Ana sayfa » Fiziksel Tıp Rehabilitasyon » Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar?
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar?

Yazı İçeriği

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon neye bakar sorusuna ilk olarak kas ve iskelet sistemi hastalıklar cevabı vermemiz mümkündür.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü, tıp alanında bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda uzman olan doktorlar kas ve iskelet sistemi başta olmak üzere aynı zamanda kalp-damar ve sinir sisteminde rahatsızlıkları olan hastaların tanı ve tedavi süreçlerini uzman bir şekilde yönetirler.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında ilaç ve cerrahi işlemlerden ziyade egzersiz programları ve manuel terapi olarak bilinen elle terapi tedavi yöntemleri ile hastanın sağlık sorunlarını hafifletmek ve tamamen ortadan kaldırarak hastaların eski sağlığına kavuşmaları amaçlanır.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Neye Bakar?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniği, devlet hastanelerinde özel hastanelerde bulunan uzmanlık dallarından birisidir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü; kas ve iskelet sistemi başta olmak üzere kansere bağlı meydana gelen sağlık sorunlarına, akut ve kronik sağlık problemleri ile kronik ağrı problemlerine bakan uzmanlık bölümüdür.

Kanser sonrası hareket engeli, kronik ağrılar, akut ve kronik sağlık sorunları gibi şikayetleri olan hastalar randevu alarak fiziksel tıp rehabilitasyon merkezlerinde tanı ve tedavi süreçlerinin planlanmasını sağlayabilir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktoru Neye Bakar?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü okuyarak başarıyla mezun olmuş olan uzmanlar, fiziksel tıp rehabilitasyon uzman doktoru olarak özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde ve özel sağlık merkezlerinde sağlık hizmetleri verebilmektedir.

Fiziksel tıp rehabilitasyon doktoru daha çok kanser geçmişi olan hastalarda meydana gelen hareket kısıtlılığı, akut ve kronik hastalık şikayetleri, kronik ağrı problemleri, kalp-damar ve sinir hastalıklarına bağlı meydana gelen sağlık problemlerine bakar.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nelere Bakar?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü; yaygın olarak kas ve iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere kalp-damar ve sinir hastalıklarına bağlı hareket kısıtlılığına, akut ve kronik sağlık sorunlarına bakan bir uzmanlık dalıdır.

Nüfus yoğunluğundan ötürü metropol bir şehir olan İstanbul’da Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçede fiziksel tıp ve rehabilitasyon merkezi hizmet vermektedir.