Ana sayfa » Zihinsel Engelli » Zihinsel Engelli Nedir?
Zihinsel Engelli Nedir

Zihinsel Engelli Nedir?

Yazı İçeriği

Zihinsel engelli nedir: Zihinsel engellilik genellikle doğumda mevcut olan ve bireyin entelektüel ve / veya duygusal gelişiminin yörüngesini benzersiz şekilde etkileyen farklılıklardır. Bu koşulların çoğu birden fazla vücut parçasını veya sistemini etkiler.

Zihinsel engellilik, bir çocuk 18 yaşına gelmeden önce herhangi bir zamanda başlar ve bilişsel beceriler ile adaptif davranış becerilerini etkiler.

Bilişsel beceriler, öğrenme, akıl yürütme, problem çözme gibi alanları içerir, adaptif davranışlar ise günlük, sosyal ve yaşam becerilerini içerir.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel Engelli Ne Demek?

Eskiden “mental retardasyon” olarak bilinen zihinsel engeller, gebelik sürecinden yetişkinliğin başlangıcına kadar geçen süre boyunca ortaya çıkan, entelektüel işleyiş ve adaptif davranışta farklılıklara yol açan bir durumdur.

Engelli olan bireyler her kültür, dil grubu ve sosyoekonomik düzeydedir. Bu da halk arasındaki yaygın kanının aksine engelliliğin yetiştirme şekli gibi faktörlerle alakalı olmadığını göstermektedir.

Engelli olan çoğu insan engelli olmayan kişilerden farklı görünmeyebildiği gibi hayallerinde, hedeflerinde veya duygularında da farklılık söz konusu olmayabiliyor.

Zihinsel Engelli Nedir: Yüzde 50 Zihinsel Engelli Ne Demek?

Nüfusun yaklaşık %1’i zihinsel olarak engellidir. Bu durum hafif ila ağır skalasında farklı yerlerde konumlanabilmekte ve her bireyde farklı olabilmektedir. Zihinsel engellilerin yaklaşık %85’i “hafif” kategoriye girer ve hafif zihinsel engelli tanısı alır. %50 zihinsel engelli olanlar da bu kategoriye dahildir.

Bu seviyede engelli olan kişiler yaşıtlarına kıyasla bilişsel gelişimde 2-4 yıl kadar yavaş olabilmektedirler. Bu eksiklik sadece akademik performansı değil aynı zamanda konuşma gelişimini, hafızayı ve dikkat süresini de etkileme eğilimindedir.

Bu öğrenciler genellikle ders değişikliklerine ihtiyaç duyarlar ve engelliliğin ciddiyetine bağlı olarak özel bir eğitim sınıfında eğitim almaları gerekebilir.

Ayrıca sosyal gelişimde gecikmeler olması da mümkündür. Bu durumu olan öğrenciler sosyal durumlarda sözel olmayan ipuçlarını algılayamayabilir ve akranları tarafından duygusal olarak olgunlaşmamış olarak görülebilir.

Özel eğitim sayesinde zihinsel engelli kişilerin birçok becerisini geliştirmesi mümkündür.

Akademik Terapi, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece ve Esenyurt bölgelerinde zihinsel engelli çocuklara özel eğitim ve bakım hizmetleri sunmaktadır.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel Engelli Birine Ne Hediye Alınır?

Zihinsel engelli yetişkinler ve çocuklar, yumuşak ve rahat dokular sunan eşyalarla oynamanın tadını çıkarabilirler. Bazı oyuncaklar ve eğlence cihazları zihinsel engelli olan ya da duyu bütünleme bozukluğu olanlar için çok parlak, çok gürültülü ve çok ezici olabilir. Bunun yerine, hoşlarına gidecek ve duyularına hitap eden hediyeler tercih edebilirsiniz.

Oyun hamurları, boyama kitapları, kinetik kum, mıknatıslar, Legolar, gürültü önleyici kulaklıklar alternatif hediyelere örnek olarak verilebilir.

Unutmamak gerekir ki her zihinsel engelli birbirinden farklı zevkleri ve ilgileri olan bireylerdir. Bu nedenle, ne hediye alacağınıza karar verirken o kişinin hoşuna giden şeyleri ve hassasiyetlerini düşününüz.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel Engelli Maaşı Ne Kadar?

Zihinsel engelli maaşının ne kadar olduğu her sene farklılık göstermektedir. Bu maaşı alabilmek ya da hali hazırda alıyorsanız almayı sürdürebilmek için birtakım şartların karşılanması gerekmektedir.

Bu maaşın alınabilmesi için güncel bir engelli raporu olması ve %40 üzerinde engelli olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin gelir durumu belirli bir seviyenin üstünde olmamalı ya da sigortalı bir işte çalışmamalıdır.

Engelli maaşının şartları ve güncel miktarının ne kadar olduğu ile ilgili detaylı bilgi almak için Sosyal ve Yardımlaşma Vakfı’nın internet sitesine bakabilir ya da doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel ve Bedensel Engelliler Ne Kadar Yaşar?

Zihinsel ve bedensel engelli az sayıda insanın, bu koşullara sahip olmayan insanlardan daha erken ölmelerine neden olan yaşamı sınırlayan genetik koşullara sahip olduğu bilinmektedir. Eğer zihinsel ve bedensel engelin yanı sıra ciddi bir hastalık da varsa erken ölümlere sebep olabilmektedir.

Örneğin, Down Sendromlu kişilerin, genel nüfustaki insanlardan daha genç yaşta demans hastalığı geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu ve bu nedenle de daha erken öldüğü bilinmektedir.

Ancak iyi bir destekle, zihinsel engelli insanların çoğunun herkes kadar uzun yaşaması beklenebilmektedir.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel Yetenek Nedir?

Bilişsel beceriler ya da zihinsel yetenekler yaşamın her alanında çok önemli bir rol oynar. Örneğin, işyerinde, bu beceriler, etkili bir şekilde takım hedeflerini hatırlamak, verileri yorumlamak vb. için gereklidir.

Bu becerilerin gelişmemesi ya da az gelişmesi, bir kişinin bilgileri anlama, hafızada tutma ve gerektiği yerde doğru şekilde kullanma konusunda güçlük çekmesine yol açabilir.

Zihinsel Engelli Nedir: Zihinsel Bozukluk Nedir?

Zihinsel bozukluk, zihinsel engellere işaret etmek için halk arasında kullanılan isimlerden biridir. Günümüzde, pek çok kişi “zihinsel bozukluk” kalıbını kullanmaktan vazgeçmiş ve daha az ofansif olması adına zihinsel engel adlandırmasını kullanmaya başlamıştır.