Ana sayfa » Alternatif Tedaviler » Refleksoloji Masajı
Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

Yazı İçeriği

Refleksoloji Masajı Nedir?

Refleksoloji masajı, bugün destekleyici yada tamamlayıcı tedavi dediğimiz terapiler arasında yer almaktadır. Yaklaşık on iki bin yıllık bir geçmişi olan refleksolojinin ilk uygulama yeri geleneksel tıbbın doğuş ve uygulama yeri olan Çin ve Mısır’dır. Bu yönteme göre ellerimiz ve ayak tabanlarımızda vücudumuzun son bulduğu sinir noktaları mevcuttur. Bir başka deyişle her organın, el ve ayak tabanında yansıdığı bir nokta vardır. Örneğin; ayaktaki böbrek noktasına yapılan refleksoloji uygulaması böbrekleri uyarır.

Refleksoloji masajı, en popüler masaj türlerinden biridir. Tedavinin kendini iyi hissettirici etkilerinin ötesinde, uygulama ve amaç cilt ve kaslardan daha derine iner. Ayağın yumuşak etli topunu yoğurmak, ayak parmaklarını çekmek, topuğun etrafından dolaşmak ve kemerin derinliklerine doğru itmek, tedavi sırasında deneyimleyeceğiniz hareketlerden sadece birkaçıdır.

Refleksoloji Masajı ile Ayak Masajı Arasındaki Farklar

Bu iki tedavi benzer görünebilir, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. Her ikisi de faydalı olabilir! Refleksoloji masajına karşı ayak masajı sırasında neler bekleyebileceğiniz.

Masaj terapisi , kasları gevşetmek, gerginliği azaltmak ve dolaşımı iyileştirmek için dokuların manipülasyonudur. Bu, genel sağlığı ve refahı iyileştirebilir.

Refleksoloji ise vücuttaki enerji akışını yeniden sağlamak için hedefli, basınç noktası masajı kullanır. Tedavi genellikle ayaklara odaklanır, ancak el ve kulakları da içerebilir.

Bu tür bir tedavinin birçok potansiyel faydası olabilir ve bu da sorduğunuz bir sonraki soruya yol açar.

Refleksoloji Masajı Noktaları

Refleksoloji masajı ile noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bunun da nöronların yardımı ile ilgili organı uyarır. Refleks bölgeleri terapisi ile normalleştirmede aşırıya kaçılmamasına özellikle dikkat etmesi gerekir. Normal duruma bir kez ulaştığında, başka bir bölgede gereğinden fazla çalışarak bu dengenin bozulmaması gerekir. Aşırı çalışma yapıldığında ishal ve nezle gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Refleks terapinin yapılmadığı, sakıncalı olduğu durumları da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Normal tedavinin yanında yardımcı bir çalışma yürütüldüğü için doktor değilseniz, bir tanı koyamazsınız, hastalığın adını koyamazsınız, reçete ve ilaç yazamazsınız. İlaç uyarlaması yapamazsınız, tedavi yapamazsınız. Olumsuz durumlarda doktora yönlendirmeniz yeterli olacaktır.  Günümüz dünyasında refleksoloji sadece uzak doğuda değil, Avrupa ve Amerika’da yaygın biçimde sinirlerle ve nörolojiyle ilgili birçok alanda tamamlayıcı bir çalışma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji masajı, baş ağrılarından sinüs sorunlarına ve mide sorunlarına kadar her şeyi ele alabilir. Bir alan uyarıldığında hassasiyet veya hassasiyet yaşanırsa, genellikle ilgili organdaki bedensel zayıflık veya dengesizliklere işaret eder.

Sinir uçlarının tekrarlanan baskısı ve manipülasyonu ile refleksoloji, bloke olmuş enerji kanallarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Bunu kan akışını, besin maddelerini ve sinir uyarılarını hareket ettirerek yaptığı söylenir . Bu sonuçta genel sağlığı ve dengeyi iyileştirir.

Diğer faydaları ise:

  • Vücudu toksinlerden arındırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Dolaşımı artırır
  • İyileşmeyi teşvik eder
  • Dengeyi sağlar