Ana sayfa » Fizik Tedavi » Fizik Tedavi Merkezleri
Fizik Tedavi Merkezleri

Fizik Tedavi Merkezleri

Yazı İçeriği

Fizik tedavi merkezleri alanında uzman sağlık çalışanlarının ve fizik tedavi için gerekli egzersiz ekipmanlardan, en gelişmiş teknolojik tıbbi araçların bulunduğu tam donanımlı tedavi merkezleridir. Fizik tedavi merkezlerinde kas-iskelet sistemindeki sorunlar, nörolojik hastalıklar, kronik ağrı gibi birçok hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Bu sağlık problemleri doğuştan ya da sonradan geçirilen kaza gibi travmalardan kaynaklı gerçekleşebilmektedir.

Fizik tedavi sonucunda hastaların bakıma bağımlılığı azaltılarak kendi başlarına yaşamlarına sürdürebilecek seviyeye gelmeleri ve hayat kalitelerinin yükseltilmesi hedeflenir. Bunun için hastalara bütüncül bir iyileştirme yaklaşımı benimsenir. Yani hastanın fiziksel problemlerinin yanı sıra, hastalıktan kaynaklı yaşayabileceği psikolojik ve sosyal sorunlara karşı da destek verilir.

Bütünsel yaklaşımın sağlanabilmesi adına fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, fizyoterapistler, psikologlar ve gerektiği durumda daha birçok uzman bir ekip olarak çalışır. Böylece hem hasta hem de hasta yakınları için mümkün olan en iyi destek sağlanır.

SGK Anlaşmalı Fizik Tedavi Merkezleri

Sosyal Güvenlik Kurumu belirli şartları karşılayan kişilerin fizik tedavi masraflarını karşılamaktadır. Böylece, fizik tedavi ihtiyacı olan kişiler hem devlet hastanelerinden hem de SGK anlaşmalı fizik tedavi merkezlerinden ücretsiz olarak hizmet alabilmektedir.

SGK’nın fizik tedavi ücretlerini ödemesi için öncelikli olarak fizik tedaviye ihtiyaç olduğunu gösteren bir doktor raporu temin edilmelidir. Bu rapor dahilinde, SGK 1 yıl içerisinde 30 seansa kadar terapi masraflarını karşılayabilmektedir.

Daha uzun süre tedaviye ihtiyaç duyulan hastalar için, içerisinde en az 1 fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının bulunduğu sağlık kurulundan rapor gerekmektedir. Bu şartın da sağlanması durumunda, hastalar 1 senede 60 seansa kadar tedavi alabilmektedir. Hastanın tedaviye devam etmesinin gerekmesi durumunda raporların güncellenmesi gerekmektedir.

Ancak, unutmamak gerekir ki, rapor alan hastaların tedavilerinin SGK tarafından karşılanması için, rapor alındıktan sonraki 15 gün içerisinde seanslara başlanması gerekir. Buna ek olarak ise, seanslara 5’ten fazla gitmemezlik yapan hastaların raporları iptal edilmektedir.

Özel Fizik Tedavi Merkezleri

Günümüzde, devlet hastanelerine alternatif olarak hizmet veren özel fizik tedavi merkezleri bulunmaktadır. Özel fizik tedavi merkezlerinde, alanında uzman sağlık çalışanlarından sosyal hizmet uzmanlarına kapsamlı ekipler hizmet vermektedir.

Günümüzde birçok kişi devlet hastanelerindeki yoğunluk gibi birçok sebepten özel merkezleri tercih edebilmektedir. Uygun fiyatlar, kaliteli hizmet ve birçok merkezin SGK anlaşmalı olmasından ötürü de erişilebilirlerdir.

Özel fizik tedavi merkezleri hastalara ve hasta yakınlarına daha çok vakit ayırarak özel bir hizmet sunabilmektedir. Her hastanın ihtiyaçları, istekleri ve hastalığı doğrultusunda olabilecek en iyi hizmet verilmeye çalışılır.

Hastalar yatılı tedavi, evde tedavi, ayakta tedavi gibi farklı tedavi yöntemleri talep edebilir, hatta birçok özel fizik tedavi merkezinde evden tedavi merkezine ulaşım için hizmet sağlanabilmektedir.

Size uygun en iyi fizik tedavi hizmetleri hakkında bilgi almak için Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Esenyurt’taki merkezlerimize başvurabilirsiniz.

Yatılı Fizik Tedavi Merkezleri

Yatılı fizik tedavi merkezleri, özellikle durumu daha ağır olan hastaların gerekli bakım ve tedaviyi alabilmeleri için hizmet veren sağlık merkezleridir. Bunun sebebi, durumu ağır olan hastaların tedavi merkezi ve ev arasında hareket ettirilmesinin ya da uzman gözetiminden uzakta olmasının hastanın iyileşme sürecine olumsuz etki edebilme ihtimali olmasıdır.

Yatılı tedavi görmesi gerekli olabilecek kişiler arasında Parkinson, multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklara sahip hastalar, kalça protezi gibi ortopedik operasyondan çıkmış hastalar ya da hareketsiz hastalar bulunmaktadır.

Yatılı fizik tedavi merkezleri hastaların sorunlarına multidisipliner bir yaklaşımı benimser. Burada fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından belirlenen tedavi programı, nöroloji uzmanları, solunum terapistleri, hemşire, hasta bakıcı ve daha birçok uzmanın iş birliği ile uygulanır.

En İyi Fizik Tedavi Merkezleri

En iyi fizik tedavi merkezleri hastaya bütüncül bir yaklaşım ile hizmet verir. Yani, hastanın fiziksel sorunlarının tedavisinin yanı sıra psikolojik ve sosyal sorunları ile ilgili de yardım sağlayarak, bireyi bir bütün olarak ele alır.

Buna ek olarak, bu merkezlerde alanında tecrübeli fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları görev almaktadır. Bu uzmanlar tıp fakültesi eğitiminin ardından dört-beş sene boyunca fizik tedavi alanında çalışmaya devam ederek uzmanlaşırlar.

Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Esenyurt’taki merkezlerimizde, uzmanlarımız, tecrübeli ekipleriyle ve gerekli teknolojik donanımla, hastalara olabilecek en iyi seviyede hizmet vermek için çalışmaktadır.

En Yakın Fizik Tedavi Merkezleri

Fizik tedavi alması gereken hastaların en yakın fizik tedavi merkezlerine başvurması daha iyi olabilmektedir. Bunun sebebi, hastalıklarından kaynaklı ağrı yaşayan, hareketi kısıtlanan ya da hareket edemeyen hastaların uzak mesafelere ulaşım konusunda sıkıntı yaşamasıdır.

Ancak, bazı merkezlerde hizmet aldığınız tedavi merkezi ile haberleşerek özel ulaşım sağlamak mümkün olabilir.

Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Esenyurt’taki merkezlerimizden size yakın olanı tercih edebilir ya da ulaşım imkanları ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.