Ana sayfa » İşitme Engelli » İşitme Engelli Dili
İşitme Engelli Dili

İşitme Engelli Dili

Yazı İçeriği

İşitme engelli dili nasıl öğrenilir? İşitme engelli dili öğrenme süreci nasıl ilerler? Engelliler için işaret dili sözlüğü ne işe yarar?

İşitme engelli dili; işitme engellilerin duygularını, düşüncelerini ve ihtiyaçlarını belirterek diğer insanlarla iletişim kurmalarını sağlayan önemli bir dildir. Bu dilin kendisine özgü bir sözlüğü olmakla birlikte aynı zamanda öğrenmesi de son derece kolaydır.

İşitme Engelli Dili Öğrenme

İşaret dilinin oluşturulmuş olan bir kaynağı yoktur. Dolayısıyla da ülkeden ülkeye hatta bölgeden bölgeye bile değişiklik gösterebilmektedir. Ancak işitme engelli dili, öğrenilmesi kolay bir dildir. Bu dili öğrenmenin birden fazla yolu vardır.

İşitme engelli dili olarak bilinen işaret dilini; Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Esenyurt gibi ilçelerde verilen kurslar vasıtasıyla ya da online eğitimler alarak öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme sürecinde işaret dili sözlüğü kullanmak da son derece önemlidir.

Öğrenme sırasında günlük hayatta pratik yapmak, işaret dili bilen kişilerle bu dili kullanarak iletişim kurmak da öğrenme sürecini büyük oranda hızlandırmaktadır.

İşitme Engelliler Dili Sertifikası

Günümüzde işitme engelliler dili kursu veren birçok firma vardır. İşitme engellilerin kendi duygularını ve ihtiyaçlarını dile getirebildiği, aynı zamanda kendilerini ifade edebildikleri işitme engelliler dili, online kurs aracılığı ile kolaylıkla öğrenilebilecek bir dildir.

Çevresinde işitme engelli olan kişilerle rahat iletişim kurabilmek adına sağlıklı bireylerin de kolayca öğrenebildiği hatta öğrenmesi gereken dildir. Bu dil aynı zamanda önemli bir iş kolu haline gelmiştir. Günümüzde bu dili bir kurs aracılığı ile öğrenen kişilere işitme engellikler dili sertifikası verilir. Kurslar tarafından verilen sertifika ile birlikte bireyler öğretici olarak çalışabilmektedir.

İşitme Engelliler İçin Beden Dili

İşitme engelliler dili, işitme ve konuşma engelli olan bireyler için aynı zamanda beden dilidir. İşitmeyen ve konuşamayan bireyler, işitme engelli dilini beden dili olarak kullanarak kendilerini ifade ederler.

İşaret dili; bireylerin mimiklerini, el hareketlerini koordineli bir şekilde kullanarak oluşturdukları, sessiz ve dolayısıyla da görsel dildir. Sürekli pratik yaptıkça işitme engelliklerde dil gelişimi ve öğrenme süreci hızlanmaktadır.

İşitme Engelliler Dili Kursu

İşitme engelliler için beden dili eğitimi olarak da bilinen işitme engelliler kursu, günümüzde çok fazla ilgi gören kurslardan birisidir. Bu kurs sayesinde işitme engelliler ile rahat şekilde iletişim kurabilmenin en doğru yolunu bulabilirsiniz.

Mimik ifadelerinin ve el hareketlerinin koordinasyonlu bir şekilde kullanılarak ifade edilen bir iletişim biçimi olan işitme engelli dili, ülkeden ülkeye hatta bölgeden bölgeye değişkenlik gösterse de her ülkede ve her yörede farklı da olan alfabesi olan bir dildir. Kurslar sayesinde alfabeyi ve engelli dilini öğrenmek son derece kolaydır.

İşitme Engelliler İşaret Dili Sözlüğü

İşitme engelliler işaret dili sözlüğü; içerisinde hem hareketler hem de kelimeler barındıran görsel bir sözlüktür. İşitme engelli olan bireylerin neredeyse tamamı çevredeki sesleri duyamadığı için konuşma becerisi de kazanamadığından bu sözlük görsel olarak hazırlanmaktadır.

İşitme engellilerin bu dili öğrenmesi için oluşturulan bu sözlük, aynı zamanda bu dili öğrenmek ve işitme engelli bireyler ile sağlıklı iletişim kurmak isteyen kişiler için de hazırlanmıştır.