Ana sayfa » Fizyoterapi » Fizyoterapi Aletleri
Fizyoterapi Aletleri

Fizyoterapi Aletleri

Yazı İçeriği

Fizyoterapi aletleri, tedavi sürecinin daha etkin ve daha kapsamlı bir şekilde ilerlemesini sağlayan önemli araç-gereçlerdir.

Travmalara hastalıklara bağlı gelişen ya da doğuştan var olan bazı durumlar bireylerin kas ve iskelet sisteminde hareket engeline neden olabilir. Bu gibi sağlık sorunlarında ilaç tedavisi ve ameliyat yöntemleri birincil tedaviler olsa da bu süreçte fizik tedavi ya da diğer adıyla fizyoterapi uygulamaları da destekleyici tedavi yöntemleri olarak son derece önemlidir.

Fizyoterapi yöntemleri, kişinin hastalığına ve şikayetlerine bağlı olarak kişiye özel hazırlanan tedavi programlarıdır. Manuel yöntemler ve egzersizlerle yapılır. Bu süreçte fizyoterapistler aynı zamanda birçok alet kullanarak egzersizlerin etkisinin maksimum seviyeye çıkmasını amaçlar.

Fizyoterapi Aletleri: Fizyoterapi Cihazları

Fizyoterapi cihazları, hastanın ihtiyaçlarına göre kullanılan bir çok cihazı içerisinde kapsamaktadır. Elektroterapi cihazları, lazer cihazları, ışın cihazları, vaccum cihazı, infraruj cihazı, ultrason cihazı, yüksek yoğunluklu cihazlar gibi fizyoterapi tedavilerinde kullanılan cihazlar arasındadır.

Fizyoterapi Aletleri: Fizyoterapi El Aletleri

Fizyoterapi el aletleri, hastanın şikayeti bulunduğu bölgeye genellikle ısı ve ışın vererek kasların çalışarak kan akışının hızlanmasına yardımcı olan aletlerdir. Taşınabilir ve genel itibariyle küçük aletler olduğundan “el aletleri” olarak tanımlanırlar. Bu aletlerin hangisinin hangi yöntemlerle kullanılacağı her hastaya göre farklılık gösterir.

Fizyoterapi Aletleri: Fizyoterapi Ayak Masaj Aleti

Ayak masaj aleti, fizyoterapi alanında ayak bölgesinde ağrı, hareketsizlik, deformasyon ve hareket engeli gibi durumlarda kullanılan fizik tedavi cihazlarından birisidir. Bu aletin alanında uzman olan fizyoterapistler tarafından doğru teknik ve yöntemlerle kullanılması tedavi süresinin hızlanmasına ve hastanın daha kısa sürede tedaviden sonuç almasına ortam hazırlamaktadır.

Fizyoterapi Aletleri: Fizyoterapi Malzemeleri

Fizyoterapi sağlık hizmetleri, kamu hastanelerinin yanı sıra aynı zamanda birçok özel rehabilitasyon sağlık merkezlerinde de sunulan hizmetlerdir. Neredeyse her ilde bulunan fizyoterapi merkezleri, özellikle İstanbul gibi nüfusu çok fazla olan illerde sayıca oldukça fazladır. Özellikle Avcılar, Küçükçekmece, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri başta olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinde fizyoterapi sağlık merkezi arayışınız var ise bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon sağlık hizmetleri veren merkezlerde tedaviler sırasında birçok malzeme kullanılır. Bu malzemeler tedavinin daha etkili bir şekilde ilerlemesini sağlarken aynı zamanda tedavi sürecini de hızlandıran işlevsel malzemelerdir. Ancak her malzemenin kullanımı hastanın şikayetlerine ve fizyolojik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.