Ana sayfa » Felç İnme » Felç Tedavisi
Felç İnme Tedavisi

Felç Tedavisi

Yazı İçeriği

Felç Tedavisi

Felç yani inme tedavisi fizik tedavi ile en iyi hale getirilebilir. İnme dediğimiz beyin hasarı sonrasında oluşan bir kronik ve uzun süreli tedavi görülmesi gereken bir hastalıktır. Günlük yaşantıda felç yani inme geçirmiş bir birey hayatını idame konusunda zorluk yaşar. Biz fizik tedavide fizyoterapi yöntemlerini kullanarak hastaların en iyi şekilde hayata adaptasyonunu sağlıyoruz.

Kişiye Özgü Tedavi

Tedavilerimiz arasında vazgeçilmez olan şey öncelikle egzersizdir. Felç tedavisinde egzersiz, kişiye özgü olmalıdır. Yani felç tedavisi yapılırken klasik tedavi yöntemleri izlenmemelidir. Her felç geçirmiş hastanın fonksiyon kaybı kendisine özgü olduğu için ona özel egzersiz yapılması gerekiyor.

Felç İnme Tedavisi Yöntemleri

Tedavide egzersizden sonra gelen felç inme tedavisi yöntemlerimizden biri de duyusal kayıpları önlemek ve var olan duyusal kayıpları geri getirmektir. Felç tedavisinde kullanılan yöntemler baktığımız zaman; duyu bütünleme, yani duyusal fonksiyonlarda oluşan kayıpların çeşitli yöntemlerle geri getirilmesidir.

Bobath terapi, felç tedavisinde kullanılan bir patern olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki amaç felç sonucu kaybedilen fonksiyonların koordineli bir şekilde çalıştırılması ve bu sayede kendi arasında koordine sağlamaktır.

Bir diğer felç inme tedavisi kullandığımız yöntem ise brunstrom yöntemidir. Felç geçirmiş bireylerde maalesef ki spastisite dediğimiz istemsiz kasılmalar ortaya çıkıyor. Bu istemsiz kasılmalar sonucunda, istemli hareketler yapılamaz hale geliyor. Ve var olan istemsiz kasılmalar belirli bir şekil olarak kol ve bacaklarda karşımıza çıkıyor. Bu çıkan istemsiz hareketleri belirli koordinasyon ve hareket paternleriyle istemli hale getirmeye çalışıyoruz.

İnme geçirmiş hastalarımızın çoğunda ağrılar oluşmaktadır. Ağrı da bireyin normal hareketlerini yapmasına engel olabiliyor. İnmeli hastalarda oluşan bu ağrıları genellikle eklem mobilizasyonu yani eklemlerin ufak ufak hareketlerle eski fonksiyonuna kazandırma yöntemini kullanıyoruz.

Ayrıca inme geçirmiş ağrılı hastalarda kullandığımız bir diğer inme tedavisi yöntemi ise kas spazmlarını yani kasılmalarını önlemek amacıyla yapılan graston tekniğidir. Felç tedavisinde kullandığımız bu yöntem sayesinde kaslar gevşiyor ve var olan felç kaynaklı ağrıları ortadan kalkabiliyor.

Tabi unutulmaması gereken bir şey varsa biz bu tedavileri yaparken uzman kadromuz ile yapıyoruz. İşin ehli fizyoterapistler tarafından yapılan felç tedavisi detaylı fiziksel ruhsal ve nörolojik muayene sonucunda belirlenir.

Bu yazımızda inme tedavisi ve yöntemlerine değindik. Felç hakkında tam kapsamlı bilgiye ulaşmak isterseniz felç nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Avcılar, Bakırköy, Esenyurt, Küçükçekmece ve Beylikdüzü bölgelerine ücretsiz servis desteği vererek, inme tedavisi hizmetlerimizi sürdürüyoruz.