Ana sayfa » Alternatif Tedaviler » Kayropraktik Tedavi
Kayropraktik Nedir? Tedavi Yöntemleri. Manuel Terapi.

Kayropraktik Tedavi

Yazı İçeriği

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik tedavi yani manuel terapi yunanca bir kelimedir; chiro (el) ve practic (uygulama) kelimelerinden oluşmaktadır. Yani el ile yapılan tedavi, manuel terapi anlamına gelmektedir.

El ile yapılan bu tedavide tedavinin temelini omurganın manipülasyonu oluşturduğu için çoğu yerde “manipülasyon” yada “omurganın manipülasyon tedavisi” olarak ta bilinmektedir. Kayropraktik tedavi halk arasında “çekme” olarak bilinen tedavinin bilimsel ve daha komplike olarak uygulanan şeklidir.

Omurganın manipülasyon tedavisinin esas amacı, omurganın dizilim bozukluğunun giderilmesi ve vücudun fonksiyonlarının düzenlenmesidir.

Kayropraktik Tedavi Yani Manuel Terapi Nasıl Etki Eder?

Beynimizin devamı olan omiriliğimiz omurgalarımızın arkasında yer alır. Omirilik, tüm vücudumuza giden sinirler ile beyin arasındaki iletişimi sağlar. Omurgaların yapısındaki veya yerleşimindeki bir takım bozukluklar omuriliği de etkiler. Zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak (travma, stres, duruş bozukluğu, fıtık gibi) omurganın doğal yapısı bozulur. Böyle bir duruda beyin ile vücut arasındaki iletişimde bir takım aksaklıklar görülebilir. Bunlar çoğunlukla ağrı veya fonksiyon bozukluğu olarak (kabızlık, aşırı terleme, uykusuzluk vb) kendini gösterir.

Kayropraktik tedavi yani manuel terapi ile omurganın tedavi edilebilir dizilim bozukluklarının kayropraktik yani omurganın elle manipülasyonu ile düzeltilmesi sayesinde var olan fonksiyon bozuklukları ya da ağrılar iyileşir.

Uygulamadaki asıl temel amaç; dizilimindeki bozukluğun düzeltilmesi böylece beyin, sinir sistemi ve organlar arasında sağlıklı iletişimin sağlanmasıdır.

Manuel terapi Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş “bilimsel” bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, Amerikan Tabipler Birliği bel ve boyun ağrıları tedavisinde ilk seçenek olarak bu tedaviyi öneriyor.

Kaç Seans Gerekir?

Hastanın ve hastalığın durumunda göre haftada 2, haftada 1, iki haftada 1 ya da ayda 1 seans yapılır. Ortalama 6-8 seans planlanmaktadır. Fizik tedavi ve egzersiz ile birlikte yapılması tedavinin etkinliğini arttırır, tedavi süresini azaltır.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?

  • Bel ve boyun fıtıklarında
  • Duruş bozukluğuna bağlı bel, boyun ve sırt ağrıları
  • Strese bağlı yaygın kas ağrıları
  • Myofasiyal ağrı sendromları
  • Fibromyalji
  • Spor yaralanmaları
  • Baş ağrıları

Kayropraktik yani manuel terapi hizmetlerimiz ile Avcılar, Esenyurt, Küçükçekmece ve Beylikdüzü ilçelerimizde oturan siz değerli ailelerimize yardımcı oluyoruz.