Ana sayfa » Fizik Tedavi » Evde Fizik Tedavi
Evde Fizik Tedavi

Evde Fizik Tedavi

Yazı İçeriği

Evde fizik tedavi ifadesi hem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin hastalara kendi evlerinde fizik tedavi görme imkânı sağlayan hizmetlerini, hem de kişilerin evde kendi kendilerine yapabilecekleri fizik tedavi egzersizlerini ifade etmek için kullanılır.

Bu ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinden evde fizik tedavi hizmeti alan kişiler, fizik tedavi egzersizlerini uzman gözetiminde kendi ev ortamlarında yaparlar. Öte yandan, evde kişinin kendi kendine yaptığı fizik tedavi egzersizlerinde uzman gözetimi yoktur. Bu nedenle, özellikle kendi kendine fizik tedavi egzersizleri yapan kişilerin uzmanların yönlendirmelerine uymaları ve hareketleri doğru şekilde yapmaları çok önemlidir.

Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bazı hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini evde almayı tercih edebilmektedir. Bunun birçok farklı sebebi olabilir. Hastanın yaşı veya ağrıları hareket etmesini güçlendirmekte olabilir. Bu hastalar için fizik tedavi seansları için fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine gitmek zor olduğundan, fizik tedavileri aksaklıklara uğrayabilir.

Bu gibi durumları önlemek ve her hastanın ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hastalara evde fizik tedavi imkânı sunmaktadır.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizik tedavi hizmeti alan hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine gitmezler. Bunun yerine, fizik tedavi alanında uzman kişiler hastaların evlerine giderler. Evde fizik tedavi seanslarının süresi hastanın ihtiyacına göre değişebilir. Bununla birlikte, fizik tedavi seansları genelde bir ile bir buçuk saat sürer.

Fizik tedavi uzmanı beraberinde hastanın evine fizik tedavi egzersizleri sırasında kullanılmak üzere yardımcı ekipmanlar da getirebilir.

Evde fizik tedavi yönteminde de tıpkı fizik tedavi merkezlerinde olduğu gibi, hastalar uzmanlar gözetiminde fizik tedavi egzersizleri uygular.

Evde Fizik Tedavi Ücretleri

Evde fizik tedavi hizmetinin maliyetini etkileyen birçok farklı faktör bulunmaktadır. Örneğin, evde fizik tedavi, boyun fıtığı, bel fıtığı gibi hastalıklarda uygulanabildiği gibi felç, kalça kırığı gibi birçok farklı hastalık için de uygulanabilmektedir.

Hastanın fizik tedaviye hangi sebepten ötürü ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak, seans sayısı, kullanılan ekipmanlar ve seansların sıklığı değişebilmektedir.

Bu nedenle, genel olarak evde fizik tedavinin ücretinden bahsetmek mümkün değildir. Evde fizik tedavi hizmeti almak isteyen kişiler Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki merkezleriyle iletişime geçerek tedavi ücretleri ile ilgili bilgi alabilirler.

Eve Fizik Tedavi

Eve fizik tedavi hizmeti veya diğer bir değişle, hastanın fizik tedavi merkezine gitmesi gerekmeden evde fizik tedavi görmesini sağlayan evde fizik tedavi yöntemi, bazı hastalar için çok önemlidir.

Özelikle yaşlı veya hastalıklara bağlı olarak hareket etme zorluğu yaşayan hastalar için fizik tedavi hizmeti almak için fizik tedavi merkezlerine gitmek imkânsız veya çok zor olabilmektedir. Ancak, fizik tedavi hizmetinin her hasta için erişilebilir olması gerekmektedir. Evde fizik tedavi yöntemi bu hastaların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir.

Fizik tedavi alanında uzman kişiler, hastaların evlerine giderler ve hastalara kendi evlerinin konforunda fizik tedavi görme imkânı sunarlar.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde fizik tedavi hizmeti, herhangi bir sebepten ötürü fizik tedavi merkezlerine giderek tedavi olma imkânı bulunmayan hastalar için çok önemli bir hizmettir.

Akademik Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hastalara evde fizik tedavi hizmeti sunarak, her hastanın fizik tedaviye erişebilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Evde Kendi Kendine Fizik Tedavi

Evde kendi kendine fizik tedavi egzersizleri yapmak ile evde fizik tedavi hizmetinin aynı şey olduğu düşünülmemelidir. Evde kendi kendine fizik tedavi uygulamaları yapan hastalar uzman gözetiminde değildir. Buna bağlı olarak, yanlış fizik tedavi egzersizleriyle veya bu egzersizlerin yanlış uygulanması sebebiyle, bu hastaların rahatsızlıklarının kötüleşmesi maalesef mümkündür.

Uzman gözetimi fizik tedavinin çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, kişilerin uzman yönlendirmesi olmadan evde kendi kendilerine fizik tedavi egzersizleri yapmaları önerilmemektedir.

Ancak, bazı durumlarda fizik tedavi merkezlerinde hizmet alan hastalar, uzmanlar tarafından evde de fizik tedavi egzersizleri yapmaya yönlendirilebilirler. Bu durumlarda uzmanlar hastaları egzersizlerin hangi sıklıkla ve tam olarak nasıl yapılması gerektiği konusunda detaylı olarak bilgilendireceklerdir. Tedavinin etkili ve sağlıklı olması için hastaların evde kendi kendilerine fizik tedavi egzersizleri yaparken uzmanların yönlendirmelerine göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Evde Fizik Tedavi Aleti

Hastaların evlerinde fizik tedavi konusunda kendilerini destekleyebilecekleri aletler bulunmaktadır. Bu aletlerden bazıları ultrason, elektroterapi ve lazer cihazlarıdır.

Doğru kullanıldığında bu aletler hastaların ağrılarının azaltılmasına ve hayat kalitelerinin yükselmesine yardımcı olur.

Her zaman olduğu gibi evde fizik tedavi aletleri konusunda da hastaların uzmanlara danışarak kendilerine en uygun aletleri edinmesi ve bu aletleri doğru kullanması gerekmektedir.