Ana sayfa » Fiziksel Tıp Rehabilitasyon » Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir?
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir?

Yazı İçeriği

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon nedir sorusu son derece önemlidir. Kas ağrısı şikayetleri ve egzersiz tedavisi başta olmak üzere oldukça geniş alandır.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da diğer adıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon; nörolojik hastalıkların, kas ve iskelet sistemi hastalıklarının, kronik ağrıların, kansere bağlı oluşan engellilik durumlarının teşhis ve tedavi edilmesi, önlenmesi için çalışmalar yapan tıp alanıdır.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ne Demek?

Rehabilitasyon Nedir: Fizik tedavi ve rehabilitasyon; nörolojik, kas-iskelet sistemi ve kansere bağlı özürlülük durumları üzerine yoğunlaşmış olan tıp bilimidir. Bu hastalıkların önlenmesi, teşhis ve tedavi edilmesine yönelik sağlık hizmetlerini içerisinde barındırır.

İlaç tedavisine alternatif olarak özellikle hastanın hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmak ve minimuma indirmek için uygulanan hareketler üzerine kurulmuş olan tedai yöntemleridir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Neye Bakar?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü; öncelikle kas-iskelet ve nörolojik hastalıklar başta olmak üzere bu hastalıklara ek olarak kanser sonucunda meydana gelen özürlülük halleri, kronik ağrı şikayetleri, tüm yaş gruplarında diğer engelliliğe neden olabilecek hastalıklar bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon, bu hastalıkların teşhis ve tedavi sürecinin yanı sıra aynı zamanda nasıl önlenebileceği konusuna da eğilmektedir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktoru Neye Bakar?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon lisans programından mezun olan kişiler bu bölümde uzman doktor olarak görev yapmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoru; kronik ve akut ağrı problemleri, kansere bağlı özürlülük, kas-iskelet sistemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi hastalıkların teşhis ve tedavi sürecini yönetir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniği, Türkiye’nin İstanbul başta olmak üzere neredeyse tüm illerinde bulunan sağlık kuruluşlarıdır. İstanbul’da da Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Küçükçekmece gibi birçok ilçede bulunan kuruluşlardır. Hem devlet hastanelerinde hem de özel sağlık kuruluşlarında faaliyet göstermektedir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü; fizik tedavi bölümünde kas-iskelet sistemi ve nörolojik hastalıkların yanı sıra aynı zamanda kronik ve akut ağrı sorunlarına, kansere bağlı özürlülük durumlarına karşı tanı ve tedavi süreçlerini yönetebilecek uzman doktorlar yetiştiren bölümdür.