Ana sayfa » Avcılar Bölgesi » Avcılar Disleksi Tedavisi ve Eğitimi
Avcılar Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Avcılar Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Yazı İçeriği

Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi günümüzde bu ilçede çocuklara verilmektedir. Disleksi okuma yazma güçlüğü rahatsızlığı olup, uzun vadede sorun çıkaran bir durumdur.

Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi konusunda birçok yaklaşım bulunsa da burada önemli olan noktalar bulunmaktadır. Öncelikle erken tanı ve teşhisin çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Eğer çocukta zihinsel bir problem yoksa ve okuma yazma güçlüğü çekiyorsa çocukta disleksi sorunu var demektir.

Bu hastalıkla ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki başlıkları inceleyerek bulabilirsiniz.

Disleksi nedir?

Daha çok çocuklarda ortaya çıkan bir hastalık olan disleksi okuma yazmada zorluk yaşama durumudur. Dünyada çıkış tarihi olarak 1881 yılı kabul edilmektedir. Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından tanımlanan bir hastalıktır.

Yeteri kadar tüm yaşantıların sunulduğu halde hala okuma yazma konusunda bir zorluk varsa işte bu noktada kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İkiye ayrılan bu disleksi belli özelliklere sınıflandırılmaktadır.

Konjenital gelişim olarak adlandırılan bu disleksi türü doğuştan gelen yani kalıtsal bir durumdur. Doğum öncesinde ve sonrasında yaşanan komplikasyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Diğeri ise travmatik disleksi olup, yaşanan herhangi bir olaydan sonra yaşanan sarsıcı olay neticesinde ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Disleksinin kesin bir tedavi yöntemi olmayıp, sürekli yapılan uygulamalarla çözümler bulunmuştur. Eğer çocuk üzerinde disleksi varsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Disleksi Belirtileri

Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi için rahatsızlığın iyice anlaşılması gerekir. Özellikle belirtiler iyi takip edilmeli ve tanı konulmalıdır. Bu aşamadan sonra yapılan teknik tedavilerle hastalığın belirtilerinin kaybolması sağlanabilir.

Peki, disleksi belirtileri nelerdir?

  • Geciken konuşma
  • Konuşurken anlaşılacak kelimeyi seçememe
  • Nesne isimlerini söylerken ve heceleme yaparken zorluk yaşanması
  • Yazılı olan kelimeleri öğrenmede güçlük
  • Ezberlemenin çok zor olması
  • Kelimelerin sonundaki ekleri atlama

Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora danışılmalı ve uygun tedavi alınmalıdır. Bunun yanında disleksiye disgrafi denilen el göz koordinasyonunu sağlayamama hastalığı da eşlik edebilir. İşte bu durumda tedavi çok güç olmaktadır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB)

Disleksi olan kişilerin neredeyse %24 oranında dikkat eksiliği problemi de olduğu söylenir. Bununla beraber hiperaktivite bozukluğu da vardır dinilebilir. Bu etkenlerde birleşince okuma yazma öğrenilmesi gerçekten çok güç olmaktadır.

Hiperaktivite eksikliği konusunda uygulanan tedaviler kalıcı bir etkiye sahip olmasa da ileri düzeyde öğrenmeye olumlu anlamda etki etmektedir. Özellikle bu sayılan olumsuz rahatsızlıklar bireyde varsa kesinlikle biri halledilmeden diğerine geçilmemelidir. En fazla sorun yaşatandan başlanıp en az sorun yaşatana gidilmelidir.

Öğrenme Sürecinde Disleksi ile ilgili Sorunlar

Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi için çevre ilçeler de dahil olmak üzere birçok kurumda bu soruna karşı tedaviler verilmektedir. Bu tedaviler sırasında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bunlar arasında çocuktan ve öğretilen kaynaktan dolayı olabilen sorunlardan bahsetmek mümkündür.

Ülkemizde Türkçe harflerin yapısından dolayı çocuklarda ses ve semboller arasında uzun sürede bağ kurabilmesi zor olmaktadır. Bu açıdan okuma yazmada gecikmektedir. Bunlara bağlı olarak daha birçok öğrenme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Sembollerle harfler arsında ilişki kurulamamasından dolayı uzun okuma ve yazmada sorunlar oluşur. Yazım hataları çokça artarken öğretmen bu durumun sadece öğrenciden kaynaklı olduğunu düşünür. Oysa her öğrenci bir olmasa da uygulanan eğitimde de sıkıntı olabilir.

Çocuklar harf öğretiminde karşılaştıkları sembol sorunu nedeni ile matematikteki sembollerle de sorun yaşar. Öğrenmede ve sembolleri kullanmada zorluk yaşar. Avcılar disleksi tedavisi ve eğitimi çoğu ilçede aynı olsa da çocukların durumları elbette farklı olup, her çocuğu farklı şekilde eğitim verilmelidir.