Ana sayfa » Küçükçekmece Bölgesi » Küçükçekmece İşitme Engelliler
Küçükçekmece İşitme Engelliler

Küçükçekmece İşitme Engelliler

Yazı İçeriği

Küçükçekmece işitme engelliler konusunda birçok yararlı çalışmalara imza atmıştır. Hem Küçükçekmece hem de diğer bölgelerde de bu çalışmalar başarı ile sürdürülmüştür. Ayrıca işitme engelliler için hazırlanan eğitim ve terapilerle bireyin topluma kazandırılması amaçlanmıştır.

Küçükçekmece işitme engelliler için değerlendirme ve teşhis sonrası gerekli önlemler alınarak eğitimlerine başlanır. Fakat medikal işitme cihazları gerekiyorsa, öncelikli olarak bu cihazlar bireye takılır ve eğitimlere başlanır.

İşitme Engelli Ne Demek?

Bireyin dışardan gelen ses frekanslarını ne olursa olsun işitememesi durumuna işitme engelli denir. Bazı durumlarda bu engel sorun olmayıp, çeşitli tedaviler sonrası iyileştirilirken bazı durumlarda uzun zamanlar alabilmektedir.

İşitme engelli olan kişilerin engel derecesine göre tedaviler uygulanır. Fakat çoğu zaman tıbbi medikal cihazlarla sorun giderilmeye çalışılır. Cihaz takıldıktan sonra birey ilk kez sesleri tam duyabildiği için her şeye yabancı kalır. Süreç cihaz takıldıktan sonra başlamaktadır. Doğru terapi ve eğitimlerle birey sağlıklı bir yaşam sürebilir.

İşitme Engellilerin Hayatı

Küçükçekmece işitme engelliler ve çevre bölgelerdeki işitme engellilerin hayatları bireyin yaşadığı topluma göre olumlu ya da olumsuz olabilmektedir. Bilinçli olan bir toplumda yaşıyorsa her şey işitme engelli birey için daha kolayken, bilinçsiz bir toplumda bu durum tam aksinedir.

İşitme engelli bireylerin iletişim konusunda kullanabildiği tek şey işaret dili olup, bunun dışında jest ve mimiklerdir. Eğer karşısındaki kişi bu iki iletişim kanalından anlıyorsa iletişim gerçekleşir. Fakat çoğu kişi işaret dilini bilmediği için olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Toplum içinde bu hastalığa sahip olan kişiler yabancı şekilde yaşar ve yalnızlık duygusu baskındır. Anlaşılmadığını bilmesi onu içine kapanık biri yapar. Bu nedenle bireyin günümüzde işitme engelliler için hizmet veren rehabilitasyon merkezlerine gitmesi faydalı olur. Kendiyle aynı olan bireylerle aynı ortamda olması onun sosyalleşmesini hayata bağlanmasını sağlayacaktır.

ÇÖZGER İşitme Engelliler

ÇÖZGER raporu 18 yaş altında olan her çocuğa verilen bir rapor olup, çoğu alanda ücretsiz olarak hizmet alınmasını sağlar. Engelli bireyin bu raporu alabilmesi ilgili kurumlardan alacağı randevu ile kolay şekilde gerçekleşmektedir.

İşitme Engelliler Maaş Alabilir mi?

Küçükçekmece işitme engelliler ve başka bölgelerdeki engellilerin devlet tarafından her ay maaşları hesaplarına yatırılır. Maaş alınabilmesi için belli şartların bulunması gerekir. Bunun için bireyin engelli olduğunu kanıtlayan rapora ihtiyacı vardır.

Engelli bireylerde engel oranlarına göre maaş verilmektedir. Bu oran %40 ile %69 arasındaysa 657 TL, %70 ve üstünde değerlerdeyse 755 TL gibi ücretler verilir.

Türkiye’de İşitme Engelli Sayısı

Türkiye’de her yıl yapılan analizlerle engelli sayısı analiz edilir ve toplumla paylaşılır. İşitme engelli bireyler için de belli oranlarda sayılar toplumla paylaşılır. Giderek artan bu sayılar toplumda bu engel grubu için yapılacaklar için daha fazla imkan yaratılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

İşitme engelli birey sayısı yapılan analizler sonrası toplam 230 bin 806 olarak kaydedilmiştir. Rakam bu kadar yüksekken mutlaka bu bireylerin tedavisi ihmal edilmemeli ve imkanlar yaratılmalıdır.

İşitme Engelliler ÖTV’siz Araç Alabilir mi?

Her engel grubunda olduğu gibi işitme engelliler içinde ÖTV’siz araç alınıp alınamayacağı merak edilmektedir. Aracın alınması konusunda belli kriterler ön planda olup, mutlaka sağlanması gerekir.

İşitme engelliler içinde ÖTV’siz araç alınabilmesi mümkündür. Öncelikle engel durumunun derecelendirilmesi ve sonrasında yazılan raporla başvuru yapması yeterli olmaktadır. Engel derecesi işitme engelliler için %90 olup altında bir değerde olması halinde araç alınması mümkün değildir.

Küçükçekmece işitme engelliler ve birçok engelli birey için verilen kriterler sağlandığında bireyin araç alması için hakkı olmaktadır.