Otizm

Otizm Testi

Otizm Testi

Otizm testi, klinik tanıyı bilimsel açıdan doğrulamak ve emin olmak için bireye tanı sonrasında uygulanan birtakım bilimsel yöntemlerdir.

Detaylar »
Otizm Ne Demek?

Otizm Ne Demek?

Otizm ne demek sorusunu bilmek için öncelikle bu durumun bir hastalık olmadığını bilmek gerekir. Otizm, bir nörogelişimsel farklılıktır.

Detaylar »
Asperger Sendromu

Asperger Sendromu

Asperger sendromu, son zamanlarda sık görülmeye başlanan hastalıklardan birisi haline gelmiştir. Gelişen tıp teknolojisi ile birlikte tıp bilim adamları tarafından daha fazla araştırılan bu hastalık hakkında merak edilen soruların sayısı da gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

Detaylar »
Otizm

Otizm Rehberi

Otizm, tam adı ile Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), iletişim ve davranışla ilgili farklılıkları içeren karmaşık bir durumdur. Çok çeşitli belirtileri ve beceri farklılıklarını içerebilir.

Detaylar »
Atipik Otizm

Atipik Otizm

Atipik otizm, otizm belirtilerinin bir kısmını gösteren ve genellikle, bu belirtilerin daha az yoğunlukta görüldüğü çocuklara konulan tanıdır. Konuşma, sosyalleşme, motor becerileri gibi alanlarda gelişimsel farklılıklara sebep olan bir durumdur fakat otizme kıyasla bu farklılıklar daha belirsiz olduğu için tedavi sürecine en çok yanıt alınabilen otizm çeşididir.

Detaylar »
Otizm Belirtileri

Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri ile başlayan otizm kişinin sosyal ve bilişsel becerilerini, dil gelişimini, sözlü ve bedensel ifade biçimini etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Günümüzde her 54 çocuktan birinin otizm tanısı aldığı düşünülmektedir.

Detaylar »
Otizm Hastalığı Nedir

Otizm Hastalığı Nedir

Otizm hastalığı nedir sorusu maalesef halk arasında fazlaca sorulmaktadır fakat otizm bir hastalık olarak düşünülse de aslında hastalık değil, nörogelişimsel farklılıktır. Bu farklılık, otizmli bireylerin sosyal ilişkilerde, kendini ifade etmekte ve toplum kurallarına uygun davranmakta zorlanmasına sebep olabilmektedir.

Detaylar »
Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu, yani kısaca OSB, özellikle 2013 yılında, birden fazla gelişimsel bozukluk için kapsayıcı olabilmesi adına kullanılmaya başlanmıştır. Bir “spektrum” bozukluğu olmasından kaynaklı olarak, tanı alan kişilerin ihtiyaçları ve yaşadıkları birbirinden çok farklıdır fakat genel olarak kişinin sosyal ve bilişsel becerilerini etkilerler.

Detaylar »
Rett Sendromu

Rett Sendromu

Rett Sendromu Nedir? Rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklardan birisi olarak sınıflandırılan beyinsel gelişim bozukluğudur. Ancak bunun yanlış bir sınıflandırma olduğunu ve benzer şekilde otistik belirtiler gösteren

Detaylar »
Otizm Tedavisi

Otizm Tedavisi

Otizm tedavisi otizmli çocuklara erken yaşta, tercihen üç yaştan önce tanı konması büyük önem taşır. Çünkü otizmli bir çocuk özel eğitim almaya ne kadar erken başlarsa, o

Detaylar »