcılar Ram rapor alan herkese açık olan bir kurumdur. Ayrıca içerisinde yer alan bölümler ile kolay şekilde birçok özel eğitim ve rehberlik hizmetini başvuranlara sunmaktadır. Gerek özel eğitim etkinlikleri gerekse yapılan süreç analizleri ile tam donanımlı bir kurumdur.

Ram Açılımı Nedir?

Açılımı rehberlik ve araştırma merkezi olan bu kurumların insanlara çok önemli yararları vardır. Rehberlik başta olmak üzere birçok alanda hizmet vermektedir.

Merkez içinde otizm, dikkat dağınıklığı, konuşma bozukluğu, down sendromu, hiperaktivite, serebral palsi ve üstün zekalı bireylere eğitimler verilir. Bunların yanında ailelere de rehberlik hizmeti sunulur.

Ram Raporu Nedir, Ne Demektir?

Ram raporu nedir: Özel eğitim alacak bireylerin detaylı olarak değerlendirilmesi sonrası verilen bir rapordur. Bu raporu RAM’ de bulunan özel eğitim değerlendirme kurulu verir. Bu kurul yaptığı değerlendirmede eğitsel durumların varlığına bakar.

Ram raporu sayesinde birey özel eğitim ihtiyacını karşılarken ailede ücretsiz olarak rehberlik hizmeti alır. Avcılar Ram bünyesinde özel eğitim verilirken gereken rehberlik hizmeti de ailelere verilir.

Özel Ram Raporu Nasıl Alınır?

Özel Ram raporu alınabilmesi için öncelikli olarak Engelli sağlık kurulu raporu alınması şarttır. Eğer bu rapor yoksa ikametgah adresine göre en yakın Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden ram raporu alınabilir.

Özel Ram raporu için ailelerden herhangi bir ücret alınmayıp, sadece başvuru ve ziyaret sonucunda alınabilmektedir.

Ram Raporu Örneği Var mı? Raporda Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Ram raporu örneği kişiye özel olup kolay bulunabilen bir rapor değildir. Fakat üzerinde yer alan bilgiler genel olarak şöyledir:

  • Rapor alan kişinin adı ve soyadı
  • Anne adı
  • Baba adı
  • Doğum yeri ve tarihi
  • Raporun alındığı tarih
  • Raporun geçerli olduğu tarih
  • Bireye önerilen eğitim hizmetleri
  • Bireyin eğitimlere katılma süresi
  • Eğitim için verilen merkez bilgileri

Yukarıda yer alan bilgiler Ram raporu üzerinde bulunan bilgilerdir. Eğer rapor alındığında bu bilgilerden eksik olanı varsa mutlaka kuruma danışılmalıdır.

Ram Raporu Sorgulama

Ram raporu sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Arama yerine ‘E-imzalı Çocuk Özel Gereksinim Raporları Sorgulama’ yazıldığında çıkan sonuç sayesinde sorgulama yapılabilir. Gereken tüm bilgiler burada yer almaktadır.

Ram Raporu E Okulda Nasıl Gözükür?

Ram raporu e-okul üzerinden de görüntülenebilir. Fakat sadece bireyin kişisel bilgilerin yanında kaynaştırma eğitimi alıyor ibaresi yer alır. Bunu öğretmenler ve idareciler görebilir.

Ram Raporu Sicile İşlenir mi?

Avcılar Ram merkezleri tarafından da verilen bu rapor sicile işlenir mi? Birey eğer bu raporu aldıysa siciline işlenir. Fakat iyileşmesi söz konusu ise bu raporun hükmü düşer ve sicilden silinir.

Ram Raporu Almanın Zararları Var mı?

Ailelerin aklında yer alan Ram raporu çocuğa zarar verir mi sorusudur. Ram raporu aksine özel eğitime ihtiyacı olan bireyin teşhisi ve rahatsızlığı konusunda uygulanacak eğitimlerin tavsiyesini verir. Bu sayede birey topluma kazandırılmak üzere birçok etkinliğe katılır, kendini tanır ve iyileşme eğiliminde olur.

Ram Raporu İleride Sorun Olur mu?

Ram raporu bireyin hayatında aslında iyileşme süreci için güzel bir anahtardır. Fakat aileler çocukları için bu durumun ileride sorun olabileceğine inanmaktadır. Aslında bu raporlar en fazla 2 yıl yürürlükte kalır ve bireyin sicilinden silinmesi için başvuruda bulunulabilir. Bunun haricinde asla bir soruna neden olmaz.

Ram Raporu ile Okul Erteleme Mümkün mü?

Avcılar Ram içinde verilen rapor ile okul ertelemek mümkün mü? Evet okul erteleme bu rapor sayesinde mümkün olup, raporun geçerli olduğu süre içinde anaokulu ve ilkokula gitme süresi ertelenebilir.