Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi Nedir?
Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi Nedir?

Yazı İçeriği

Fizyoterapi nedir sorusunun kısaca cevabı; fizyoterapi, bireylerin hareket kabiliyetini maksimum seviyeye çıkarmak için çalışan tıp dalıdır.

Bireyler, doğuştan hareket kısıtlılığına sahip olabileceği gibi aynı zamanda sonradan hastalık ve travmalara bağlı olarak da hareket kabiliyetini kaybedebilmektedir. Fizyoterapi, bu noktada bireylerin hareket kabiliyetini maksimum seviyeye çıkarmak için tanı ve tedavi sürecini yöneten bir tıp dalı olarak tanımlanır.

Multidisipliner bir anlayışla bir çok terapi ve egzersiz yöntemini içerisinde barındıran fizyoterapi, vücudun temel hareket yeteneğini korumak ve olası hareket kısıtlılığını engellemek için çalışır. Bu alanda tüm tıbbi müdahaleler ve çalışmalar alanında uzman olan fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilir.

Fizyoterapi Nedir Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ne demek: Fizyoterapi nedir ne iş yapar sorusunun cevabı oldukça geniş kapsamlıdır. Geniş bir ilgi alanına sahip olan fizyoterapi; öncelikle kas-iskelet sisteminin sağlıklı olması ve var olan hareket kabiliyetinin güçlendirilmesi yönünde sağlık hizmetleri vermektedir. Bunun yanı sıra kas-iskelet sisteminde meydana gelen kronik ya da akut ağrıların optimum seviyeye indirgenmesi ya da tamamen yok edilmesi de fizyoterapinin temel ilgi alanlarının başında gelir.

Motor becerilerinin geliştirilmesi ve eğer motor becerilerinde işlev bozukluğu varsa giderilmesi, hareket kısıtlılığına neden olan motor becerilerinin bireye tekrar kazandırılarak bireyin yaşam kalitesinin arttırılması da fizyoterapinin iş alanları arasında yer almaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon ya da eski adıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon; kas ve iskelet sisteminde, sinir sisteminde, kalp ve damar sisteminde meydana gelen fiziksel bozuklukların tanı ve tedavi sürecini üstlenen uzmanlık alanıdır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon, cerrahi müdahale ve ilaç tedavisinin aksine egzersiz ve terapi gibi fiziksel tıp ve rehabilitasyon yöntemleri üzerine kuruludur. Dolayısıyla da tedavi sırasında ve sonrasında vücutta herhangi bir yara ya da lezyon gözlemlenmez. Tüm bu tıbbi çalışmalar sırasında hastanın var olan ağrılarının giderilmesi ve hareket kısıtlılığı ortadan kaldırılarak bireylerin kimseye muhtaç olmadan günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi amaçlanır.

Günümüzde hemen hemen tüm illerde ve birçok ilçede devlete bağlı ya da özel olarak hizmet veren fizyoterapi ve rehabilitasyon merkez bulunmaktadır. Bizler de özel fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezi olarak sizlere Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt ve Avcılar bölgelerinde uzman kadromuz ile bu alanda sağlık hizmetleri sunmaktayız.

Fizyoterapi Nedir: Fizyoterapi Bölümü Nedir?

Fizyoterapi bölümü, ilgili üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu bölümlerinde 2 yıllık önlisans eğitimi veren bir eğitim programıdır. Bu bölümü başarı ile tamamlayan kişiler “Fizyoterapi teknikeri” unvanı alarak bu alanda çalışma ve kariyer planlama hakkını da elde etmiş olurlar.

Fizyoterapi bölümünden mezun olan fizyoterapi teknikleri, çalıştıkları kurum ya da kuruluşlarda fizyoterapistlere tedavi sırasında yardımcı olan kişilerdir.

Fizyoterapi Nedir: Fizyoterapi Tedavisi Nedir?

Fizyoterapi tedavisi; ultrason, manuel terapi, hidroterapi, elektroterapi, tecar terapi, lazer ve bantlama gibi birçok yöntem ve tekniği içerisinde barındıran multidisipliner bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında eğitim almış uzman hekimler olan fizyoterapistler tarafından seanslar halinde uygulanır.

Ameliyat ve ilaç tedavisine destek amaçlı da uygulanabilen fizyoterapi tedavisi, çoğu zaman kendi başına da özellikle kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Fizyoterapi Nedir: Fizyoterapi Doktoru Ne Yapar?

Fizyoterapi doktoru, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavi sürecini yöneten uzman hekimdir. Kas ve iskelet sisteminde, sinir sisteminde ya da kalp-damar sisteminde hareket engeline neden olarak fonksiyon kaybı olan hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvururlar. Bu bölümde fizyoterapi doktoru, ilk olarak hastanın fiziksel muayenesini detaylı bir şekilde yapar.

Hastanın tüm şikayetlerini dinleyen fizyoterapi doktoru, eldeki bulgular doğrultusunda hastanın tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak hastaya özel kişiselleştirilmiş seanslar halinde fizyoterapi tedavi planlaması yapar.

Fizyoterapi Teknikeri Nedir?

Fizyoterapi teknikeri, Sağlık Meslek Yüksekokullarının 2 yıllık önlisans bölümü olan “Fizyoterapi” bölümlerin mezun olmuş olan sağlık personelleridir. Bir nevi uzman hekimler olan fizyoterapistlerin yardımcıları niteliğindedir. Hastaların tedavisi sırasında uzman hekimlerin ve fizyoterapistlerin gözetimi altında hastaya fizik tedavi yöntemlerini uygular.

Pediatrik Fizyoterapi Nedir?

Pediatrik rehabilitasyon, adından da anlaşılabileceği gibi çocuklarda doğuştan gelen ya da sonradan hastalık ve travmalar gibi nedenlerle ortaya çıkan kas-iskelet sistemi, nörolojik hastalıkların tedavisinde uygulanan fizyoterapi yöntemlerini kapsamaktadır. Pediatrik fizyoterapi ile çocukların motor becerilerini geliştirmek, günlük aktivitelerini kendi başlarına yerine getirebilecek yetiye sahip olması amaçlanır.